„Niesamowity” dom ponownie otwarty w Pompejach dla wyzwolonych mężczyzn | Włochy

„Niesamowity” dom ponownie otwarty w Pompejach dla wyzwolonych mężczyzn |  Włochy

Ozdobny dom – z freskiem przedstawiającym ogromnego penisa – należący do dwóch wyzwolonych mężczyzn w starożytnym mieście Pompeje został ponownie otwarty dla publiczności.

Dom Vettii został pogrzebany przez erupcję Wezuwiusza w 79 rpne, zanim został ponownie odkryty w dużej mierze zachowanym stanie podczas wykopalisk pod koniec XIX wieku.

Dom, który prawdopodobnie został zbudowany w II wieku pne, został ponownie otwarty po latach skomplikowanych prac konserwatorskich.

W domu, w którym podobno mieści się mały burdel, pojawiają się erotyczne malowidła ścienne. Zdjęcia: Silvia Vacca/Atrio Vitti

Znajduje się w zamożnej dzielnicy rozległego Starego Miasta Dom Wettiego Jego właścicielami byli Aulus Vettius Restitutus i Aulus Vettius Conviva, którzy po wyzwoleniu z niewoli wzbogacili się na handlu winem.

Teorie z przeszłości sugerowały, że obaj mężczyźni byli braćmi, ale bardziej prawdopodobne jest, że spotkali się, gdy byli zniewoleni i mieli tego samego pana, który nazywał się Aulus Vettius, według Gabriela Zuchtregela, dyrektora Parku Archeologicznego w Pompejach.

Powiedział: „Gdyby pochodzili z tej samej rodziny, dwa pierwsze imiona byłyby różne i mieliby to samo nazwisko”. „Bardzo rzadko zdarzało się mieć biologiczne rodzeństwo, które było niewolnikami, a następnie zostało uwolnione, ponieważ więzi rodzinne zostały zerwane przez niewolnictwo, więc jest bardzo mało prawdopodobne, aby byli braćmi. Bardziej prawdopodobne jest, że byli partnerami w czasach, gdy byli niewolnikami, a następnie uwolnieni ”.

Priapus, bóg płodności i obfitości, z wagą i workiem pieniędzy - symbolizuje bogactwo zgromadzone przez właścicieli domu.
Priapus, bóg płodności i obfitości, z wagą i workiem pieniędzy – symbolizuje bogactwo zgromadzone przez właścicieli domu. Zdjęcia: Silvia Vacca/Atrio Vitti

Restitutus, co oznacza „oddać”, powiedział Zuchtriegl, było typowym imieniem nadawanym wyzwolonemu niewolnikowi.

Nie było to rzadkością dla Ludzie wyzwoleni z niewoli, aby prosperować W starożytnych Pompejach Dom Wettiuszów był wypełniony eleganckimi freskami dwóch handlarzy winem, którzy również powiększyli dom o ogród z posągami i fontanną.

Wśród najbardziej uderzających fresków znajduje się jeden przy wejściu do domu: przedstawia on Priapa, boga płodności i obfitości, z dużym fallusem balansującym na wadze obok torby pełnej pieniędzy, która ma symbolizować bogactwo zgromadzone przez ludzi.

READ  Można by wysłać wojska brytyjskie na Ukrainę w celu wzmocnienia wysiłków szkoleniowych

Wewnątrz domu znajduje się fryz o wysokości 15 cm biegnący wzdłuż ściany pokoju, który prawdopodobnie był jadalnią, w którym znajdowały się amorki zajmujące się takimi czynnościami, jak wytwarzanie perfum lub sprzedaż wina. Przedstawia również boskie pary i bóstwa, w tym Posejdona, greckiego boga morza.

Uważa się, że mały pokój w pobliżu kuchni, zawierający freski erotyczne, służył jako burdel. Obok Priapa przy wejściu znajduje się niewielka inskrypcja w języku łacińskim odnosząca się do kobiety o greckim imieniu, określanej jako „dobrych obyczajów”, wraz z wizerunkiem dwóch rzymskich monet. Uważa się, że napis odnosi się do małego burdelu w domu.

Aulus Vettius Restitutus dołączył także do wysokiej rangi Augustales, kolegium księży odpowiedzialnych za formę kultu cesarza.

Ścianę jednej z sal obiega fryz przedstawiający amorki przy pracy.
Ścianę jednej z sal obiega fryz przedstawiający amorki przy pracy. Zdjęcie: Luigi Spina/Casa dei Viti 26

Zuchtriegel powiedział, że obfitość skarbów znalezionych w Domu Wettiuszów jest „absolutnie niesamowita” i gdyby odwiedzający Pompeje miał okazję zobaczyć tylko jeden dom w Parku Archeologicznym, byłby to właśnie ten.

„To jest dom, który opowiada historię społeczeństwa rzymskiego” – powiedział. Z jednej strony masz dzieła sztuki, obrazy i posągi, az drugiej masz historię społeczną [of the freed slaves]. Dom jest jednym ze stosunkowo nielicznych w Pompejach, dla których mamy nazwiska właścicieli”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *