8 grudnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Norwegia podnosi alarm wojskowy w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie

Norwegia podnosi alarm wojskowy w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie

  • Wysoki alert, który trwa przez rok, może być dłuższy
  • Norwegia jest obecnie największym dostawcą gazu w Europie
  • Graniczy z Rosją w Arktyce

OSLO (Reuters) – Norwegia podniesie od wtorku poziom alarmowy swojej armii, poinformował rząd norweski, ponieważ przenosi więcej personelu na misje operacyjne i wzmacnia rolę sił szybkiej mobilizacji w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie. Poniedziałek.

Szef obrony, generał Erik Kristofferson, powiedział, że Norwegia będzie również starała się eksploatować swoją nową flotę amerykańskich samolotów patrolowych P-8 Poseidon, aby polować na okręty podwodne w szybszym tempie niż pierwotnie planowano.

Jednak skala gotowości, na której działa wojsko, jest utajniona, a rząd odmówił podania szczegółów poziomu.

Kristoffersen powiedział Reuterowi, że nie było żadnych konkretnych gróźb pod adresem Norwegii, które doprowadziłyby do tej decyzji, ale całość „wątpliwości” skłoniła władze do zwiększenia gotowości wojskowej kraju.

„Widzieliśmy eskalację (w wojnie) na Ukrainie, my (Norwegia) szkolimy siły ukraińskie, a wojna ukraińska zmieniła się wraz z rosyjską mobilizacją” – powiedział w wywiadzie.

„Tymczasem na Morzu Bałtyckim doszło do wybuchu gazu i aktywności dronów na platformach Morza Północnego”.

Christophersen dodał, że oczekuje się, że wysoki poziom utrzyma się przez rok, „może więcej”.

platformy offshore

Norwegia po raz pierwszy rozmieściła swoją armię do ochrony platform morskich i instalacji lądowych po wycieku rurociągu Nord Stream 26 września na wodach szwedzkich i duńskich i otrzymała wsparcie od brytyjskich, holenderskich, francuskich i niemieckich sił zbrojnych.

Krajowa policja bezpieczeństwa aresztowała w zeszłym tygodniu podejrzanego rosyjskiego szpiega i jest również zaangażowana w ochronę eksportu gazu, który ma kluczowe znaczenie dla dostaw energii do Europy następnej zimy.

Norwegia, członek NATO, dzieli granicę lądową o długości około 200 kilometrów (125 mil) z Rosją w Arktyce, a także rozległą granicę morską.

READ  Dziennikarz BBC został „pobity i kopnięty przez policję” podczas protestów w Chinach

Skandynawski kraj liczący 5,4 miliona ludzi jest obecnie największym eksporterem gazu ziemnego do Unii Europejskiej, odpowiadając za około jedną czwartą całego importu UE po spadku przepływów z Rosji.

„Ciągła wojna na Ukrainie i rosyjskie próby osłabienia (międzynarodowego) poparcia dla Ukrainy oznaczają, że wszystkie kraje w Europie należy uznać za narażone na mieszane zagrożenia, w tym Norwegię”. Premier Jonas Gare Stoer powiedział Reuterowi.

Siły zbrojne będą spędzać mniej czasu na szkoleniu, a więcej na misjach operacyjnych. Home Guard, siła szybkiej mobilizacji, będzie odgrywać bardziej aktywną rolę.

Kristofferson powiedział, że Siły Powietrzne odwołały szkolenie w Stanach Zjednoczonych z użyciem myśliwców F-35, woląc trzymać je w Norwegii.

Sprawozdawczość Gwladys Fouche; Napisane przez Terje Solsvika; Montaż przez Johna Stonestreeta, Alison Williams i Alexa Richardsona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.