W 2010 roku archeolodzy odkryli medalion z serią kropek w Jaskini Stojnia w Polsce. W tym tygodniu naukowcy Ujawnił Wskazują, że wiek tego wisiorka wynosi około 41 500 lat, co jest najstarszą ozdobną biżuterią znalezioną na kontynencie euroazjatyckim.
Ludzie wytwarzają i noszą biżuterię od tysięcy lat. Ale wyzwaniem może być odkrycie, jak dawno temu prehistoryczni ludzie zaczęli ozdabiać przedmioty i używać ich jako akcesoriów modowych.
Jednym ze sposobów, w jaki archeolodzy mogą znaleźć datę obiektu znalezionego na terenie wykopalisk, jest spojrzenie na okolicę. Na przykład głębsze warstwy mogą być starsze, a obiekty znajdujące się bliżej siebie mogą być w tym samym wieku. Jednak nie zawsze może to być bardzo dokładne, ponieważ czasami zakopane obiekty poruszają się przez wiele lat wraz ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi i lądowymi. Ale w przypadku substancji, które były częścią organizmów, istnieje inny sposób określenia ich wieku: datowanie radiowęglowe.
W ten sposób badacze zmierzyli wiek wisiora znalezionego w Jaskini Staźnia, a także znajdującego się w pobliżu szydła, które można wykorzystać do stworzenia dekoracyjnego wzoru na podobnych wisiorkach. Datowanie radiowęglowe można było wykorzystać do określenia wieku tych materiałów, ponieważ oba były wykonane z materiałów, które kiedyś były częścią organizmów. Medal został wykonany z kości mamuta i kości końskiej.
Każda roślina i zwierzę ma niewielką ilość radioaktywnego węgla (C14), ale kiedy umierają, C14 stopniowo się rozkłada. Ponieważ tempo rozpadu promieniotwórczego jest stałe w czasie, rozsądne oszacowanie materiału pochodzącego z materiału roślinnego lub zwierzęcego można wykonać, mierząc resztkowy C14 w dzisiejszym materiale. Szacunki te stają się coraz dokładniejsze dzięki nowoczesnym metodom pomiaru rozpadu promieniotwórczego.
Aby zmierzyć wiek wahadła i szydła, naukowcy pobrali niewielkie ilości kolagenu z kości słoniowej i kości. A W artykule Raporty naukowe Opisują, że wysłali próbki do dwóch oddzielnych laboratoriów datowania radiowęglowego. Obiecująco, oba laboratoria uzyskały bardzo podobne wyniki, a naukowcy doszli do wniosku, że medal powstał około 41 500 lat temu.
Technicznie rzecz biorąc, metoda radiowęglowa mówi tylko, że odpowiednie fragmenty kości słoniowej i kości pojawiły się, gdy umarł mamut i koń, więc ktoś mógł zrobić biżuterię ze starej kości słoniowej i starej kości. Aby jednak to wykluczyć, naukowcy zbadali również wiek szczątków znalezionych na tym samym obszarze. Są mniej więcej w tym samym wieku, więc twórcy medali najprawdopodobniej zrobili je ze stosunkowo nowej kości słoniowej i kości.
Ten liczący 41 500 lat medal jest najstarszą ozdobną biżuterią znalezioną na kontynencie euroazjatyckim. Wciąż jest niejasna w porównaniu z wiekiem niektórych biżuterii znalezionej w Afryce, ale wyprzedza erę paleolitu, kiedy współcześni ludzie zaczęli osiedlać się w całej Europie. Wciąż pozostaje wiele pytań dotyczących tego medalu, a mianowicie, czy ozdoba miała praktyczne zastosowanie (np. polowanie, obserwacja księżyca), czy też była efektem artystycznej ekspresji. W każdym razie jest to interesujący wgląd w życie w epoce kamienia łupanego!
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35