1 czerwca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Magazyn paliwa zapalił się w pobliżu głównego mostu na Krymie w Rosji

(Reuters) – Rosyjski skład paliw zapalił się wcześnie w środę w pobliżu kluczowego mostu łączącego Rosję kontynentalną i Krym, powiedział rosyjski urzędnik, kilka dni po tym, jak Moskwa obwiniła Ukrainę o atak, który podpalił magazyn ropy w Sewastopolu.

Płomienie i czarny dym kłębiły się nad czymś, co wyglądało na duże zbiorniki ozdobione czerwonymi „łatwopalnymi” ostrzeżeniami na filmach opublikowanych w rosyjskich mediach społecznościowych, chociaż Reuters nie mógł niezależnie zweryfikować doniesień o pożarach ani filmów.

„Pożar oceniono na najwyższy stopień trudności” – powiedział Wieniamin Kondratiew, gubernator obwodu krasnodarskiego po drugiej stronie Morza Azowskiego z Ukrainy, w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, dodając, że nie ma ofiar.

Kondratiew powiedział, że we wsi Wołna wybuchł pożar. Mała wioska znajduje się w pobliżu Mostu Krymskiego nad Cieśniną Kerczeńską, głównej arterii rosyjskich sił, łączącej kontynent z Krymem, który został anektowany w 2014 roku przez Ukrainę.

Incydent miał miejsce kilka dni po ataku drona, który w sobotę podpalił rosyjski magazyn paliwa w krymskim porcie Sewastopol, co Moskwa nazwała atakiem ukraińskim.

Ukraina nie przyznała się do ataku na Sewastopol, zgodnie ze swoją zwykłą praktyką podczas konfliktu, który rozpoczął się w lutym 2022 roku.

Ale w weekend wojsko Kijowa powiedziało, że osłabianie rosyjskiej logistyki stanowiło część przygotowań do długo oczekiwanej kontrofensywy, wspomaganej przez nowe dostawy potężniejszej zachodniej broni.

Eksplozje wykoleiły pociąg w poniedziałek w rosyjskim obwodzie briańskim graniczącym z Ukrainą, to drugi taki wypadek w ciągu dwóch dni. Rosyjscy urzędnicy twierdzą, że proukraińskie grupy sabotażowe przeprowadzają tam ataki od początku działań wojennych.

Rosja zintensyfikowała również ataki na Ukrainę przed spodziewanym kontratakiem ze strony tej ostatniej, z niemal nocnymi falami dronów i pocisków wycelowanych w Kijów i inne regiony w ciągu ostatniego tygodnia.

We wczesną środę władze stolicy Ukrainy poinformowały, że odparły nocny atak Moskwy, ponieważ systemy obrony powietrznej zniszczyły wszystkie wystrzelone drony.

READ  Waluty, ropa, Wall Street, debiut giełdowy

(Reportaż Lydii Kelly z Melbourne); Montaż przez Muralikumar Anantharaman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.