24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Ksiądz instaluje panele słoneczne w zabytkowym kościele w Polsce bez pozwolenia

Ksiądz zainstalował panele słoneczne na dachu zabytkowego kościoła w centrum Gdańska w ramach starań o zmniejszenie rachunków za energię i podążanie za wezwaniem papieża Franciszka do bardziej ekologicznego stylu życia.

Zrobił to jednak bez pozwolenia, a oburzeni mieszkańcy zawiadomili Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Panele słoneczne pojawiły się niedawno na dachu Bazyliki św. Brygidy, której historia sięga XIV wieku. Powstały z inicjatywy księdza Ludwika Kowalskiego, który chciał obniżyć koszty energii elektrycznej do 15 000 zł miesięcznie.

Powiedział lokalnemu serwisowi informacyjnemu Zawsze Pomorze: „Podejmując tę ​​​​decyzję, kierowałem się zachętą papieża Franciszka do zielonego stylu życia”.

Kowalski mówi, że celowo umieścił panele słoneczne, aby nie były widoczne z ulicy. Jednak wysyłając dowód fotograficzny na Zawsze Pomorze, miejscowi powiedzieli, że rzeczywiście widzą.

„Widzimy je z naszych okien, a to psuje widok” – powiedział stronie internetowej mieszkaniec pobliskiego budynku. – Poza tym chodzi o prawdę. Wątpię, żeby proboszcz miał pozwolenie na coś takiego.

Zdjęcie wysłane Zawsze Pomorze

Sam ksiądz przyznaje, że nie dostał pozwolenia od funkcjonariusza ochrony. Wyjaśnił, że dach kościoła, który został doszczętnie zniszczony podczas II wojny światowej, jest nowy i nie zawiera drewna ani innych materiałów palnych.

Jednak po protestach okolicznych mieszkańców Kowalski zdecydował się przenieść panele w mniej widoczne miejsce. Zdaniem mieszkańców i ekologów to jednak nie rozwiązuje problemu.

„Panele słoneczne na dachu St Brigid’s? Jezus Chrystus!” Obrońca regionu Igor Strók powiedział Zawsze Pomorze. „Jak rozumiem, ksiądz zaaranżował to bez naszej zgody. W każdym razie niczego takiego nie podpisałem.

Zdaniem Ströcka fakt, że paneli nie widać z poziomu ulicy, niczego nie zmienia, gdyż są one widoczne z pobliskich, udostępnionych do zwiedzania wież, takich jak wieża Ratusza Głównego Miasta czy Kościół Mariacki. Historyczny punkt orientacyjny.

Polska odnotowała boom na panele fotowoltaiczne w ostatnich latach, a ilość energii elektrycznej z mikroinstalacji podwoiła się w ubiegłym roku. Do 2022 roku kraj ten będzie trzecim spośród wszystkich państw członkowskich UE, który zainstaluje nową energię słoneczną.

Odnawialne źródła energii zostały również przyjęte przez niektóre kościoły katolickie. W 2019 roku ksiądz z małego miasteczka Pleszew przyciągnął międzynarodową uwagę, instalując przed swoim kościołem krzyż wykonany z paneli słonecznych.

W zeszłym miesiącu diecezje płocka i toruńska w centralnej Polsce otworzyły elektrownię słoneczną, która wytwarza wystarczającą ilość zielonej energii, aby zasilić 1200 domów.

Źródło głównego obrazu: Krzysztof Rakowski/Wikimedia Commons (poniżej CC BY-SA 3.0)