23 kwietnia, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Komisja Europejska zatwierdziła polski plan zwrotu kosztów w wysokości 21 mln euro dla firm dotkniętych działaniami na granicy polsko-białoruskiej.

Komisja Europejska zatwierdziła polski plan zwrotu kosztów w wysokości 21 mln euro dla firm dotkniętych działaniami na granicy polsko-białoruskiej.

Komisja Europejska zatwierdziła zaproponowany przez Polskę plan o wartości 21 mln euro, mający na celu zrekompensowanie firmom z sektora turystycznego szkód spowodowanych przez środki kontroli nałożone na granicę polsko-białoruską.

Według Komisji program zrekompensuje wszystkim zainteresowanym przedsiębiorstwom straty poniesione w okresie od września 2021 r. do czerwca 2022 r. i zaznaczyła, że ​​pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich.

Aby zakwalifikować się do tej konkretnej pomocy, beneficjenci muszą wykazać się co najmniej 25-procentowym spadkiem w stosunku do sprzedaży osiągniętej między wrześniem 2018 r. a czerwcem 2019 r. SchengenVisaInfo.com raporty.

Jeśli chodzi o tę kwotę, ujawniono, że dotacja będzie ograniczona do 65 proc. średniego miesięcznego zysku na beneficjenta obliczonego w ciągu trzech miesięcy poprzedzających zakaz ruchu turystycznego.

Zatwierdzenie polskiego planu z zadowoleniem przyjęła Margrethe Vestager, wiceprezes wykonawczy odpowiedzialna za politykę konkurencji, podkreślając, że posunięcie to ograniczy potencjalne zakłócenia konkurencji.

„Ten projekt o wartości 21 mln euro umożliwia Polsce zapewnienie godziwej rekompensaty za szkody wyrządzone przez sektor turystyczny na granicy polsko-białoruskiej. Zatwierdzony dziś środek wesprze firmy dotknięte tą wyjątkową sytuacją, ograniczając jednocześnie potencjalne zakłócenia konkurencji. Raport Vestager mówi.

Biorąc pod uwagę sytuację w kraju, we wrześniu 2021 r. Polska ogłosiła stan wyjątkowy na części województw lubelskiego i podlaskiego, które w ten sposób obejmują około trzech kilometrów zewnętrznej granicy UE z Białorusią.

W wyniku podjęcia takich działań turystom nie pozwolono przebywać na obszarze objętym ograniczeniami, a firmy działające w branży turystycznej bardzo ucierpiały.

Teraz, gdy środek został oficjalnie zatwierdzony, Polska spodziewa się, że z programu skorzysta około 100 przedsiębiorstw.

W odniesieniu do zatwierdzenia tego środka Komisja stwierdziła, że ​​jest on proporcjonalny i podkreśliła, że ​​zrekompensuje jedynie szkody bezpośrednio związane z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej.

Komisja stwierdziła ponadto, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej kwalifikuje się jako przypadek wyjątkowy iz tego powodu wniosek jest uzasadniony.

READ  Jaka jest historia polskiej parady w Chicago?

„Polski plan naprawienia szkód bezpośrednio związanych z tym zdarzeniem jest rozsądny— dodała komisja.

Ponadto Komisja zauważyła, że ​​rekompensata nie byłaby większa niż to konieczne, wskazując jednocześnie, że polski projekt został zatwierdzony zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.