24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Litwa obchodzą 90. rocznicę lotu transatlantyckiego.

Prezydenci Polski i Litwy obchodzili wczoraj 90. rocznicę katastrofy, w której zginęło dwóch pilotów próbujących zarezerwować transatlantycki lot z Nowego Jorku do Kowna.

Litewsko-amerykańscy piloci Steponas Darius i Stasis Krinas startują swoim samolotem. Litwa (Zdjęcie powyżej) 15 lipca 1933 r., rocznica bitwy pod Grunwaldem w 1410 r., w której wojska polsko-litewskie pokonały niemiecki Zakon Krzyżacki.

Zainspirowani rekordową transatlantycką podróżą Charlesa Lindbergha w 1927 roku, kierowali się do Kowna na Litwie. Jednak po ukończeniu najtrudniejszej części podróży ich samolot rozbił się – z nie do końca wyjaśnionych przyczyn – 650 km (404 mil) przed miejscem docelowym.

Trasa lotu Dariusza i Grynasa (Ars/Wikimedia Commonspod CC BY-SA 3.0)

Do wypadku doszło we wsi Kuhtham, która kiedyś znajdowała się w Niemczech, a obecnie nazywa się Pszczelnik i znajduje się w północno-zachodniej Polsce. Śmierć Dariusza i Krinasa wywołała żałobę narodową na Litwie, a tysiące osób uczestniczyło w ich pogrzebach.

Choć lot zakończył się tragicznie, stał się drugim najdłuższym lotem w historii (6411 km, 3984 mil) i czwartym pod względem czasu spędzonego w powietrzu (37 godzin 11 minut). Był to również pierwszy samolot do przewozu poczty transatlantyckiej.

Kondukt pogrzebowy Dariusza i Kyrinasa w Kownie, 1933 r

W niedzielę prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nausėda uczestniczyli w uroczystościach w Pszczelniku upamiętniających 90. rocznicę katastrofy.

„Dziś składamy hołd dwóm litewskim bohaterom, wspaniałym pilotom, Steponasowi Dariusowi i Stasisowi Krinasowi, którzy 90 lat temu przelecieli nad Atlantykiem i dokonali czegoś wyjątkowego – od Ameryki po Europę Środkową” – powiedział Duda.

„Jesteśmy [Poles] Lepiej zrozumieć, jakie uczucia przeżywają nasi litewscy przyjaciele przed pomnikiem w Pszczelniku – dodał. „Duma z wielkiego sukcesu naszych towarzyszy i wdzięczność za ich patriotyczne oddanie mieszają się tu z bolesną refleksją nad smutnym zrządzeniem losu”.

„Opór jest niemożliwy [recalling] Pamięci tragicznej śmierci Prezydenta Lecha Kaczyńskiego pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. – powiedział Duda, odnosząc się do katastrofy lotniczej, w której zginął jeden z jego poprzedników.

„Jestem wdzięczny, że pamięć litewskich lotników jest tak pięknie czczona w Polsce” – powiedział Nausėda, cytowany przez nadawcę telewizyjnego. „Niech przykład tych bohaterów zainspiruje nas do wspólnej pracy i będzie powodem do radości z odniesionych wspólnie zwycięstw”.

„Ich cel [was] Nie po to, by bić rekordy, ale by inspirować Litwinów na całym świecie – dodał. „Chcieli pokazać, że nie boją się żadnych wyzwań. Chcieli przekazać światu przesłanie o kraju, który odzyskał swój historyczny stan i stanął wysoko na niebie postępu.

Nouseda zauważył również, że odlot pilotów upamiętnił rocznicę bitwy pod Grunewaldem: „Ponieważ Rosja kontynuuje swoją brutalność, zdolność naszych narodów do świętowania zwycięstw naszych narodów i oddawania wzajemnego hołdu poległym ma kluczowe znaczenie. Agresja na Ukrainę”.