16 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Miłośnicy historii odkrywają w Polsce artefakty sprzed 2500 lat

Grupa pasjonatów historii odkryła w północnej Polsce trzy artefakty, które mają ponad 2500 lat.

Mały skarb składał się z topora i dwóch ozdób z brązu, przypuszczalnie bransoletek lub pagonów, rodzaju ozdobnego naramiennika lub ozdoby używanej przez siły zbrojne jako oznaka rangi.

Odkrycia dokonała w zeszłym tygodniu grupa o nazwie Towarzystwo Miłośników Ziemi Suskiej (TMZS) w gminie Jalevo, niedaleko miasta Olsztyn.

Artefakty zostały przekazane do muzeum w pobliskiej miejscowości Astrada, które wstępnie datuje obiekty na koniec epoki brązu i początek wczesnej epoki żelaza na pierwszą połowę pierwszego tysiąclecia pne.

„W ubiegłym tygodniu wraz z pracownikami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków uczestniczyliśmy w badaniach terenowych stanowiska, na którym znaleziono prehistoryczne artefakty” – poinformowało muzeum.

Ponieważ w miejscu odkrycia nie znaleziono śladów pochówku, przedmioty te nie są uważane za ozdoby nagrobne. Zakłada się raczej, że właściciel zakopał przedmiot w ziemi, aby go ukryć.

To nie pierwszy raz, kiedy członkowie TMZS, którzy za zgodą Służby Ochrony Zabytków i miejscowych właścicieli ziemskich, odnajdują zabytki na terenie skupionym wokół miasta Susz, odnajdują je na bieżąco. Przekazują znaleziska do muzeów w całym regionie.

W 2016 roku członkowie grupy odkryli w Załewie 86 rzymskich srebrnych denarów – poinformowała PAP. Monety te datowane są na koniec I i II wieku n.e., najstarsza została wybita w mennicy rzymskiej za panowania cesarza Nerwy w 96 r. n.e.

W zeszłym roku członek TMZS odkrył unikalny i dobrze zachowany miecz spatha z IV wieku o długości 95 cm. W 2009 roku zespół odkrył prawie 150 krzyżackich szylingów i brakteatów z początku XV wieku (złote medaliony noszone jako biżuteria).