25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska chce ekstradycji byłego nazisty honorowanego przez Kanadę

Aktualności

Polska chce dokonać ekstradycji byłego nazistowskiego urzędnika uhonorowanego „skandalicznym” zaszczytem w kanadyjskiej Izbie Gmin.

Rząd Kanady zwrócił się w piątek o ekstradycję 98-letniego Jarosława Hanki, który walczył w I Dywizji Ukraińskiej podczas II wojny światowej, jako „bohatera” – powiedział minister edukacji Przemysław Sarnek.

„W związku ze skandalicznymi wydarzeniami, jakie miały miejsce w parlamencie kanadyjskim, w jego obecności uhonorowano członka skazanej nazistowskiej organizacji galicyjskiej SS. [Ukrainian President Volodomyr] Zełenskiego, podjąłem kroki w celu ekstradycji tego człowieka do Polski. Charnecke napisał na Twitterze.

Zapowiedział także, że będzie nawoływał prezydenta kraju do zbadania, czy Hanka była poszukiwana za zbrodnie przeciwko Polsce i polskim Żydom.

Pierwsza Dywizja Ukraińska, znana również jako Dywizja Waffen-SS Galicia lub 14. Dywizja Waffen SS, była jednostką ochotniczą pod dowództwem nazistów.

Jarosław Hanka (98 l.) został w zeszłym tygodniu uhonorowany przez kanadyjski parlament jako „bohater”, który walczył po stronie Pierwszej Dywizji Ukraińskiej podczas II wojny światowej.
AP
Minister edukacji Przemysław Sarnek poinformował we wtorek, że zwrócił się o deportację byłego nazisty.
@CzarnekP/X

Została utworzona przez twórcę Holokaustu Heinricha Himmlera i uznana za organizację przestępczą przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze w 1946 roku, który uznał, że grupa nazistowska popełniła zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.

Stowarzyszenie Przyjaciół Centrum Studiów nad Holokaustem Szymona Wiesenthala stwierdza, że ​​„oddział był odpowiedzialny za masową rzeź niewinnej ludności cywilnej w niewyobrażalnie okrutny i złośliwy sposób”.

Ambasador RP w Kanadzie Witold Dzielski, Powiedział kanadyjskiemu Global News Nie wszczęto procesu ekstradycji, ale Zarneck skierował wniosek do Narodowego Instytutu Pamięci – organu rządowego badającego zbrodnie popełnione podczas Holokaustu – z prośbą o rozważenie ekstradycji.

„Jestem pewien, że ta prośba zostanie rozpatrzona [it is] Zostaną podjęte pewne możliwe kroki” – powiedział. „Ale na tym etapie jest to pierwszy krok, aby poprosić firmę o zaangażowanie się w ten proces”.

„The Post” zwrócił się do Narodowego Instytutu Pamięci i Kancelarii Premiera Kanady o komentarz.

Hanka otrzymała owację na stojąco podczas wspólnego posiedzenia parlamentu w ramach wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
AP

W środę premier Kanady Justin Trudeau przeprosił za wspólne posiedzenie parlamentu poświęcone Hance.

„To błąd, który głęboko zawstydza parlament i Kanadę” – powiedział Trudeau reporterom, dodając, że wystąpi w Izbie Gmin, aby formalnie złożyć parlamentowi „bez zastrzeżeń” przeprosiny za to, co się stało.

„To był straszliwy błąd i naruszenie pamięci o tych, którzy tak bardzo wycierpieli z rąk nazistowskiego reżimu, że wszyscy obecni nieświadomie rozpoznali tę osobę” – stwierdził.

Mówca Anthony Rota również w weekend przeprosił, zanim ogłosił swoją rezygnację.

„W moich komentarzach po przemówieniu Prezydenta Ukrainy zidentyfikowałam osobę w galerii. Później dowiedziałam się dodatkowych informacji, które sprawiły, że żałuję swojej decyzji” – stwierdziła Rota w niedzielnym oświadczeniu.

Premier Kanady Justin Trudeau przeprosił we wtorek za wydarzenie, podczas którego rozpoznano byłego nazistę.
AP

Stwierdził, że jego koledzy parlamentarzyści i przedstawiciele Ukrainy nie byli świadomi planu uznania Hanki, a Hanka mieszka w jego dzielnicy.

„Chcę wyrazić moje najgłębsze przeprosiny społecznościom żydowskim w Kanadzie i na całym świecie. Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny” – powiedziała Rota.

We wtorek Rota w obliczu upokorzenia ogłosił swoją rezygnację z funkcji mówcy.

„Ta izba jest ponad nami wszystkimi, dlatego muszę ustąpić ze stanowiska waszego mówcy” – powiedział parlamentowi, powtarzając, że „głęboko ubolewa z powodu mojego błędu”.

„To publiczne uznanie spowodowało ból dla poszczególnych osób i społeczności, w tym społeczności żydowskiej w Kanadzie i na całym świecie, z wyjątkiem osób, które przeżyły nazistowskie okrucieństwa, między innymi w Polsce” – stwierdziła Rota.

„Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny”.


Zaakceptuj więcej…




https://nypost.com/2023/09/28/poland-wants-to-extradite-ex-nazi-honored-by-canada/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić