Asteroida odkryta pod koniec zeszłego miesiąca ma „bardzo małą szansę” na uderzenie w Ziemię w Walentynki 2046 r., poinformowała we wtorek NASA, ponieważ astronomowie pracowali nad zebraniem większej ilości danych.
Według NASA 2023 DW został po raz pierwszy wykryty w Chile pod koniec lutego – i po około tygodniu obserwacji – ma 1 na 560 szans na uderzenie w Ziemię o 21:44 UTC 14 lutego 2046 roku.
„Śledziliśmy nową asteroidę o nazwie 2023 DW, która ma bardzo małe szanse na uderzenie w Ziemię w 2046 roku” – poinformowało Biuro Koordynacji Obrony Planetarnej NASA we wtorkowym oświadczeniu.
„Często, gdy nowe obiekty są odkrywane po raz pierwszy, potrzeba kilku tygodni danych, aby zmniejszyć niepewność i odpowiednio przewidzieć ich orbity na wiele lat w przyszłości” – powiedział urząd.
Asteroida ma około 50 metrów średnicy, ponad dwa razy więcej niż meteoryt, który spowodował wybuch nad Rosją w 2013 roku, niszcząc domy i raniąc prawie 1500 osób.
2023 DW znajduje się obecnie na szczycie listy zagrożeń Europejskiej Agencji Kosmicznej z numerem 1 w skali turyńskiej – co oznacza, że w tej chwili nie ma powodu do niepokoju opinii publicznej. Więcej zauważa, że ryzyko można zresetować do zera.
„Analitycy orbity będą nadal monitorować asteroidę 2023 DW i aktualizować prognozy, gdy nadejdzie więcej danych” – powiedziała NASA.
W styczniu nowo odkryta asteroida przeleciała blisko Ziemi na wysokości 3600 kilometrów (2200 mil), co czyni ją jednym z najbliższych spotkań, jakie kiedykolwiek zarejestrowano. A w lutym asteroidę o długości jednego metra odkryto na kilka godzin przed jej wejściem w atmosferę. Niebo rozjaśnia się w niektórych częściach Francji i Europy Zachodniej.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Szablozębny torbacz miał ogromne kły, które wyrastały na czubku jego czaszki
Rzadkie kosmiczne wydarzenie, które jest świadkiem ustawienia 5 planet na niebie. Oto jak oglądać. : Alarm naukowy
„nigdy nie widziałem czegoś takiego”