W Europie sektor budowlany odpowiada za 36%ⁱ emisji gazów cieplarnianych. Ponadto 75% istniejących budynków jest nieefektywnych energetycznie. Poprawa zrównoważonego rozwoju sektora budowlanego stanowi ogromną szansę na złagodzenie skutków zmian klimatycznych.
Saint-Gobain i Grupa NorDan w Polsce połączyły siły, aby skutecznie wspierać dekarbonizację w sektorze budowlanym. Wykorzystując najlepszą wiedzę i praktyki obu firm, co jest kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju, Saint-Gobain i NorDan dążą do tworzenia okien o niskim śladzie węglowym.
Drewniana rama Norton z gamy Greentechⁱⁱ łączy w sobie szyby zespolone, dzięki czemu okno ma niski ślad węglowy. ORAÉ®ⁱⁱⁱ Pierwsze na świecie szkło o zmniejszonym śladzie węglowym firmy Saint-Cobain. Energooszczędne powłoki okienne ORAÉ® łączy się z ECLAZ® lub COOL-LITE® SKN176, aby zapewnić najlepszą dekarbonizację podczas stosowania.
Zgodnie ze swoimi wartościami Saint-Gobain i Grupa Norden w Polsce mają ambicję wspierania deweloperów, inwestorów prywatnych i instytucjonalnych oraz architektów. .
Rafał Jurczyk, Dyrektor Generalny Saint-Gobain Polska, powiedział: „Okno o obniżonym śladzie węglowym to ważny krok na drodze do dekarbonizacji branży budowlanej. Jestem zachwycony możliwością dzisiejszej współpracy z Grupą Saint-Gobain Polska Norden, ponieważ obie firmy są zaangażowane w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Dzięki tej współpracy i integracji niskoemisyjnego przeszklenia ORAÉ® z drewnianymi ramami NorDan nasze aspiracje w zakresie zrównoważonego budownictwa nabierają realnego kształtu. Partnerstwo to wyznacza nowy standard współpracy w branży skupionej na ważnych celach środowiskowych.”
Dag Kroslid, dyrektor generalny Grupy NorDan dodał: „Zrównoważony rozwój i innowacja idą w parze. Rozwiązanie ORAÉ® firmy Saint-Gobain to prawdziwa innowacja w technologii zrównoważonego szkła, która doprowadziła do szerszego wykorzystania szkła z zawartością recyklingu w budownictwie. Bardzo się cieszę, że Grupa NorDan otrzymała możliwość współpracy z Saint-Gobain przy wykorzystaniu niskoemisyjnego szkła ORAÉ® w dostarczaniu okien niskoemisyjnych naszym rynkom i klientom w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jest to prawdziwy przykład 17. celu zrównoważonego rozwoju ONZ „Partnerstwo dla celów”. W naszym oknie Wood-Alu szkło odpowiada za ponad 50% potencjału globalnego ocieplenia okna (GWP w kgCO₂eq). Dzięki oknom NorDan wykorzystującym szkło ORAÉ® firmy Saint-Gobain często oferujemy najlepsze rozwiązania w zakresie okien niskoemisyjnych (LCWS) obecnie dostępne na rynku. Prawdziwy efekt dokumentujemy w naszych wiodących w branży deklaracjach EPD dla Windows.„
Obie firmy zamierzają kontynuować współpracę z innymi interesariuszami, poszerzać badania w celu opracowania zrównoważonych produktów i znajdować się w czołówce tego typu działalności poza ograniczeniami wprowadzanymi przez obowiązujące przepisy.
– Aby dowiedzieć się więcej o Saint-Gobain ORAÉ® i ofercie okiennej, odwiedź: https://www.saint-gobain-glass.pl/pl/oraewindow
– Aby dowiedzieć się więcej o NorDan i GreenTech®, odwiedź: https://nordangruppen.no/GreenTech
*****
ⁱ Dyrektywa (UE) 2024/1275 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków
ⁱⁱ GreenTech® to znak produktowy najbardziej zrównoważonych okien i drzwi firmy NorDan. W oknach i drzwiach NorDan GreenTech® zastosowano drewniane elementy skrzydeł i ościeżnic. Drewno pochodzi ze zrównoważonej gospodarki leśnej FSC lub PEFC, a fabryki NorDan posiadają certyfikat FSC. NorDan GreenTech® oferuje wysoką wydajność energetyczną, 30-letnią gwarancję na gnicie i oczekiwaną żywotność do 60 lat. Produkty NorDan GreenTech® posiadają najwyższy poziom dokumentacji, w tym wiodące w branży deklaracje EPD, cyfrowe rozwiązania zorientowane na klienta i przestrzegamy klasyfikacji UE.
ⁱⁱⁱ ORAÉ® to pierwsze na rynku szkło niskoemisyjne, którego współczynnik ocieplenia globalnego wynosi 6,64 kgCO₂eq/m² (etapy cyklu życia AC, EPD dostępne w firmie Environdec) dla szkła o grubości 4 mm. Ta 42% redukcja w porównaniu ze średnią europejską dla szkła Saint-Cobain jest możliwa dzięki wykorzystaniu dużych ilości szkła pochodzącego z recyklingu i energii ze źródeł odnawialnych.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35