6 października, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska apeluje do Nigerii o uwolnienie studentów i wykładowcy zatrzymanych w trakcie realizacji projektu badawczego

Warszawa, Polska — Polscy dyplomaci zaapelowali w piątek o uwolnienie siedmiu obywateli przetrzymywanych w Nigerii, co zdaniem Warszawy jest nieporozumieniem w obliczu trwających protestów w tym państwie Afryki Zachodniej.

W programie nauki języka hausa wzięło udział sześcioro polskich studentów i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Zatrzymano ich na początku tygodnia w stanie Kano w północnej Nigerii.

Rzecznik tajnych służb Nigerii powiedział, że zostali aresztowani za noszenie rosyjskich flag podczas protestu, co zdaniem polskich urzędników jest mało prawdopodobne.

Wiceminister spraw zagranicznych Jakub Wiśniewski zaapelował do Nigerii o umożliwienie studentom i wykładowcy powrotu do domu, do rodzin, informując dziennikarzy o polskich działaniach w tej sprawie po spotkaniu z nigeryjskimi urzędnikami w Warszawie.

„Podczas tego spotkania byłem przekonany, że zachowanie uczniów może wynikać z nieznajomości lokalnych zwyczajów, kultury i prawa. „Apelowałem o możliwość ich powrotu do Polski, do domów, gdzie czekają na nich rodziny” – powiedział Wiśniewski.

Wiśniewski stwierdził, że nie wierzy, że studenci nieśli rosyjskie flagi.

Nastroje prorosyjskie są rzadkością w narodzie środkowoeuropejskim, który ma złe wspomnienia z cierpień pod rosyjskim rządem w przeszłości. Społeczeństwo polskie jest dziś głęboko krytyczne wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i zdecydowanie ją wspiera.

Wiśniewski powiedział, że siedmiu Polaków zostało przetransportowanych do stolicy Abudży i są bezpieczne. W piątkowe popołudnie miał się z nimi spotkać polski dyplomata.

Wiśniewski zauważył, że w Nigerii, gdzie w 220-milionowym kraju trwają obecnie godziny policyjne i zakaz demonstracji, w odpowiedzi na wysoką inflację i głód, mają miejsce poważne protesty.

Widziano garstkę nigeryjskich protestujących machających rosyjskimi flagami w północnych stanach, co stanowi kontynuację trendu obserwowanego we wcześniejszych krajach Afryki, które dokonały zamachu stanu. Rosną nastroje prorosyjskie Rządy wojskowe zrywają więzi z Zachodem.