24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Organizacja Narodów Zjednoczonych mianuje nowego koordynatora pomocy dla Gazy, który jest żonaty z palestyńskim urzędnikiem

W następstwie rezolucji wydanej przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zbadania dostępnych możliwości zwiększenia tej kwoty Pomoc humanitarna Wraz z wejściem do Strefy Gazy Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres mianował Sigrid Kaag koordynatorką Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. pomocy humanitarnej dla Gazy i oczekuje się, że rozpocznie ona swoje obowiązki 8 stycznia.

Kaag był wcześniej wicepremierem Holandii i jest uważany za eksperta ds. Bliskiego Wschodu. Kaag biegle włada językiem arabskim i pięcioma innymi językami, a w przeszłości współpracował także z królową Jordanii Ranią.

Po nominacji na nowe stanowisko Guterres oświadczyła, że ​​Kaag „ma znaczące doświadczenie w sprawach politycznych, humanitarnych i rozwojowych, a także w dyplomacji. Będzie ułatwiać, koordynować, monitorować i weryfikować transporty pomocy humanitarnej do Gazy”. Według Guterresa CAG stworzy także mechanizm przyspieszający transport pomocy „przez kraje niebędące stroną konfliktu”.

Kaag (61 lat) jest żoną Anisa Al-Qaqa, wyższego urzędnika Autonomii Palestyńskiej, który był wicepremierem w rządzie Jasera Arafata i ambasadorem Palestyny ​​w Szwajcarii, a jej historia z Izraelem jest kontrowersyjna. W przeszłości ścierała się z ówczesnym premierem Holandii Markiem Rutte w związku z polityką, którą uważała za zbyt przyjazną wobec Izraela.

2 Zobacz galerię

    Placówki opieki zdrowotnej w Brazylii - Brazylijska żywność

Ciężarówki z pomocą humanitarną wjeżdżają do Strefy Gazy

(Fot. Alexei J. Rosenfeld/Getty Images)

Kaag była już wcześniej chwalona za rolę w rozbrojeniu syryjskiej broni chemicznej, którą kraj zgodził się zlikwidować w 2013 r. Przez dziewięć miesięcy kierowała misją międzynarodowych inspektorów odpowiedzialnych za niszczenie chemikaliów, które Damaszek uznał za przesyłane między obydwoma krajami. Bliskiego Wschodu i Europy oraz utrzymywanie stosunków z Moskwą, Waszyngtonem i różnymi potęgami wojskowymi.

Praca Kaag w Syrii została doceniona przez dyplomatów, a zyskała szacunek w Damaszku, gdzie niektórzy nazywali ją „Żelazną Damą”.

Syryjski urzędnik powiedział wówczas o niej: „Nigdy nie przestaje pracować i praktycznie nigdy nie śpi”.