Korea i Stany Zjednoczone zamierzają wzmocnić sojusz nuklearny w celu pozyskania zamówień na nowe reaktory jądrowe w Polsce i Czechach w związku z niedawną wizytą prezydenta Yoon Suk Yeola w Stanach Zjednoczonych.
Minister handlu, przemysłu i energii Lee Sang-yang i sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm spotkali się w czwartek w Waszyngtonie, aby omówić sposoby poprawy współpracy w zakresie zagranicznych elektrowni jądrowych, dowiedziała się gazeta Maeil Business. A Stany Zjednoczone mogłyby wzmocnić swoją zbiorową zdolność do eksportu elektrowni jądrowych w celu zabezpieczenia nowych zamówień poprzez poprawę sojuszu Seul-Waszyngton.
Sojusz znalazł się pod obserwacją, odkąd amerykański gigant nuklearny Westinghouse Electric Company LLC złożył pozew dotyczący własności intelektualnej przeciwko Korea Electric Power Corp. i jej spółce zależnej Korea Hydro & Nuclear Power Co.
W październikowej sprawie Westinghouse zwrócił się do amerykańskiego sądu federalnego o zablokowanie koreańskim stronom sprzedaży modelu pieca APR1400. Mówi się, że KHNP potrzebuje zgody amerykańskiej firmy i Departamentu Energii na eksport reaktora do innych krajów na podstawie tego, że APR1400 zawiera jego technologie. Podczas gdy obie strony znajdowały się w środku sporu, Rosja i Chiny szybko rozwijały eksport własnych elektrowni jądrowych na rynki światowe.
Na tym tle rządy Seulu i Waszyngtonu zgodziły się zacieśnić wspólny sojusz w dziedzinie energii jądrowej, opierając się na przekonaniu, że więcej jest do stracenia niż do zyskania na toczącym się sporze między KEPCO a Westinghouse. Zdają sobie sprawę, że jeśli spór będzie trwał, obie strony stracą szanse na globalnym rynku.
„Chociaż gracze koreańscy i amerykańscy są konkurentami na światowym rynku energii jądrowej, konieczna jest współpraca, ponieważ mają one uzupełniające się mocne strony” – powiedział ekspert branżowy. „Obie strony powinny rozszerzyć współpracę w zakresie małych reaktorów modułowych, następnej generacji elektrowni jądrowych, poza standardowy eksport reaktorów jądrowych”.
Obaj sojusznicy dostrzegają potrzebę ożywienia sojuszu, zwłaszcza że widzą wiele nowych możliwości po ogłoszeniu kilku nowych programów jądrowych, m.in. przez Polskę, Czechy, Turcję i Wielką Brytanię.
Oprócz budowanej przez KHNP elektrowni jądrowej w Patnie, Polska planuje szereg prywatnych projektów energetyki jądrowej. Korea Nuclear Energy Corporation złożyła pod koniec ubiegłego roku ofertę na budowę elektrowni atomowej Dukovany w Czechach i wybierze preferowanego oferenta do marca przyszłego roku.
KEPCO złożyło wstępną propozycję swojej elektrowni jądrowej Sinop władzom tureckim, prowadząc jednocześnie rozmowy w Wielkiej Brytanii na temat możliwych partnerstw przy projektach energetyki jądrowej. Zjednoczone Emiraty Arabskie przeglądają również dwa nowe zamówienia na swoją fabrykę Barakah zbudowaną przez KEPCO.
Eksperci nuklearni zauważają, że sojusz między Koreą a Stanami Zjednoczonymi, oparty na biegłości Korei w budowie i zarządzaniu łańcuchem dostaw w połączeniu z potęgą dyplomatyczną USA i głębokimi kieszeniami, mógłby zapewnić znaczne wsparcie dla obu krajów ubiegających się o globalne projekty nuklearne.
Westinghouse musi poprawić swoje relacje z koreańskimi stronami, aby zwiększyć swoją wartość korporacyjną przed sprzedażą obecnego największego akcjonariusza firmy, Brookfield Business Partners LP, która ma się zakończyć do czerwca.
Ponadto Korea dążąca do samodzielnego eksportu zagroziłaby pozycji Westinghouse na światowym rynku energii jądrowej, ponieważ Westinghouse nie ma możliwości budowlanych. Niektórzy znawcy branży uważają, że dwustronne spotkanie między dwoma rządami może doprowadzić do porozumienia między KEPCO, KHNP i Westinghouse.
Tego samego dnia koreański minister spotkał się także z sekretarz handlu USA Giną Raimondo i wymienił poglądy na temat dwustronnej współpracy gospodarczej. Mówi się, że minister reprezentował wyzwania, przed którymi stoją koreańskie firmy. Koreańskie firmy mają nadzieję, że rząd USA ułatwi 5-procentowy limit mocy produkcyjnych w Chinach w ciągu najbliższych 10 lat dla koreańskich producentów chipów kwalifikujących się do zachęt na mocy ustawy o tworzeniu pomocnych zachęt do budowy półprzewodników i nauki z 2022 r. Ustawa o chipsach.
[ⓒ Pulse by Maeil Business News Korea & mk.co.kr, All rights reserved]
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35