18 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Papież Franciszek odwiedza Kanadę, aby przeprosić za znęcanie się nad rdzenną ludnością w katolickich szkołach z internatem

Papież Franciszek odwiedza Kanadę, aby przeprosić za znęcanie się nad rdzenną ludnością w katolickich szkołach z internatem

Watykan określił tę podróż jako „pielgrzymkę pokutną”, a papież zostanie powitany w Edmonton w niedzielę przez premiera Justina Trudeau i gubernatora generalnego Kanady Marie Simon.

Podczas pobytu w kraju spotka się z grupami aborygeńskimi i zmierzy się ze skandalem nadużywania i wymazywania kultury aborygeńskiej w szkołach z internatem w kraju.

Rdzenni przywódcy od dawna domagali się papieskich przeprosin za szkody wyrządzone dzieciom aborygeńskim od dziesięcioleci. ostatni rok, Setki nieoznakowanych grobów Odkryto je na terenie dawnych szkół mieszkalnych w Kolumbii Brytyjskiej i Saskatchewan.

Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania poinformowała, że ​​ponad 4000 aborygeńskich dzieci zmarło z powodu zaniedbania lub wykorzystywania w szkołach z internatem, z których wiele było prowadzonych przez Kościół katolicki.

W kwietniu Papież powiedział rdzennym przywódcom w Watykanie, że czuł się „smutny i wstydliwy z powodu roli, jaką odegrało wielu katolików, zwłaszcza tych z obowiązkami edukacyjnymi, we wszystkich tych sprawach, które cię spotkały, w nadużyciach, jakie masz. cierpiał i w braku szacunku dla twojej tożsamości, twojej kultury, a nawet twojej duchowości”.

Podczas podróży Papież uda się także do Quebecu i Iqaluit, stolicy kanadyjskiej prowincji Nunavut. W wizycie towarzyszyć mu będą dwaj kardynałowie kanadyjscy, kardynał Mark Ole i kardynał Michael Czerny.

85-letni Francis miał odwołaną wycieczkę do Afryki na początku tego miesiąca z powodu problemów z kolanem.

W rozmowie z Reuters powiedział, że nadal zamierza odwiedzić Rosja W następstwie inwazji tego kraju na Ukrainę krytykowano go za przedkładanie tego celu nad Ukrainę i za częściowe obwinianie NATO za rosyjską inwazję.

„Chciałbym jechać, możliwe, że mogę pojechać na Ukrainę. Pierwszą rzeczą jest jechać do Rosji, aby spróbować pomóc, ale chciałbym pojechać do obu stolic” – powiedział Francis.

W czerwcowym wywiadzie dla włoskiej gazety La Stampa, Franciszek powiedział, że wojna „mogła być w jakiś sposób albo prowokacją, albo nie została powstrzymana”.

READ  Panika zaczęła się pojawiać, gdy Putin zbliżał się do wojny

Papież Franciszek powiedział, że przed rosyjską inwazją na Ukrainę spotkał „głową państwa”, która była „bardzo zaniepokojona tym, jak będzie działać NATO”.

Hada Messia z CNN i Radina Jegova przyczyniły się do powstania raportu.