2 lipca, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Komisja Europejska popiera starania Ukrainy o przystąpienie do bloku

Nadzieje Ukrainy w UE rosną, gdy przywódcy bloku zgadzają się na nominację kandydata

„Dzisiejszy dzień oznacza decydujący krok na waszej drodze do Unii Europejskiej” – powiedział na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po rozmowach w Brukseli. Przywódcy zgodzili się też przyjąć kandydaturę Mołdawii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „szczerze pochwala” decyzję Rady Europejskiej, nazywając ją „wyjątkowym i historycznym momentem w stosunkach UE-Ukraina”.

Decyzja, podjęta na szczycie Rady UE, została podjęta tydzień po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​zdaniem organu wykonawczego bloku Ukraina zasługuje na status kandydata, ponieważ „wyraźnie zademonstrowała aspiracje kraju i obywateli tego kraju”. determinacja, by żyć zgodnie z europejskimi wartościami i standardami.

Jednak prawdopodobnie minie wiele lat, zanim Ukraina będzie mogła przystąpić do Unii Europejskiej. Proces jest długotrwały i niemal na każdym etapie wymaga zatwierdzenia przez 27 państw członkowskich. Oznacza to, że państwa członkowskie mają wiele możliwości wykorzystania weta jako politycznej karty przetargowej.

Zanim Ukraina będzie mogła rozpocząć negocjacje w sprawie przystąpienia do bloku, musi najpierw spełnić Kryteria Kopenhaskie – niejasną triadę wymagań skoncentrowanych na tym, czy kraj ma funkcjonującą gospodarkę wolnorynkową; czy jej instytucje są uprawnione do przestrzegania europejskich wartości, takich jak prawa człowieka i unijna interpretacja praworządności; i czy ma działającą i inkluzywną demokrację.

Jest mało prawdopodobne, aby Ukraina była w stanie spełnić te kryteria, gdy kraj był w stanie wojny, jednak von der Leyen przyznała, że ​​zaczęła robić postępy w dotarciu do nich na długo przed inwazją.

Kiedy te kryteria zostaną spełnione i wszystkie państwa członkowskie zgodzą się rozpocząć rozmowy na temat 35 rozdziałów negocjacyjnych – od handlu przez prawo po społeczeństwo obywatelskie – Ukraina musi podjąć reformy wewnętrzne, aby spełnić standardy wymagane w każdym z tych obszarów. Ponownie, wszystkie państwa członkowskie muszą zgodzić się na spełnienie tych wymogów przed zamknięciem każdego rozdziału.

READ  Aktualizacje na żywo: wojna Rosji na Ukrainie

Gdy to nastąpi, decyzja musi zostać zatwierdzona przez Parlament Europejski i agendy legislacyjne, a wreszcie Ukraina stanie się członkiem Unii Europejskiej.

Według brytyjskiego think tanku zmieniającego Europę średni czas potrzebny na przystąpienie do Unii Europejskiej to cztery lata i 10 miesięcy. Jednak niektóre państwa członkowskie Europy Wschodniej musiały czekać nawet 10 lat.

Oprócz długiego i skomplikowanego procesu istnieją również względy polityczne, które mogą udaremnić europejskie marzenie Ukrainy.

Nie każde państwo członkowskie jest zachwycone faktem, że Ukraina jest uważana za przystąpienie do bloku. Dlatego jeden lub więcej na każdym etapie może ulec pokusie rzucenia się na roboty w celu uzyskania koncesji na coś innego, o czym dyskutuje UE – na przykład przydział funduszy unijnych.

Francja, Niemcy i Węgry były mniej smutne z powodu ich poparcia. Dopiero po wizycie w stolicy Ukrainy, Kijowie, przywódcy Francji, Niemiec i Włoch wyrazili poparcie dla statusu Ukrainy jako kandydata. Węgry również zwolniły, z różnych powodów, choć przede wszystkim jako największy sojusznik Rosji w Unii Europejskiej.

Zełenski skrytykował również niektóre kraje europejskie za brak wystarczającej ilości broni, ponieważ Ukraina jest w trakcie desperackiej bitwy w obronie regionu Ługańska na wschodzie kraju.

Przyczyny ich niechęci są różne: od obaw o korupcję po przeniesienie władzy z zachodu na wschód w przypadku akceptacji Ukrainy. Istnieją również obawy, ile Ukraina może skonsumować z budżetu UE.

Chociaż wszystkie państwa członkowskie poparły tę nominację, w nadchodzących latach przywódcy wciąż mają wiele okazji, by się deptać.

Długa podróż Ukrainy do Unii Europejskiej właśnie się rozpoczęła. Jej status jako kandydata może oznaczać moralne zwycięstwo i wysłać głośny komunikat do Rosji. Ale rzeczywistość jest taka, że ​​Ukraina musi teraz – w dużej mierze sama – przeprowadzić reformy, które będą wystarczająco trudne w najlepszych czasach, nie wspominając już o inwazji obcej armii.

READ  Monarcha saudyjski został przyjęty do szpitala na kolonoskopię