29 marca, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Słowacja wzywają sojuszników do wysłania samolotów bojowych na Ukrainę

Polska i Słowacja wzywają sojuszników do wysłania samolotów bojowych na Ukrainę

Urzędnicy w Polsce i na Słowacji wezwali sojuszników do dostarczenia Ukrainie myśliwców.

Warszawa i Bratysława deklarują gotowość ich wysłania MiG-29 produkcji radzieckiej Myśliwce do Kijowa w ramach międzynarodowej koalicji.

Jednak pozostaje niejasne, czy którykolwiek z innych zachodnich zwolenników Ukrainy jest skłonny podjąć ten krok.

„Myślę, że nadszedł czas, aby podjąć decyzję. Na Ukrainie umierają ludzie. Naprawdę możemy im pomóc” – powiedział w czwartek na Facebooku słowacki minister obrony Jaroslav Knott, nazywając brak działań „nieludzkim i nieodpowiedzialnym”.

Gdy brutalna wojna wkracza w drugi rok, Ukraina prosi Zachód o myśliwce, które wzmocnią jej bezpieczeństwo.

Chociaż Kijów otrzymał obietnice dotyczące czołgów – niektóre z nich już docierają – nadal nic nie wskazuje na to, by duże kraje, takie jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, zgodziły się wysłać swoje samoloty bojowe.

Co robią inne kraje europejskie?

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wcześniej zamknął kwestię dostarczenia Ukrainie myśliwców; Podczas gdy Francja siedzi na płocie, mówiąc, że „nie ma ograniczeń” w wysyłaniu odrzutowców, pomysł nie został wykluczony, ale nie jest zobowiązana do wysłania jakichkolwiek myśliwców.

Holenderski premier Mark Rutte powiedział, że „nie ma przeszkód” w wysiłkach na rzecz pomocy Ukrainie, ale dodał, że odrzutowce będą „bardzo dużym kolejnym krokiem”.

Kijów wielokrotnie wzywał sojuszników do wysłania odrzutowców, aby rzucić wyzwanie rosyjskiej przewadze powietrznej i zapewnić powodzenie kontratakom prowadzonym przez zachodnie czołgi.

Rząd Wielkiej Brytanii, wśród zagorzałych zwolenników Kijowa i dostawców wojskowych, powiedział, że wysyłanie swoich samolotów bojowych jest „niepraktyczne”.

Rzecznik premiera Rishi Sunaka powiedział niedawno, że „brytyjskie myśliwce Typhoon i F-35 są bardzo wyrafinowane i nauczenie się latania zajmie miesiące”, chociaż powstrzymał się od stwierdzenia, że ​​Londyn jest przeciwny wysyłaniu samolotów przez inne kraje.