6 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Panama przygotowuje się do ewakuacji pierwszej wyspy w obliczu rosnącego poziomu mórz

GARDE SUJDUP, Panama (AP) – Na małej wyspie u wybrzeży Panamy na Morzu Karaibskim około 300 rodzin pakuje swoje rzeczy, przygotowując się na radykalne zmiany. Pokolenia ludzi rasy Guna, którzy dorastali na Garde Sugdub, wiodąc życie poświęcone morzu i turystyce, zamienią to w przyszłym tygodniu na twardy ląd kontynentu.

Idą chętnie – w pewnym sensie.

Gunas of Gardi Sugdub to pierwsza z 63 społeczności wzdłuż wybrzeży Karaibów i Pacyfiku w Panamie, które według urzędników rządowych i naukowców będą musiały zostać przeniesione ze względu na podnoszący się poziom mórz w nadchodzących dziesięcioleciach.

Któregoś dnia rdzenni mieszkańcy wyspy wiosłowali lub pływali na motorze, aby łowić ryby. Dzieci, niektóre ubrane w mundurki, inne ubrane w kolorowe lokalne tkaniny zwane melasą, rozmawiały, idąc szybko wąskimi, gruntowymi uliczkami w drodze do szkoły.

„Jest nam trochę smutno, ponieważ pozostawimy za sobą domy, które znaliśmy przez całe życie, nasz związek z morzem, gdzie łowimy ryby, gdzie się kąpiemy, gdzie przyjeżdżają turyści, ale morze tonie” – powiedziała Nadine Morales, 24, która stopniowo przygotowywała się do przeprowadzki z matką, wujkiem i chłopakiem.

Urzędnik panamskiego Ministerstwa Mieszkalnictwa powiedział, że niektórzy ludzie zdecydowali się pozostać na wyspie do czasu, aż sytuacja stanie się niebezpieczna, nie ujawniając jednak konkretnej liczby. Urzędnik, który poprosił o anonimowość w celu omówienia tej kwestii, powiedział, że władze nie zmuszą ich do opuszczenia kraju.

Gardi Sugdub to jedna z około 50 zamieszkałych wysp archipelagu Guna Yala Territory. Ma około 400 jardów (366 m) długości i 150 jardów (137 m) szerokości. Z góry wygląda jak kolczasty półowal otoczony dziesiątkami krótkich pomostów, na których mieszkańcy przywiązują swoje łodzie.

Co roku, zwłaszcza gdy w listopadzie i grudniu nad morzem wieją silne wiatry, woda wypełnia ulice i wdziera się do domów. Zmiany klimatyczne nie tylko podnoszą poziom mórz, ale także ocieplają oceany, wywołując w ten sposób silniejsze burze.

Gonaowie próbowali wzmocnić krawędź wyspy skałami, palami i koralowcami, ale woda morska nadal płynie.

„Ostatnio widziałem, że zmiany klimatyczne mają duży wpływ” – powiedział Morales. „Teraz przypływ osiągnął niespotykany dotąd poziom, a upał jest nie do zniesienia”.

Samorządny rząd Gony dwie dekady temu zdecydował, że należy rozważyć opuszczenie wyspy, ale wówczas było to spowodowane zbyt dużym zatłoczeniem wyspy. Evelio Lopez, 61-letni nauczyciel na wyspie, powiedział, że skutki zmian klimatycznych przyspieszyły takie myślenie.

Planuje przenieść się wraz z rodziną do nowej lokalizacji na kontynencie, opracowanej przez rząd kosztem 12 milionów dolarów. Betonowe domy stoją na siatce brukowanych ulic wyrzeźbionych w gęstej tropikalnej dżungli, nieco ponad milę (2 km) od portu, skąd Garde Sugdub można dopłynąć łodzią w osiem minut.

Opuszczenie wyspy „jest dużym wyzwaniem, ponieważ ponad 200 lat naszej kultury wywodzi się z morza, więc opuszczenie tej wyspy oznacza wiele rzeczy” – powiedziała Lopez. Na wyspie, teraz będziemy na solidnym gruncie, w dżungli i zobaczymy, jaki będzie wynik na dłuższą metę.

Następny krok „jest bezpośrednim skutkiem zmiany klimatu w wyniku podniesienia się poziomu morza” – powiedział Stephen Patton, dyrektor Programu Monitorowania Fizycznego Smithsonian w Panamie.

„Wyspy znajdują się średnio zaledwie pół metra nad poziomem morza, a wraz ze wzrostem tego poziomu prędzej czy później Guna prawie na pewno będzie musiała opuścić wszystkie wyspy do końca stulecia lub wcześniej”.

„Dotyczy to wszystkich wybrzeży świata z różną prędkością” – powiedział Patton.

Mieszkańcy małej nadmorskiej społeczności w Meksyku Przeniosłem się do środka W ubiegłym roku burze nadal przejmowały ich domy. Rządy są zmuszone do podjęcia działań Włoskie miasto nad jeziorem Wenecja do Społeczności przybrzeżne w Nowej Zelandii.

Z niedawnego badania przeprowadzonego przez Departament Zmian Klimatu Ministerstwa Środowiska Panamy, przy wsparciu uniwersytetów w Panamie i Hiszpanii, wynika, że ​​do 2050 r. Panama utraci około 2,01% swoich terenów przybrzeżnych w wyniku podniesienia się poziomu mórz.

Panama szacuje, że przesiedlenie około 38 000 osób, które w perspektywie krótko- i średnioterminowej staną w obliczu podnoszącego się poziomu mórz, będzie kosztować około 1,2 miliarda dolarów, powiedziała Ligia Castro, dyrektor ds. zmian klimatycznych w Ministerstwie Środowiska.

W Gardi Sugdub kobiety wykonujące misternie haftowane mola noszone przez kobiety z Juny wieszają je po ukończeniu przed swoimi domami, próbując przyciągnąć uwagę odwiedzających turystów.

Wyspa i inne obszary wzdłuż wybrzeża od lat korzystają z turystyki całorocznej.

Brocilio de la Ossa, zastępca sekretarza portu Carti stojący przed Garde Sugdub, powiedział, że planuje przeprowadzić się wraz z żoną, córką, szwagierką i teściową. Część krewnych jego żony pozostanie na wyspie.

Powiedział, że największym wyzwaniem stojącym przed osobami przeprowadzającymi się jest zmiana stylu życia wynikająca z przeniesienia się z morza w głąb lądu, mimo że odległość jest stosunkowo niewielka.

„Teraz, gdy są w lesie, ich sposób życia będzie inny” – powiedział.

___

Juan Zamorano relacjonował z Panamy.