26 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ludzie i papugi w „wyścigu zbrojeń” o śmieci w Sydney

Ludzie i papugi w „wyścigu zbrojeń” o śmieci w Sydney

Papuga próbuje odepchnąć cegły, aby trzymać je z dala od śmieci, których tak bardzo pragnie.

Papuga próbuje odepchnąć cegły, aby trzymać je z dala od śmieci, których tak bardzo pragnie.
obrazek: Barbara Zacisk

W Sydney w Australii ludzie i ptaki toczą zaciekłą walkę o najcenniejszy zasób: śmieci. dla W ciągu ostatnich kilku lat zespół naukowców badał papugi siarkowe w okolicy, które nauczyły się – a nawet nauczyły inne papugi – jak kraść kuwety. W poniedziałek w nowych badaniach zespół stwierdził, że ludzie zaczynają teraz opracowywać własne metody odstraszania ptaków, z różnym powodzeniem.

Naukowcy z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Niemczech od dawna interesowali się rozszyfrowaniem wewnętrznego funkcjonowania zwierząt na całym świecie. W zeszłym roku, hmm opublikowany Głębokie zanurzenie się w kradnących śmieci zwyczajach wypełnionych siarką papug z Sydney. Odkryli, że praktyka ta wydaje się być przykładem kultury zwierzęcej: wyuczonego zachowania, które rozprzestrzenia się od ptaków na trzech przedmieściach do całego południowego Sydney. W miarę jak technologia przemieszczała się z sąsiedztwa do sąsiedztwa, lokalne kakadu rozwinęły subtelne różnice w zachowaniu, takie jak całkowite podniesienie pokrywy pudełka lub nieotwarcie go – coś, co zdarza się dość często w kulturze ludzkiej (pomyśl o tym, jak różne kultury lokalne wytwarzają własne rodzaje ser).

Naukowcy powiedzieli Gizmodo w zeszłym roku, że byli zainteresowani udokumentowaniem ludzkiej strony tego konfliktu. I dokładnie to zrobili w swojej nowej gazecie, opublikowany Poniedziałek w Bieżącej Biologii.

Obraz artykułu zatytułowanego Ludzie i papugi są uwięzione w

obrazek: Barbara Zacisk

„Kiedy zebraliśmy dane do pierwotnego badania opisującego zachowanie podczas otwierania pojemników przez kakadu, zauważyłem, że niektórzy ludzie umieścili w swoich pojemnikach urządzenia, aby chronić je przed kakadu, i byłem zaskoczony różnorodnością różnych działań, które ludzie wymyślili Tak więc naprawdę chciałem zbadać ludzką reakcję na kakadu ”- powiedziała autorka Barbara Clamp, ekolog behawioralna z Instytutu Maxa Plancka, powiedziała Gizmodo w e-mailu.

W tym celu przeprowadzili ankietę wśród ludzi żyjących w oblężonych dzielnicach tych ptaków. Jedną z głównych przeszkód w potencjalnym oszustwie przeciw papugom jest to, że pojemniki są zaprojektowane tak, aby otwierały się i wysypywały ich zawartość po podniesieniu przez ramię robota w śmieciarkach, co oznacza, że ​​nie można ich całkowicie hermetycznie trzymać. Ale to nie powstrzymało ludzi przed wymyślaniem różnych metod, takich jak umieszczanie cegieł i kamieni na pokrywkach, mocowanie butelek z wodą do uchwytów pokrywek za pomocą opasek zaciskowych lub używanie patyczków do zatykania zawiasów. Obecnie dostępne są na rynku zamki, które mają otwierać się w czasie montażu (jeden z nich można zobaczyć) tutaj).

Na nieszczęście dla ludzi kakadu nauczyły się pokonywać proste czynności. Ale o ile ptaki się przystosowują, ludzie ponownie rozwijają metry. Jak powiedzieli naukowcy, wydaje się, że papugi i mieszkańcy Sydney biorą udział w swoistym „wyścigu zbrojeń” innowacji, chociaż Clamp powstrzymuje się od określenia tego jako pełnoprawnej wojny.

„Kiedy kakadu nauczą się przezwyciężać ten środek ochronny (np. poprzez popychanie cegieł, aby następnie otworzyć pudełko), osoby biorące udział w naszej ankiecie stwierdzili, że zwiększają skuteczność swoich środków ochronnych (np. instalując coś ciężkiego na wieczku, aby nie można tego popchnąć). Odkryliśmy, że ochrona śmieci (i rodzaje ochrony) są geograficznie skupione i że ludzie dowiadują się o tym od swoich sąsiadów” – powiedział Clamp.

Naukowcy twierdzą, że cała saga może być zapowiedzią coraz częstszych interakcji między ludźmi a dziką przyrodą, których możemy się spodziewać, gdy będziemy nadal budować nasze miasta coraz większe i wdzierać się w siedliska dzikiej przyrody. Niektóre zwierzęta, takie jak te papugi, mogą znaleźć nowe sposoby przystosowania się do naszego istnienia, ale wiele innych nie. A czasami te interakcje mogą być szkodliwe dla ludzi, na przykład pojawienie się nowego odzwierzęce choroby zakaźne.

Co dokładnie wydarzy się dalej, można tylko zgadywać. „Można sobie wyobrazić, że będzie to nadal eskalować (tj. Kakadu uczą się pokonywać typy ochrony wyższego poziomu, ludzie opracowują lepsze urządzenia do ochrony klatki piersiowej) lub jedna strona mogłaby „wygrać” wyścig zbrojeń” – powiedział Clamp.

Ze swojej strony zespół planuje kontynuować badanie podstawowych mechanizmów uczenia się, które doprowadziły te kakadu do zostania znakomitymi zbieraczami śmieci, i mają nadzieję udokumentować, jak biegli w rozwiązywaniu najnowszych środków zaradczych mających na celu utrzymanie ich z dala od śmietnika.

READ  Po 200 latach fundamentalna zagadka chemii fizycznej mogła zostać rozwiązana: ScienceAlert