Jakoba Kronholta-Pedersena
KOPENHAGA (Reuters) – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził w piątek nadzieję, że zarówno Polska, jak i Słowacja będą nadal wspierać Ukrainę w jej wojnie z Rosją po przedterminowych wyborach, pomimo niedawnej ostrej retoryki pod adresem Kijowa.
Polska, która 15 października wybierze nowy parlament, oświadczyła w zeszłym tygodniu, że nie zgodzi się na dostarczanie Ukrainie nowej broni, zamiast tego skupi się na odbudowie własnych zapasów.
Polska, członek NATO, do niedawna była postrzegana jako jeden z najzagorzalszych sojuszników Ukrainy w wojnie z Rosją, ale stosunki uległy pogorszeniu od czasu decyzji Polski o przedłużeniu zakazu importu ukraińskiego zboża.
„Spodziewam się, że Ukraina i Polska znajdą sposób na rozwiązanie tych problemów bez negatywnego wpływu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy” – powiedział Stoltenberg agencji Reuters w Kopenhadze.
Słowacja będąca członkiem NATO była także zagorzałym sojusznikiem Ukrainy, wysyłając swojemu wschodniemu sąsiadowi sprzęt wojskowy, w tym myśliwce MiG-29 i system obrony powietrznej S-300.
Jednak lider opozycji i były premier Robert Figo, który prowadzi sondaże przed sobotnimi wyborami, zapowiedział położenie kresu temu wsparciu wojskowemu.
„Bez względu na to, jaki nowy rząd utworzy się na Słowacji, będziemy nadal brać udział w spotkaniach NATO i uważam, że po każdych wyborach nadal będziemy znajdować sposoby na zapewnienie wsparcia” – powiedział Stoltenberg. Ten sojusz od początku wojny.”
(Raport: Jakob Kronholt-Pedersen; redakcja: Alison Williams i Kevin Liffey)
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35