25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Należące do NASA promieniowanie rentgenowskie Chandra rejestruje gromadę „super” gwiazd znajdujących się najbliżej Ziemi

Nowe Delhi: Westerlund 1Największa i najbliższa Ziemi „super” gromada gwiazd jest ściśle monitorowana na podstawie nowych danych NASA Rentgen Chandry Obserwatorium i inne NASA Teleskopy. Obserwacje te pomagają astronomom w bardziej szczegółowym badaniu tego aktywnego obszaru produkującego gwiazdy.
Stanowią to pierwsze publicznie opublikowane dane z projektu o nazwie Extended Westerlund Open Collections Survey 1 i 2 (EWOCS). EWOCS Kierują nim astronomowie z Włoskiego Narodowego Instytutu Astrofizyki w Palermo. Chandra obserwowała Westerlund 1 przez około 12 dni w ramach EWOCS.
Obecnie w naszej galaktyce każdego roku powstaje tylko kilka gwiazd. Jednak w przeszłości Droga Mleczna wytwarzała tak wiele gwiazd, że osiągnęła szczyt około 10 miliardów lat temu, a rocznie powstawały dziesiątki lub setki gwiazd. Większość tego zjawiska miała miejsce w masywnych gromadach, znanych jako „supergromady”, takich jak Westerlund 1. Gromady te są młode i zawierają masę ponad 10 000 mas Słońca. Westerlund 1 ma od 3 do 5 milionów lat.
Nowe zdjęcie zawiera dane dotyczące głębokości Chandry oraz wcześniejsze dane z należącego do NASA Teleskopu Hubble’a przestrzeń teleskop. Promienie rentgenowskie Chandry ukazują młode gwiazdy i gorący gaz rozprzestrzeniający się w gromadzie. Młode gwiazdy wydają się przeważnie białe i różowe, podczas gdy gorący gaz ma kolor różowy, zielony i niebieski (w miarę wzrostu temperatury). Dane Hubble’a uwypuklają wiele gwiazd jako żółte i niebieskie kropki.
Obecnie w naszej galaktyce znajduje się kilka supergromad gwiazd. Dostarczają cennych informacji na temat epoki, w której powstała większość gwiazd w naszej galaktyce. Westerlund 1 jest największym pozostałym Supergrupa gwiazd W Drodze Mlecznej. Ma masę od 50 000 do 100 000 mas Słońca i jest najbliżej Ziemi w odległości około 13 000 lat świetlnych.
Cechy te sprawiają, że Westerlund 1 jest idealnym celem do badania wpływu środowiska supergromady na powstawanie gwiazd i planet. Naukowcy mogą także badać ewolucję gwiazd w różnych masach.
Nowe dane Chandry z Westerlund 1 znacznie zwiększyły liczbę znanych źródeł promieniowania rentgenowskiego w gromadzie. Wcześniej Chandra wykryła 1721 źródeł w Westerlund 1. Dane EWOCS ujawniły prawie 6000 źródeł promieniowania rentgenowskiego, w tym wiele słabych gwiazd o masach mniejszych od Słońca. Dzięki temu astronomowie otrzymali nowy zestaw gwiazd do zbadania.
Godnym uwagi odkryciem jest to, że 1075 gwiazd jest upakowanych w jądrze Westerlund 1 w promieniu czterech lat świetlnych. Dla przykładu, cztery lata świetlne to odległość pomiędzy Słońcem a najbliższą sąsiednią gwiazdą.
Rozproszona emisja w danych EWOCS doprowadziła do pierwszego wykrycia halo gorącego gazu wokół centrum Westerlund 1. Astronomowie uważają, że ma to kluczowe znaczenie dla zrozumienia powstawania i ewolucji gromady oraz lepszego oszacowania jej masy.