5 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kryształ górski leżał w muzeum przez prawie dwa stulecia – a potem odkryli, że to nie był kamień

W 1883 roku to, co uważano za ozdobny kamień szlachetny, zostało skatalogowane i umieszczone w zbiorach mineralogicznych Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Agat został znaleziony w środkowych Indiach, jak go nazywano Całkowicie kulistyokoło 6 cali długości i jasnoróżowym kolorze.

Pomimo piękna kamienia „nie uważano, że ma on inne wielkie znaczenie”, zgodnie z komunikatem prasowym Muzeum Historii Naturalnej z 29 marca.

Tak było, dopóki Robin Hansen nie wszedł do metalowego show.

Hansen, jeden z kuratorów kolekcji mineralogii, udał się do Francji wkrótce po wystawie agatów w muzeum w 2018 roku.

„Kiedy rozglądałem się po wystawie, kupiec pokazał mi cudowne jajo dinozaura, które było kuliste, z cienką skorupą i ciemnym agatem pośrodku” – powiedział Hansen w oświadczeniu. To był błyskotliwy moment, kiedy pomyślałem: „Chwileczkę, to wygląda bardzo podobnie do tego, który właśnie pokazaliśmy w muzeum! „

Hansen postanowił porozmawiać z ekspertami od dinozaurów.

Rozmawiałem z paleontologami i zgodzili się, że agat ma odpowiedni rozmiar i kształt, aby być może jajkiem, a kamień wykazywał dowody na to, że był kiedyś dociskany do innych kulistych skał, podobnie jak jajko wbijające się w gniazdo. Uwolnienie.

Po bliższym zbadaniu naukowcy odkryli, że agat był wyłożony cienką białą warstwą, prawdopodobnie skorupką jajka.

„Został prawidłowo zidentyfikowany i skatalogowany jako agat w 1883 roku, korzystając z dostępnej wówczas wiedzy naukowej” – powiedział Hansen w oświadczeniu. „Dopiero teraz zdaliśmy sobie sprawę, że ten okaz miał coś wyjątkowego – opal wypełnił tę kulistą strukturę, która okazuje się być jajem dinozaura”.

Kamień o średnicy około 6 cali był prawdopodobnie dociskany do innych kulistych ciał, takich jak sprzęgło jaja.

Odkryj jajko

Jajo zostało po raz pierwszy zebrane między 1817 a 1843 rokiem przez Charlesa Frasera, który mieszkał w tym czasie w Indiach.

Muzeum stwierdziło, że oznacza to, że jajo zostało zebrane „co najmniej 80 lat przed naukową identyfikacją jaj dinozaurów”.

Według muzeum istnienie skorupek jaj dinozaurów zostało potwierdzone dopiero w 1923 roku, kiedy to w Mongolii znaleziono całe gniazdo.

Mogła to być liczba mnoga, zanim pojawiło się słowo „dinozaur”, ponieważ nie było tego słowa Zdefiniowany do 1842 rokuWedług muzeum.

Czas odkrycia jaja oznacza, że ​​może to być pierwsze jajo dinozaura, jakie kiedykolwiek znaleziono – a oni nawet o tym nie wiedzieli.

Na podstawie wieku jaja i miejsca jego znalezienia paleontolodzy uważają, że należało ono do tytanozaura, największego dinozaura na Ziemi.

Życie jest jak tytanozaur

Według Encyklopedii Britannica tytanozaury żyły od 163,5 miliona lat temu do około 66 milionów lat temu i mogły urosnąć do 85 stóp wysokości, co czyni je Największe zwierzę lądowe Kiedykolwiek wiadomo.

W porównaniu do ich dużych rozmiarów jako dorosłych, ich jaja były zaskakująco małe, o czym świadczą długie granaty z Indii.

Paleontolog Paul Barrett powiedział w komunikacie: „Wydaje się to naprawdę dziwne, ponieważ były to ogromne zwierzęta, ale zamiast tego składały dużo jaj. Wiele żywych zwierząt, o których wiemy, stosuje ten kompromis, w którym albo inwestują w mała liczba jaj większych lub większa liczba mniejszych jaj.

„Wygląda na to, że tytanozaury przyjęły strategię składania dużych lęgów składających się z około 30 lub 40 małych jaj” – powiedział.

W oświadczeniu stwierdzono, że paleontolodzy uważają również, że dinozaury regularnie wracały na obszary wulkaniczne, aby złożyć jaja, ponieważ było ciepło.

„Pomoże to również wyjaśnić, w jaki sposób powstał chalcedon” – powiedział muzeum. „Możliwe, że wkrótce po tym, jak tytanozaur złożył jaja w ciepłym piasku, wybuchł pobliski wulkan”.

Zgodnie z oświadczeniem skała wulkaniczna pokryła gniazdo dinozaura, które następnie zestaliło się, pozostawiając tyle jaj, które zostały wessane do wnętrza kamienia. Płód zgniłby, a woda zawierająca krzemionkę wypełniłaby pustkę, ostatecznie twardniejąc w piękny różowy kamień, który widzimy dzisiaj.

Sześćdziesiąt milionów lat później został wykopany w Indiach i sprowadzony do Londynu.

Jaja i inne okazy są wystawione w londyńskim Muzeum Historii Naturalnej w ramach wystawy „Titanosaur: Life as the Biggest Dinosaur”.

Wędkarz łapie „potwora rzecznego” z wód Teksasu, przerażając Tik Toka. To są dinozaury

Szary wieloryb został znaleziony martwy na plaży w Kalifornii. Eksperci już wiedzą, co prawdopodobnie go zabiło

Nowy gatunek pająka – z „niezwykłymi” rytuałami godowymi – został nieoczekiwanie odkryty w lesie deszczowym

„Cudowne dziecko” urodziło się w Kenii Elephant Unit. Obejrzyj zdjęcia i wideo, gdy nowe dziecko dołącza do stada