19 sierpnia, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

live news

Niemcy rejestrują ponad 18 000 uchodźców z Ukrainy

Po ciężkim bombardowaniu przez siły rosyjskie na początku piątku doszło do pożaru jednej z największych elektrowni jądrowych w Europie, a główne miasta ukraińskie zostały zaatakowane przez siły inwazyjne.

Oto, co musisz dziś wiedzieć:

Gaszenie pożaru elektrowni jądrowej: ogień w Kompleks energetyki jądrowej Zaporoże Początkowo budził obawy o możliwy wypadek, ale od tego czasu pożar został ugaszony. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej stwierdziła również, że reaktory w elektrowni są bezpieczne i nie uwolniono żadnych materiałów radioaktywnych.

Jednak szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Rafael Mariano Grossi, powiedział, że „nigdy wcześniej” nie uruchomiono elektrowni jądrowej, podczas gdy w pobliżu szalały operacje wojskowe.

Opłaty latają: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski kierował chórem przywódców, którzy potępili Kreml za umyślne rozstrzelanie fabryki. Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział, że starcia w obiekcie nuklearnym pokazały „lekkomyślność tej wojny”, podczas gdy brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab powiedział, że „bardzo trudno uwierzyć, że nie zrobiono tego celowo”.

Ukraińska firma jądrowa poinformowała, że ​​kierownictwo elektrowni działa teraz na muszce.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zdementowało zarzuty. Rzecznik powiedział, że jej siły przejęły kontrolę nad fabryką i przyległymi terenami w poniedziałek, ale zostały zaatakowane przez „ukraińską grupę wywrotową” wczesnym rankiem w piątek.

Rosyjski rząd rutynowo twierdził, bez dowodów, że rząd ukraiński przeprowadza „prowokacje”, aby sprowokować militarną reakcję rządów zachodnich.

Główne miasta atakowane: Rosja stawia Oblężenie głównego ukraińskiego miasta Mariupol. Zastępca burmistrza południowo-wschodniego miasta powiedział, że jest ono „okrążone” przez siły rosyjskie i pilnie potrzebuje pomocy wojskowej i humanitarnej.

Na północno-wschodniej Ukrainie w rosyjskich atakach zginęło 34 cywilów obwód charkowski W ciągu 24 godzin służby ratunkowe poinformowały w czwartek. Burmistrz Charkowa powiedział, że rosyjskie wojsko „celowo próbuje wyeliminować naród ukraiński”, ponieważ atakuje obszary cywilne. Siły rosyjskie zbliżają się do Odessastrategicznie ważne miasto na południowym wybrzeżu.

Rozmowy kończą się bez przerwyUkraiński negocjator powiedział w czwartek, że druga runda rozmów z Rosją nie przyniosła potrzebnych Ukrainie rezultatów.

READ  Prezydent Chin: Hongkong przechodzi od chaosu do władzy

Jednak korytarze humanitarne dla ludności cywilnej Uzgodniono z obu stron. Dziś, powiedział Zełenski, świat zobaczy, czy te pasy zadziałają.

Pogłębiający się kryzys humanitarny: Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że ponad 10 milionów ludzi może w końcu uciec ze swoich domów Na Ukrainie w tym 4 mln osób może przekroczyć granicę z sąsiednimi krajami. Już ponad milion osób uciekło. Chcesz pomóc? Możesz dowiedzieć się, jak wspierać działania humanitarne na Ukrainie tutaj.