28 stycznia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Lokalna synagoga wysyła wsparcie, środki dla ukraińskich uchodźców w Polsce

LAS VEGAS (KTNV) – W kwietniu kongregacja Ner Tamid zebrała ponad 75 000 dolarów na działania humanitarne mające na celu wysłanie ukraińskich uchodźców do Polski, skąd uciekają od początku wojny.

Rabin Sanford Axelrod jest miejscowym rabinem, który wraz z 22 innymi rabinami z całego kraju przyjechał do Polski, aby być świadkiem zniszczeń na granicy polsko-ukraińskiej. Jego kongregacja nadal uważnie obserwuje go podczas jego podróży.

W ten weekend specjalny gość ożywia rozmowę o tym, jak Dolina Las Vegas może wspierać te wysiłki z odległości ponad 5000 mil.

Jak sam mówi, w głębi serca jest nowojorczykiem, ale po pobycie w Izraelu Jonathan Ornstein mówi KTNV, że „podążył za głosem serca” do Polski i odkrył, że na nowo przyciągnął go Kraków.

Od 20 lat pracuje jako pedagog, a obecnie jest prezesem Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie.

„Rozumieliśmy, że przybędzie duża liczba uchodźców, co zaskoczyło nas wszystkich, gdy 24 lutego rozpoczęła się wojna, a naszą pierwszą myślą było zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby pomóc” – powiedział Ornstein.

JCC jest wiodącą organizacją służącą ponad 190 000 ukraińskich uchodźców w Krakowie.

Ornstein dodaje: „Pamiętamy naszą historię w tej części świata, w której Żydzi zostali zabici podczas Holokaustu. Ponad 90% polskich Żydów zginęło podczas Holokaustu i ponad 90% krakowskich Żydów. To, co rozumiemy. jak bycie ofiarą”.

Ornsteina poznał przywożąc zaopatrzenie z Las Vegas do Polski.

Mówi: „Około 22 z nas przejechało z Izraela i Ukrainy do Stanów Zjednoczonych. Zebraliśmy się w połowie kwietnia ubiegłego roku, aby dostarczyć środki medyczne, zebrać pieniądze i zobaczyć na własne oczy, co się dzieje”.

Teraz w Stanach Zjednoczonych Ornstein pracował ze zborem w weekendy, podnosząc świadomość i zainteresowanie brutalną rzeczywistością za granicą.

„Na poziomie ludzkim są to ludzie, którzy spokojnie żyli w swoim kraju – kraju, który kochają – i są atakowani i brutalnie traktowani” – powiedział kongregacji Ornstein. „Rozumiemy, co to znaczy być Amerykaninem i rozumiemy, czym jest Ameryka w kwestii wolności i demokracji oraz pomagania innym, gdy są w potrzebie”.

READ  Cele i najważniejsze wydarzenia: Eliminacje do Mistrzostw Świata 2022 Polska 1-2 Węgry | 15.11.2021

Wszystkich zainteresowanych współpracą proszę o kontakt friendsofjcckrakow.org