7 października, 2022

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Koty domowe zaliczane są w Polsce do „obcych gatunków inwazyjnych”. Niektórzy miłośnicy kotów nie są szczęśliwi.

Szanowany polski instytut naukowy zaklasyfikował koty domowe jako „inwazyjny gatunek obcy”, powołując się na szkody, jakie wyrządzają ptakom i innym dzikim zwierzętom.

Niektórzy miłośnicy kotów byli podekscytowani końcem tego miesiąca, stawiając czołowego naukowca w defensywie.

Wojciech Solarz, biolog rządowy Polska Akademia NaukKiedy wpisał „Felis catus”, naukowe imię kota domowego, do krajowej bazy danych prowadzonej przez akademicki Instytut Ochrony Przyrody, opinia publiczna nie była gotowa do sprzeciwu.

Baza danych zawiera już 1786 innych gatunków wymienionych bez sprzeciwu, powiedział Solarz we wtorek The Associated Press. Inwazyjne gatunki obce nr. Powiedział, że oburzenie około 1787 mogło wynikać z niektórych doniesień medialnych tworzących błędne przekonanie, że jego agencja wzywa do eutanazji dzikich i innych kotów.

Solars opisali rosnący konsensus naukowy, że udomowione koty szkodzą bioróżnorodności populacji ptaków i ssaków, na które polują i zabijają.

Kryteria włączenia kota do obcych gatunków inwazyjnych są „w 100% spełnione przez kota” – powiedział.

W programie telewizyjnym nadawanym przez niezależny nadawca TVN biolog w zeszłym tygodniu zmierzył się z weterynarzem, który zakwestionował decyzję Solarza w sprawie zagrożeń, jakie koty stwarzają dla dzikiej przyrody.

Doroda Sumińska, autorka książki „Szczęśliwy kot”, wskazuje na inne przyczyny spadku bioróżnorodności, w tym zanieczyszczone środowiska i fasady budynków miejskich.

„Zapytaj, czy ludzie znajdują się na liście nieinwazyjnych gatunków obcych” – powiedziała Suminska, argumentując, że niesłusznie obwinia się koty.

Solarz odsunął się, twierdząc, że koty każdego roku zabijają w Polsce około 140 milionów ptaków. Dla porównania koty domowe zabijają rocznie 4 miliardy ptaków w Stanach Zjednoczonych. Według Centrum Bioróżnorodności Uniwersytetu Teksańskiego.

Na początku tego miesiąca Instytut Polskiej Akademii opublikował post na swojej stronie internetowej Stara się wyjaśnić swoje stanowisko, powołując się na „kontrowersje”.

READ  Siły PH zremisowały z Polską na Olimpiadzie

Idź kodem czasu Z? . W powiecie z pojawiającymi się kontrowersjami wpięcymi wpisanymi kota domowego do bazy danych „…

Wysłane przez Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk W tym dniu Środa, 13 lipca 2022

Firma podkreśliła, że ​​jest „przeciwko wszelkiemu okrucieństwu wobec zwierząt”. Argumentował również, że jego klasyfikacja jest zgodna z wytycznymi UE.

Stwierdzono również, że „przepisy ustawowe, w tym depopulacja, kwarantanna i kontrola, nie mają zastosowania do kota domowego”.

Jeśli chodzi o klasyfikację kotów jako „obcych”, instytut zauważył, że „Felis catus” został udomowiony około 10 000 lat temu w kolebce wielkich cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu, co czyni go gatunkiem obcym dla Europy ze ściśle naukowego punktu widzenia. pogląd. wizja

Agencja podkreśliła również, że właściciele kotów powinni ograniczać czas, jaki ich pupile spędzają na świeżym powietrzu w okresie lęgowym ptaków.

„Mam psa, ale nie mam nic przeciwko kotom” – powiedział Solares.

Lato w Polsce
Latem kot odpoczywa w cieniu w ogrodzie. Socznia, Polska, 10 sierpnia 2021 r.

Beta Jawrzel/NurPhoto przez Getty Images