18 maja, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska: 5 zabitych, ponad 20 rannych w wybuchu w kopalni węgla

W dwóch wybuchach metanu w kopalni węgla kamiennego na południu Polski zginęło pięć osób, a ponad 20 zostało rannych – powiedział polski premier. Brakuje jeszcze siedmiu.

Bombowiec uderzył krótko po południu na oczach tłumu znajdującego się około 1000 metrów pod powierzchnią kopalni Pneovக்k w Pavlovis, powiedział premier Mateusz Morawiecki dziennikarzom przed budynkiem kopalni.

Akcje ratunkowe rozpoczęto natychmiast, ale druga erupcja miała miejsce tuż po pierwszych trzech godzinach, a komunikacja z niektórymi ratownikami została przerwana, powiedział Moraviki.

Operacja została zawieszona ze względu na powstały pożar i niebezpieczne środowisko. Eksperci ocenili możliwość wznowienia procesu odzyskiwania.

Kopalnia znajduje się w pobliżu granicy z Czechami i jest obsługiwana przez Jastrajepską Polkę Veklovą lub JSW Mining Company. Prokuratorzy rozpoczęli śledztwo.

Premier powiedział, że ponad 20 osób, w tym ratownicy, trafiło do szpitala z poważnymi oparzeniami. Lekarze ze szpitala Simeonovis Slaski, który specjalizuje się w leczeniu ofiar oparzeń i wypadków w kopalni, stwierdzili, że niektórzy pacjenci doznali urazów zagrażających życiu, w tym oparzeń płuc i dużych obszarów ciała.

Minister zdrowia Adam Nidzilsky powiedział, że jeden na pięciu z 11 rannych został przewieziony do szpitala Simeonovis w stanie krytycznym. Pozostali ranni zostali przyjęci do innych szpitali w okolicy.

Moraviki powiedział, że wśród zabitych w wybuchach byli ratownicy.

„Dzisiaj wydarzyła się tu tragedia” – powiedział, wyrażając współczucie rodzinom i podkreślając niebezpieczną naturę wydobycia węgla.

Polska energetycznie wykorzystuje prawie 70% węgla własnego i importowanego, co spotyka się z krytyką ze strony Unii Europejskiej i organizacji ekologicznych zajmujących się emisją CO2 i zmianami klimatycznymi.

Większość kopalń znajduje się na południowym Śląsku. Wiele z nich jest zagrożonych wybuchem z powodu nagłego uwolnienia metanu.

Niedawno rząd ogłosił, że do maja zawiesi import węgla z Rosji. Posunięcie to jest częścią dążenia Polski do porzucenia zależności od rosyjskich zasobów energetycznych, ale także odpowiedzią na inwazję Moskwy na Ukrainę.

READ  Oczekuje się, że Jack Moder z Brighton zagra dla Polski w zwycięstwie i modlitwie