25 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Opinia |  Sąsiedzi Rosji obawiają się, że będzie obok Ukrainy

Opinia | Sąsiedzi Rosji obawiają się, że będzie obok Ukrainy

Warszawa – Uderza symbolika. 12 marca, dwa tygodnie po brutalnym bombardowaniu Ukrainy przez Rosję, aresztowano przywódców Francji i Niemiec. Wspólne wezwanie Z prezydentem Władimirem Putinem. Kilka dni później trzech premierów z postkomunistycznej Europy – Polski, Czech i Słowenii – Podróż do Kijowa W pociągu, pomimo niebezpieczeństwa.

To rozróżnienie ujawniło ostry podział w sposobie postrzegania wojny na Ukrainie przez państwa członkowskie NATO na Wschodzie i Zachodzie. Nie tylko dla krajów zachodnich Stany ZjednoczoneKonflikt ten jest katastrofą dla narodu ukraińskiego – ale jego największym niebezpieczeństwem jest rozprzestrzenienie się na granicę ukraińską i wywołanie konfliktu globalnego.

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej jest inaczej. Sąsiedzi Rosji mają tendencję do postrzegania wojny jako procesu, a nie oddzielnego wydarzenia. Dla tych postsowieckich państw inwazja na Ukrainę wydaje się być kolejnym etapem całej serii przerażających ataków Rosji na inne kraje, ze strony bezwzględnych narodów. Ataki na Czeczenię I to Wojna z Gruzją. Do nich, panie Głupotą byłoby zakładać, że Putin zostanie na Ukrainie. Niebezpieczeństwo jest pilne i natychmiastowe.

Wschód uważa, że ​​wojna przeciwko liberalnym wartościom, instytucjom i stylom życia już się rozpoczęła, pomimo przekonania Zachodu, że należy zapobiec III wojnie światowej i jakkolwiek by to nazwać konfliktu. Obie pozycje kwalifikują się. Ale pan Wizyta Bidena w Polsce w piątek, dzień po awarii Szczyt NATO, Ważna okazja do zbudowania wspólnego porozumienia. Zarówno Zachód, jak i Wschód muszą przedstawić zjednoczony front przeciwko rosyjskiej okupacji. Alternatywą jest nieporządek i zniszczenie.

Historia pierwotnej przyczyny rozłamu. Europa Środkowo-Wschodnia od wieków cierpi z powodu zimnych skutków rosyjskiego imperializmu. Od carskiej Rosji po Związek Radziecki, wiele krajów w całym regionie piętnowało swoją niezależność, uciskało swoje społeczności i marginalizowało ich kultury. Trauma spowodowana utratą rotacji terytorium i państwa jest jednym z najważniejszych elementów tożsamości zbiorowej w całym regionie.

READ  Prezydent Polski po raz drugi w zaciekłym politycznym sporze ułaskawił parlamentarzystów z opozycji

Wielu Europejczyków z Europy Środkowej i Wschodniej ma poczucie troski o siebie, a Suwerenność nerwów. Ich niepodległość, którą z wielkim wysiłkiem przywrócono po 1989 roku, łatwo można było ponownie utracić, bo XX wiek okazał się tak bolesny. W tragicznym losie Ukrainy, a także w przeszłości Czeczenii i Gruzji widzą nie tylko własną traumatyczną przeszłość, ale także możliwą przyszłość. „Będziemy następni” to zdanie na wielu ustach.

W tej gorączkowej sytuacji ostrożne środki NATO wydają się odzwierciedlać odczucia wielu Europejczyków z Europy Środkowej i Wschodniej. Fałszywa wojna W 1939 roku Francja i Wielka Brytania przeprowadziły tylko ograniczone operacje wojskowe i nie broniły swojego wschodniego sojusznika, Polski. Już wtedy media pełne były horrorów z Warszawy i innych zbombardowanych miast. Jednak sojusznicy byli nieugięci, że nie zostaną wciągnięci zbyt głęboko. Ich militarna bezczynność tymczasowo opóźniła rozprzestrzenianie się wojny na całym świecie, ale jej nie powstrzymała.

To, czy analogia jest istotna, jest mniej ważne niż ujawnienie głębszego wglądu w to, co może nastąpić dalej. Wygląda na to, że Wschód i Zachód zbliżają się do wojny. Przez cały czas ci, którzy są najbliżej Rosji geograficznie, nalegali na ostrą reakcję. Teraz, gdy ujawniono pełne okrucieństwa Rosji, narody zachodnie zastanawiają się, czy mogą narzucić Więcej przeszkód W Rosji wyślij Więcej broni Na Ukrainę i zintensyfikować Wysiłki dyplomatyczne Aby zakończyć wojnę.

Ale narody Wschodu nadal chcą iść dalej. Wśród rekomendowanych działań w regionie znajdują się m.in Obszar nielotny – Jak wielokrotnie nalegał prezydent Wołodymyr Żeleński – albo wojska NATO powinny zostać wysłane przez granicę ukraińską. Praca pokojowa. Wydane niedawno przez Rząd RP myśliwce MIG-29 Dla Ukrainy zachodni sojusznicy uznali to za daleko idące posunięcie.

Jednak Europejczycy z Europy Środkowej i Wschodniej mocno wierzą, że mają rację i mają wysoki standard moralny. Uważają, że wszystkie ich ostrzeżenia dotyczące rurociągów North Stream i innych geostrategicznych projektów Rosji na Ukrainie i w byłych krajach sowieckich są słuszne. Przez długi czas takie komentarze były odrzucane jako rusofobiczne w porównaniu z korzyściami współpracy gospodarczej z Rosją. Dziś te ostrzeżenia wydają się straszną prognozą.

READ  Pociągi w Polsce należą do najtańszych w Europie

Nie oznacza to, że przywódcy regionu powinni sobie gratulować, czy wręcz krytykować „głupotę” Zachodu – jak nazwał to noblista polski pisarz-emigrant Cheslaw Milos – za daleko idące niepowodzenia. Zamiast tego celem powinno być lepsze komunikowanie się z zachodnimi sojusznikami, panie. Opinia Żeleńskiego Adresy na całym świeciePokazał, jak to zrobić.

To jest bardzo ważne. W odpowiedzi na agresywne operacje wojskowe Kremla w latach 2008 i 2014 partnerzy NATO muszą się rozdzielić i przekroczyć cele. Tego chce Putin. Działania te, wraz z promoskiewskim lalkarstwem, zmieniły podziały na region. Liderzy, uprowadzenia polityczne i fałszywe wybory. Inwazja na Ukrainę, jak widzi to Wschód, jest kolejną próbą Rosji wzmocnienia ładu geopolitycznego poprzez regionalne przejęcia.

Liderami w regionie są p. Są w wyjątkowej sytuacji, by określić role okupacji Putina, pomagając w ten sposób Zachodowi lepiej zrozumieć ogrom ryzyka. Niemniej jednak kraje Europy Środkowo-Wschodniej chcą, aby NATO zaangażowało się w szerszy konflikt, podczas gdy Zachód nadal priorytetowo traktuje pokój na świecie.

To smutne potknięcie. I daleki od zbliżania się do rozdzielczości, to dopiero początek.

Karolina Vigura (Karolina Vigura) Członek komitetu Fundacji Kultura Liberalna w Warszawie i współpracownik Akademii Roberta Boscha w Berlinie. Jarosław Kuisz jest redaktorem naczelnym tygodnika „Kultura Liberalna” i współpracownikiem politycznym na Uniwersytecie w Cambridge. Obaj są adiunktami na Uniwersytecie Warszawskim.

The Times jest zdecydowany publikować Różnorodność postaci Do nauczyciela. Chcielibyśmy usłyszeć, co myślisz o tym lub o którymkolwiek z naszych artykułów. Oto kilka Uwagi. Oto nasz e-mail: [email protected].

Śledź sekcję komentarzy New York Times Facebook, Twitter (NYTopinion) I Instagram.