Choć Matt Damon, aby przetrwać w hitowym filmie „Marsjanin”, polegał na ziemniakach wyhodowanych z bioodpadów załogi, naukowcy twierdzą, że to skromne glony pustynne mogły odegrać kluczową rolę w zapoczątkowaniu życia na Marsie.
Naukowcy z Chin twierdzą, że odkryli Syntrycja caninervis – alga występująca na obszarach takich jak Antarktyda i pustynia Mojave – jest w stanie wytrzymać warunki podobne do marsjańskich, w tym suszę, wysoki poziom promieniowania i ekstremalne zimno.
Zespół twierdzi, że ich praca jako pierwsza skupia się na przetrwaniu całych roślin w takim środowisku, a także koncentruje się na możliwości uprawy roślin na powierzchni planety zamiast uprawy w szklarniach.
„Unikalne spostrzeżenia uzyskane w trakcie naszego badania kładą podwaliny pod kolonizację przestrzeni kosmicznej przy użyciu naturalnie wybranych roślin przystosowanych do ekstremalnych warunków stresowych” – napisał zespół.
Profesor Stuart McDaniel, ekspert ds. alg na Uniwersytecie Florydy, który nie był zaangażowany w badania, zauważył, że pomysł jest uzasadniony.
„Uprawa roślin lądowych jest ważną częścią każdej długoterminowej misji kosmicznej, ponieważ rośliny skutecznie przekształcają dwutlenek węgla i wodę w tlen i węglowodany — zasadniczo powietrze i pożywienie potrzebne ludziom do przetrwania” – powiedział może Zapewniać inne ważne usługi w przestrzeni kosmicznej.
Zgodziła się z tym dr Agata Szubańska z Instytutu SETI, zauważając, że algi mogą pomóc wzbogacić i przekształcić materiały skaliste znalezione na Marsie, aby umożliwić wzrost innym roślinom.
„W przeciwnym razie mech nie będzie smaczny i nie będzie dobrym dodatkiem do sałatki” – stwierdziła.
Pisanie w magazynie InnovationNaukowcy z Chin opisują, jak mchy pustynne nie tylko przetrwały, ale szybko odrodziły się po niemal całkowitej suszy. Był także w stanie zregenerować się w normalnych warunkach wzrostu po spędzeniu do pięciu lat w temperaturze -80°C i do 30 dni w temperaturze -196°C oraz po ekspozycji na promienie gamma w dawkach około 500 Gy, które nawet pobudziły nowy wzrost .
Następnie zespół stworzył środowisko o ciśnieniu, temperaturze, gazach i promieniowaniu ultrafioletowym podobne do tych występujących na Marsie. Zespół odkrył, że mech przetrwał w środowisku przypominającym marsja i był w stanie zregenerować się w normalnych warunkach wzrostu, nawet po siedmiu dniach ekspozycji. Zespół zauważył również, że rośliny, które wyschły przed ekspozycją na tego typu promieniowanie, radziły sobie lepiej.
„Patrząc w przyszłość, spodziewamy się, że te obiecujące algi zostaną przetransportowane na Marsa lub Księżyc w celu dalszych testów potencjału roślin do kolonizacji i wzrostu w przestrzeni kosmicznej” – napisali naukowcy.
McDaniel zauważył, że większość roślin nie jest w stanie wytrzymać stresu związanego z podróżami kosmicznymi.
„To badanie jest interesujące, ponieważ pokazuje, że mech pustynny jest w stanie przetrwać krótkie wystawienie na działanie niektórych naprężeń, jakie prawdopodobnie można spotkać podczas misji na Marsa, w tym bardzo wysokiego poziomu promieniowania, bardzo niskich temperatur i bardzo niskiego poziomu tlenu” – mówi. powiedział.
Dodał jednak, że badania mają ograniczenia.
„Te eksperymenty stanowią ważny pierwszy krok, ale nie pokazują, że glony mogą być ważnym źródłem tlenu w warunkach marsjańskich, ani nie pokazują, że algi pustynne mogą rozwijać się i rozmnażać w kontekście marsjańskim” – powiedział McDaniel.
W badaniu nie sprawdzono m.in. wpływu promieniowania cząsteczkowego – dodała Szubańska.
„Moim zdaniem zbliżamy się do uprawy roślin w pozaziemskich szklarniach, a glony z pewnością mają w tych szklarniach miejsce” – powiedziała. „Sugerowanie, że algi lub jakikolwiek inny pionierski gatunek jest gotowy zamienić Marsa lub jakąkolwiek inną egzoplanetę w nadającą się do zamieszkania Ziemię, jest przesadą”.
Dr Wieger Wamelink z Uniwersytetu w Wageningen również wyraził swoje obawy, m.in. to, że temperatury na Czerwonej Planecie rzadko przekraczają temperaturę zera, co uniemożliwia uprawę roślin na zewnątrz, podczas gdy w nowym badaniu nie wykorzystano gleby podobnej do marsjańskiej.
„Algi przetwarzano w warunkach marsjańskich maksymalnie przez kilka dni, a następnie ponownie rosły w warunkach ziemskich na piasku. To oczywiście wcale nie dowodzi, że mogą rosnąć w warunkach marsjańskich” – powiedział.
Jednak profesor Edward Guinan z Uniwersytetu Villanova w USA określił badanie jako imponujące.
„Ten wytrzymały mech może być obiecującą pionierską rośliną do kolonizacji Marsa” – powiedział, chociaż zauważył, że mech będzie potrzebował wody do wzrostu.
„Przed nami długa droga” – dodał. „Ale ten skromny pustynny mech daje nadzieję, że w przyszłości małe części Marsa będą nadawały się do zamieszkania przez ludzkość”.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych