15 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Po rezygnacji z ogromnych pożyczek Chiny ratują teraz kraje

Od zakończenia II wojny światowej Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Stany Zjednoczone są światowymi pożyczkodawcami ostatniej instancji, z których każdy ma szeroki wpływ na światową gospodarkę. Teraz pojawił się nowy gracz wagi ciężkiej w udzielaniu pożyczek ratunkowych mocno zadłużonym krajom: Chiny.

Nowe dane pokazują, że Chiny udzielają większej liczby pożyczek ratunkowych krajom, w tym Turcji, Argentynie i Sri Lance. Chiny pomagają krajom, które mają znaczenie geopolityczne, takie jak strategiczne położenie czy dużo zasobów naturalnych. Wielu z nich od lat zaciąga duże pożyczki w Pekinie, aby zapłacić za infrastrukturę lub inne projekty.

Chociaż Chiny nie dorównują jeszcze Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, szybko go doganiają, zapewniając w ostatnich latach 240 miliardów dolarów na finansowanie kryzysowe. Chiny udzieliły 40,5 miliarda dolarów takich pożyczek krajom w trudnej sytuacji w 2021 r. Dane pomocyChina, instytut badawczy William & Mary, uniwersytetu w Williamsburgu w Wirginii, dał 10 miliardów dolarów w 2014 roku i nic w 2010 roku.

Dla porównania, Międzynarodowy Fundusz Walutowy pożyczył 68,6 mld USD krajom cierpiącym na brak gotówki w 2021 r. – tempo, które utrzymywało się na dość stabilnym poziomie w ostatnich latach, z wyjątkiem skoku w 2020 r., na początku pandemii.

Pod wieloma względami Chiny zastąpiły Stany Zjednoczone w ratowaniu mocno zadłużonych krajów o niskich i średnich dochodach. Ostatnim poważnym ratowaniem ze strony Skarbu USA dla kraju o średnich dochodach była pożyczka w wysokości 1,5 miliarda dolarów dla Urugwaju w 2002 roku. Fed nadal zapewnia bardzo krótkoterminowe finansowanie innym krajom uprzemysłowionym, kiedy potrzebują one dodatkowych dolarów na kilka dni lub tygodni.

Wyłaniający się status Chin jako pożyczkodawcy ostatniej instancji odzwierciedla ich zmieniający się status gospodarczego supermocarstwa w czasach globalnej słabości. Dziesiątki krajów zmagają się ze spłatą swoich długów, ponieważ zwalniająca gospodarka i rosnące stopy procentowe spychają wiele krajów na skraj.

W odpowiedzi na wojnę Rosji na Ukrainie i skutki pandemii zwiększył w ostatnich tygodniach także Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Międzynarodowy Fundusz Walutowy osiągnął wstępne porozumienie w ubiegły wtorek Pożycz Ukrainie 15,6 mld dolarówpo zatwierdzeniu przez Radę Dyrektorów Pożyczka w wysokości 3 miliardów dolarów dla Sri Lanki.

Nowa rola Pekinu jest również następstwem istniejącej od dekady Inicjatywy Pasa i Szlaku, sygnaturowego projektu Xi Jinpinga, najwyższego przywódcy Chin, mającego na celu rozwijanie więzi geopolitycznych i dyplomatycznych poprzez wysiłki finansowe i handlowe. Chiny przekazały 900 miliardów dolarów 151 krajom o niskich dochodach na całym świecie, głównie na budowę autostrad, mostów, tam wodnych i innej infrastruktury.

Urzędnicy amerykańscy oskarżyli Chiny o angażowanie się w „dyplomację pułapek zadłużenia”, która obciąża kraje nadmiernym długiem na projekty budowlane, które chińskie firmy często realizują przy użyciu chińskich inżynierów, pracowników i sprzętu. Chińscy urzędnicy utrzymują, że zbudowali bardzo potrzebną infrastrukturę, o której Zachód mówił od dziesięcioleci, ale nigdy nie została ukończona.

W przeciwieństwie do wielu pożyczkodawców krajów rozwijających się, chińskie instytucje finansowe kontrolowane przez państwo oferują pożyczki o regulowanym oprocentowaniu. Spłaty wielu z tych pożyczek podwoiły się w ubiegłym roku, co stawia wiele krajów w trudnej sytuacji finansowej. Ze swojej strony Chiny obwiniają amerykański bank centralny, Rezerwę Federalną, za wywieranie presji na kraje poprzez podnoszenie stóp procentowych.

Chiński bank centralny udziela oddzielnych i awaryjnych pożyczek o dość wysokich stopach procentowych Laosowi, Pakistanowi, Nigerii, Surinamowi i innym krajom cierpiącym na brak gotówki. Chińskie banki państwowe poniosą straty, jeśli Pekin nie udzieli pomocy pożyczkobiorcom, ale mogą zyskać, jeśli inne kraje będą mogły nadal spłacać ich długi.

Chiny naliczają dość wysokie oprocentowanie kredytów ratunkowych dla krajów o średnich dochodach znajdujących się w trudnej sytuacji, zwykle 5 procent. Nowe badanie wykazało, że porównuje się to do 2 procent w przypadku pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych pobierał mniej więcej taką samą stopę procentową jak Chiny – 4,8 procent – ​​kiedy udzielał pożyczek ratunkowych krajom o średnich dochodach w latach 1990-2002. Kraje.

Chińskie pożyczki ratunkowe trafiły prawie w całości do krajów o średnich dochodach, które są winne dużo pieniędzy chińskim bankom kontrolowanym przez państwo. Ponad 90 procent pożyczek ratunkowych w Chinach w 2021 r. udzielono we własnej walucie, renminbi.

Nie jest niczym niezwykłym, że kraj używa własnej waluty do międzynarodowych ratowań. Dolar zastąpił waluty europejskie w pożyczkach wielu krajów rozwijających się po tym, jak Stany Zjednoczone odegrały kluczową rolę w rozwiązaniu kryzysu zadłużenia w Ameryce Łacińskiej w latach 80.

Pożyczając renminbi, Pekin intensyfikuje wysiłki na rzecz zmniejszenia zależności od dolara amerykańskiego jako preferowanej waluty świata. Pożyczając renminbi od chińskiego banku centralnego przy użyciu tak zwanych umów swapowych, kraje-dłużnicy trzymają renminbi w swoich rezerwach centralnych, wydając swoje dolary na spłatę zadłużenia zagranicznego.

Niektóre kraje, takie jak Mongolia, trzymają obecnie większość swoich rezerw walutowych w renminbi, wcześniej w dolarach, powiedział Brad Parks, dyrektor wykonawczy AidData i autor badania.

Takie przepływy finansowe ściśle łączą kraje z Chinami, gdzie trudno wydać renminbi poza zakupem chińskich towarów i usług. Podczas spotkania w zeszłym tygodniu Xi i prezydent Rosji Władimir Putin zgodzili się, że dalsze stosunki handlowe i inne stosunki handlowe między ich krajami będą powiązane z renminbi.

Chiński minister spraw zagranicznych Chen Gang energicznie bronił rekordu zadłużenia swojego kraju, zauważając, że Chiny pozwoliły dziesiątkom najbiedniejszych krajów świata na odroczenie spłaty zadłużenia w 2020 i 2021 roku.

„Chiny zawiesiły obsługę zadłużenia częściej niż jakikolwiek inny członek G20” – powiedział w przemówieniu 2 marca na spotkaniu głównych ministrów spraw zagranicznych G-20.

W miarę jak Chiny w coraz większym stopniu odgrywają rolę pożyczkodawcy awaryjnego, a ich gospodarka spowalnia, dokonują również ponownej oceny swojego szerszego programu pożyczkowego. Ostatnio zacząłem zalegać z kredytami infrastrukturalnymi. Według danych chińskiego Ministerstwa Handlu, roczna wartość kontraktów realizowanych w krajach Inicjatywy Pasa i Szlaku spadła w ubiegłym roku do 85 miliardów dolarów, ze szczytowego poziomu 98 miliardów dolarów w 2019 roku.

„Jesteśmy świadkami pojawienia się kolejnego dużego gracza ratunkowego w międzynarodowym systemie finansowym”, powiedział światu Christoph Trebisch, dyrektor Międzynarodowych Badań Finansowych i Makroekonomii w Instytucie Keele, gdy koszt pożyczek BRI stał się jasny. Ekonomia w Niemczech i autor opracowania.

ja ty Przyczynić się do badań.