18 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

niespodzianka! Wielu z nas ma „ukrytą” doskonałą zdolność wokalną, nawet o tym nie wiedząc: ScienceAlert

niespodzianka! Wielu z nas ma „ukrytą” doskonałą zdolność wokalną, nawet o tym nie wiedząc: ScienceAlert

Zaskakująca liczba z nas może śpiewać razem z nami Idealne boiskoWedług nowego badania, w którym przeanalizowano umiejętności karaoke 30 osób – pod warunkiem, że śpiewamy jedną z naszych „robaków w uszach”, czyli piosenkę, która utkwiła nam w głowie.

Analizując statystyki zespołu UC Santa Cruz, 44,7 procent nagrań miało margines błędu zerowego, a 68,9 procent było dokładnych w granicach Jeden półton oryginalnej melodii (jest to najmniejszy z interwałów muzycznych dla osób niebędących muzykami).

Perfekcyjny słuch – umiejętność uderzenia nuty z idealną dokładnością już za pierwszym razem, bez żadnego odniesienia – Myśli, że to opisuje Mniej niż 1 na 10 000 osób.

Jednak ta statystyka może nie uwzględniać osób śpiewających piosenkę, którą dobrze znają.

„To pokazuje, że zaskakująco duży procent populacji ma jakąś ukrytą, automatyczną zdolność do opanowania doskonałego dźwięku”. Mówi Psycholog poznawczy Matt Evans z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

„Okazuje się, że wiele osób z bardzo dobrą pamięcią dźwiękową może nie potrafić zbyt dobrze ocenić dokładności swojego głosu, a może to wynikać z tego, że nie mają zdolności kategoryzacji, która towarzyszy naprawdę doskonałemu dźwiękowi”.

Próbując przeanalizować interakcję pamięci z muzyką, naukowcy uznali robaki uszne za mimowolną formę pamięci. Ku naszej częstej frustracji zwykle nie są to wspomnienia, które świadomie przywołujemy.

Uczestnicy byli zachęcani do nagrywania piosenek na telefonach kiedykolwiek i gdziekolwiek przyszli im do głowy, przez łącznie dwa tygodnie. Żaden z członków grupy nie był zawodowym muzykiem ani nie wierzył, że ma doskonałe umiejętności wokalne, ale nagrania wskazywały inaczej.

To kolejny obszar, któremu badacze mają nadzieję przyjrzeć się bliżej w przyszłości: jak dobrze możemy ocenić naszą zdolność śpiewania, a nawet zdolność zapamiętywania oraz w jaki sposób mózg może zaoferować pomoc.

„Co ciekawe, jeśli zapytasz ludzi, co myślą o wykonaniu tego zadania, prawdopodobnie będą całkiem pewni, że opanowali melodię, ale mniej pewni, że śpiewają we właściwej tonacji”. Mówi Evansa.

Odkrycia dostarczają również wskazówek na temat tego, czym wspomnienia muzyczne różnią się od innych wspomnień. Wydaje się, że mózg utrzymuje robaki uszne w naszym umyśle w nienaruszonym stanie, aż do uzyskania odpowiedniego tonu, zamiast iść na skróty.

Oprócz nauki o pamięci i muzyce badania sugerują, że Twój głos może być lepszy, niż myślałeś – i że w naszych mózgach kryje się więcej wrodzonych zdolności muzycznych, niż wcześniej sądzono.

„Muzyka i śpiew to wyjątkowe ludzkie doświadczenia, na które wiele osób nie pozwala sobie, ponieważ uważają, że nie mogą, lub powiedziano im, że nie mogą”. Mówi Evansa.

„Ale w rzeczywistości nie musisz być jak Beyoncé, aby móc tworzyć muzykę. Twój mózg już wykonuje niektóre z tych zadań automatycznie i dokładnie, pomimo części ciebie, która myśli, że nie możesz tego zrobić”.

Badanie opublikowano w Uwaga, percepcja i psychofizyka.