18 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Nowe, niesamowite badania pokazują, że dwutlenek węgla ma większy wpływ, niż wcześniej sądzono

Nowe, niesamowite badania pokazują, że dwutlenek węgla ma większy wpływ, niż wcześniej sądzono

Badanie wykazało, że podwojenie poziomu dwutlenku węgla w atmosferze może podnieść średnią temperaturę Ziemi nawet o 14 stopni, znacznie przekraczając obecne szacunki Organizacji Narodów Zjednoczonych. Badanie oparte na skamielinach przeprowadzone na Oceanie Spokojnym 45 lat temu podkreśla silniejszy niż wcześniej sądzono związek między poziomem dwutlenku węgla a temperaturą.

Analiza osadów na Oceanie Spokojnym pokazuje, że podwojenie poziomu dwutlenku węgla w atmosferze może spowodować wzrost temperatury na świecie nawet o 14 stopni, przekraczając prognozy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, przy czym dane historyczne wskazują na znaczące przyszłe skutki klimatyczne.

Podwojenie ilości dwutlenku węgla w atmosferze2 Wysoki poziom gazów cieplarnianych może podnieść średnią temperaturę Ziemi o 7 do 14 stopni. °C (13 do 25,2 stopni Fahrenheita), wynika z analizy osadów z Oceanu Spokojnego w pobliżu Kalifornii przeprowadzonej przez naukowców z Narodowego Instytutu Oceanograficznego Zimbabwe oraz uniwersytetów w Utrechcie i Bristolu.

Wyniki opublikowano niedawno w czasopiśmie Komunikacja przyrodnicza.

„Zaobserwowany przez nas wzrost temperatury jest znacznie większy niż dotychczas szacowany przez Panel Klimatyczny ONZ (IPCC) z 2,3 do 4,5 stopnia Celsjusza” – stwierdziła pierwsza autorka Caitlin Witkowski.

Wiercenie 45-letniego serca

Naukowcy wykorzystali 45-letnią próbkę dna Oceanu Spokojnego. „Zdałem sobie sprawę, że ta próbka jest bardzo atrakcyjna dla badaczy, ponieważ dno oceanu w tym miejscu było pozbawione tlenu przez miliony lat” – powiedział profesor Jaap Senning-Damste, główny naukowiec w Narodowym Instytucie Oceanograficznym w Zurychu i profesor nauk organicznych geochemii na Uniwersytecie w Utrechcie.

„W rezultacie materia organiczna nie jest rozkładana przez drobnoustroje tak szybko, a więcej węgla zostaje zatrzymane” – powiedział Damisty. Był także promotorem Witkowskiego, którego praca doktorska obejmowała te badania.

Unikalna seria czasowa

„WSPÓŁ”2 „Żadnej z tych próbek nie badano w jednym miejscu w ciągu ostatnich 15 milionów lat” – powiedział Witkowski. Górne tysiąc metrów rdzenia wiertniczego odpowiada ostatnim osiemnastu milionom lat.

Na podstawie tego zapisu badacze byli w stanie wyodrębnić wskaźnik temperatury wody morskiej w przeszłości oraz wskaźnik dawnej zawartości dwutlenku węgla w atmosferze.2 poziomach, stosując nowe podejście.

Temperatura pochodna

Naukowcy ekstrapolowali temperaturę za pomocą metody opracowanej 20 lat temu w Narodowym Instytucie Nauk o Atmosferze, zwanej TEX.86 „W metodzie tej wykorzystuje się określone substancje znajdujące się w błonie archeonów, odrębnej klasy mikroorganizmów” – wyjaśnia Damisti.

„Te archeony optymalizują skład chemiczny swojej błony w zależności od temperatury wody w górnych 200 metrach oceanu. Materiały z tej błony można znaleźć w postaci skamieniałości molekularnych w osadach oceanicznych i analizować je do dziś”.

Tlenek węgla2 Z chlorofilu i cholesterolu

W przeszłości naukowcy opracowali nowe podejście do ekstrakcji atmosferycznego dwutlenku węgla2 Treść wykorzystująca strukturę chemiczną dwóch specyficznych substancji występujących powszechnie w algach: chlorofilu i cholesterolu. Jest to pierwsze badanie, w którym wykorzystano cholesterol do ilościowego pomiaru dwutlenku węgla i pierwsze, w którym wykorzystano chlorofil w tym okresie. Aby wytworzyć te materiały, glony muszą wchłonąć dwutlenek węgla.2 wody i napraw to Fotosynteza.

Damsty: „Bardzo mała część ziemskiego węgla występuje w„ postaci ciężkiej ”” 13C zamiast zwykle 12C. Algi mają wyraźną preferencję 12C. Jednak: im niższy poziom dwutlenku węgla2 Wraz ze wzrostem stężenia w wodzie wzrasta również wykorzystanie rzadkich alg 13C. Dlatego też 13Zawartość węgla w tych dwóch materiałach jest miarą dwutlenku węgla.2 Zawartość wody oceanicznej. To z kolei, zgodnie z prawami rozpuszczalności, jest powiązane z zawartością dwutlenku węgla.2 „Zawartość atmosferyczna”.

Korzystając z tej nowej metody, okazuje się, że dwutlenek węgla2 Stężenie tlenu spadło z około 650 części na milion 15 milionów lat temu do 280 części na milion tuż przed rewolucją przemysłową.

Silniejsza relacja

Kiedy naukowcy sporządzili wykres wywnioskowanych temperatur i poziomów dwutlenku węgla w atmosferze w ciągu ostatnich 15 milionów lat, odkryli silną zależność. Średnia temperatura piętnaście milionów lat temu wynosiła ponad 18 stopni Celsjusza (64,4 stopnia Fahrenheita), czyli o cztery stopnie Celsjusza (7,2 stopnia Fahrenheita) więcej niż obecnie, czyli poziom przewidywany przez Panel Klimatyczny ONZ (IPCC) na rok 2100 w najbardziej ekstremalnym scenariusz.

„Tak więc to badanie daje nam wgląd w to, co może przynieść przyszłość, jeśli podejmiemy choćby kilka kroków w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.2 „Pracujemy nad redukcją emisji i wdrażamy kilka innowacji technologicznych, aby zrównoważyć emisję” – powiedział Dameste. „Wyraźnym zastrzeżeniem wynikającym z tego badania jest: CO22 „Stężenie prawdopodobnie będzie miało silniejszy wpływ na temperaturę, niż obecnie sądzimy!”

Odniesienie: „Ciągły zapis δ13C dla styrenu i fitanu ujawnia znaczny spadek CO2 od połowy miocenu” Caitlin R. Witkowskiego i Anny S. Von der Heydta i Paula J. Valdez, Marcel T. J. van der Meer, Stefan Schouten i Jaap S. Grzeszący Damasty, 18 czerwca 2024 r., Komunikacja przyrodnicza.
doi: 10.1038/s41467-024-47676-9