Komisja Europejska zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 61 mln euro z Funduszu Spójności 2014-2020 na modernizację linii kolejowej nr 202 na odcinku Gdynia-Chylonia-Słupsk.
3 października Komisja dała zielone światło dla nowych inwestycji na tej linii kolejowej w Polsce, obejmujących przebudowę infrastruktury torowej, wydobycie drugiego toru na odcinku Wejherowo-Słupsk, a także nowe przystanki i budowę. Modernizacja wszystkich stacji – podaje SchengenVisaInfo.com.
Dzięki tej nowej unijnej inwestycji transport kolejowy w Polsce będzie nadal udoskonalany i unowocześniany. Pociągi pomiędzy Gdynią a Słupskiem są szybkie i bardzo atrakcyjne dla mieszkańców. Po raz kolejny polityka harmonizacyjna przynosi wymierne korzyści obywatelom UE i tym razem Pomorza!
Według Komisji projekt obejmuje instalację skomputeryzowanych urządzeń sterujących pociągami do pracy na kolei w ramach Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.
Ponadto po zakończeniu projektu, co ma nastąpić w 2028 r., pociągi pasażerskie będą mogły jeździć na tym obszarze z prędkością 160 km/h, a na niektórych odcinkach torów nawet 200 km/h. Dzięki temu większa liczba pociągów będzie obsługiwana i kursowana punktualnie częściej niż zwykle.
Ponadto, zgodnie z programem, celem osób dojeżdżających do pracy jest korzystanie z zmodernizowanych stacji kolejowych zamiast podróżowania prywatnymi samochodami. Wariant ten przyczyni się do powstania bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska systemu transportu poprzez zmniejszenie zanieczyszczeń, zmniejszenie emisji i zmniejszenie zatorów komunikacyjnych.
Ostatnio Komisja aktywnie inwestuje w infrastrukturę kolejową w całej UE. W grudniu ubiegłego roku Komisja zatwierdziła inwestycję o wartości ponad 109 mln euro mającą na celu budowę nowego odcinka kolei okrężnej w Palermo we Włoszech.
Ponadto w kwietniu tego roku Komisja ogłosiła swoje zobowiązanie do przeznaczenia 190 mln euro na poprawę infrastruktury kolejowej Słowacji, łączącej linię kolejową Żylina-Tepliczka, najważniejszą część transeuropejskiej sieci transportowej.
Wszystkie te trzy projekty mają na celu poprawę kolei na kilka sposobów: zmiany infrastruktury, łatwość podróżowania, a w większym stopniu nastawienie na zrównoważone zmiany i utworzenie skomputeryzowanych urządzeń do kontroli kolei. Inwestycje te świadczą o wysiłkach UE na rzecz ulepszenia sieci transportowych i umożliwienia przyjaznego dla środowiska transportu na całym kontynencie.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35