14 września, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Naukowcy identyfikują bariery rozwoju energetyki słonecznej w Polsce – PV Magazine International

Naukowcy identyfikują bariery rozwoju energetyki słonecznej w Polsce – PV Magazine International

Zespół badawczy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz firmy SMA Solar Technology AG rozmawiał z instalatorami, projektantami, dystrybutorami i producentami branży fotowoltaicznej w Polsce, aby zidentyfikować kluczowe bariery w rozwoju fotowoltaiki. Kluczowymi problemami są brak łączności i ceny nieodnawialnych źródeł energii.

Panel badaczy przeprowadził analizę czynników prawnych, ekonomicznych, środowiskowych, technologicznych i społecznych wpływających na rozwój energetyki słonecznej w Polsce.

Ich artykuł badawczy pt. „Uwarunkowania rozwoju fotowoltaiki w Polsce”, dostępny w październikowym wydaniu Energia odnawialnaIdentyfikuje kluczowe bariery z punktu widzenia instalatorów, projektantów, dystrybutorów i producentów pracujących w branży.

Kluczowe determinanty zidentyfikowano w drodze przeglądu literatury i ankiety przeprowadzonej wśród kluczowych interesariuszy branżowych w latach 2019–2023. Zdaniem respondentów brak mocy przyłączeniowej, ceny nieodnawialnych źródeł energii oraz zmiana systemów rozliczeniowych z pomiaru netto na rozliczanie netto to główne czynniki wpływające na rozwój energetyki słonecznej w Polsce.

Projektanci i instalatorzy mogą uznać podłączenie do sieci za główne wyzwanie. W odpowiedzi w artykule badawczym stwierdzono, że kluczem do przyszłego wzrostu są odpowiednie inwestycje w rozwój sieci przesyłowej, stabilizacja i tworzenie sieci, a także wyraźne oddzielenie przedsiębiorstw zajmujących się obrotem i dystrybucją.

Około 55% projektantów i instalatorów wskazało na wprowadzenie rozliczeń netto w 2022 roku. jako ważny czynnik.

Dystrybutorzy stwierdzili, że najważniejszym problemem jest koszt energii nieodnawialnej. Dystrybutorzy osiągali wysokie zyski w okresie wysokich cen surowców nieodnawialnych, podczas gdy problemy w branży i załamanie rynku zbiegły się w czasie ze spadającymi cenami paliw kopalnych.

Tylko 20% respondentów stwierdziło, że zmiany polityczne wpływają na rozwój branży, a niewielu zgodziło się, że sytuacja na Ukrainie wpływa na decyzje zakupowe. Czynniki społeczne miały najmniejszy wpływ – zaledwie 10% uznało je za ważne.

Zespół badawczy wykorzystał test sferyczności Bartletta do wyodrębnienia tych czynników, ujawniając, że zrównoważony rozwój, biznes i inwestycje to trzy główne czynniki wpływające na rozwój energetyki słonecznej w Polsce.

„Wyniki pokazują, że czynniki zrównoważonego rozwoju, w tym sprawozdawczość zawarta w dyrektywie w sprawie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSRD) i podatki bezpośrednie, mają największy wpływ na rozwój fotowoltaiki” – stwierdzili naukowcy, dodając, że należy zająć się zidentyfikowanymi barierami i je usunąć. Rozwój energetyki słonecznej w Polsce.

Patrząc w przyszłość, autorzy przewidują, że polska branża fotowoltaiczna będzie nadal rozwijać się zgodnie z polityką klimatyczną UE. Jego grupę badawczą stanowią pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz SMA Solar Technology AG.

Do 2023 r. Polska dodała 4,6 GW energii słonecznej, zwiększając jej łączną moc do ponad 17 GW.

Treść ta jest chroniona prawem autorskim i nie można jej ponownie wykorzystywać. Jeśli chcesz z nami współpracować i ponownie wykorzystać część naszych treści, napisz na adres: [email protected].

Popularne treści