W rześki jesienny dzień w Scarsdale Gitta Silberstein jest zajęta – część jej tożsamości skrystalizowała się z milionów chwil w jej życiu.
„Muszę wam szczerze powiedzieć, że przez wiele lat nigdy nie mówiłem o swojej przeszłości” – powiedział News12.
Nie widać przerażającego początku jej życia w zniszczonej przez Żydów Polsce kontrolowanej przez hitlerowców. Jej ojciec został zamordowany, gdy miała 1 rok. Jego matka natychmiast zabrała Silpersteina w 150-letnią dwuletnią podróż i znalazła kogoś, kto by ich ukrył.
Kobieta, która je odebrała, wkrótce dała matce Silpersteina wybór. Mogła zostać, ale Silperstein nie był w stanie przyciągnąć uwagi wścibskiej sąsiadki. Kara śmierci za ukrywanie Żydów w Polsce.
Aby żyć, muszą być rozdzieleni. Wtedy zmieniło się życie Silpersteina. Wanda Tasbeer, otwarty, pobożny młody katolik, zgodziła się zabrać ją do domu, w którym mieszkali jej rodzice. Ale żeby to zrobić, musiała zrezygnować ze swojego nazwiska i uczyć się katolicyzmu. Ona jest teraz Barbarą.
„Płakałem: zawsze chciałem być Barbarą. Chcę być sobą” – powiedział News12.
Ale 19-letnia Wanda wiedziała, że to jedyny sposób na uratowanie Silpersteina.
„Zwykle bardzo trudno było ją tutaj ukryć, ponieważ na naszym podwórku stał pięciometrowy dom, w którym mieściła się SGGW” – powiedział Tasbir w wywiadzie z 1997 roku.
Budynek i ulice wokół domu zajęli naziści.
Pewnego dnia, kiedy myśleli, że Niemcy widzieli Silpersteina, musiała znowu wyjechać. Rodzina Tasbeera trzymała ją w katolickim sierocińcu, ukrywając ją w niewidocznym miejscu, podobnie jak inne żydowskie dzieci. Kiedy siły alianckie zbombardowały Warszawę, trafiła do klasztoru w południowej Polsce.
Tam doczekała końca wojny 1945 roku. Silperstein i jego matka ponownie się spotkali. Pochwaliła Tajbir za uratowanie jej życia.
Matka Silpersteina w końcu wyszła ponownie za mąż i przenieśli się z Francji do Niemiec, a potem do Izraela. Silberstein został lekarzem i ostatecznie przeniósł się do Westchester.
Według Tasbeera rosyjska okupacja Polski po wojnie nie ułatwiła życia. Jej dochody były bardzo niskie.
Ale zrobiła ogromny wpływ. Jego pomnik znajduje się w Warszawie z powodu niezliczonych dzieci, którym pomagał w Instytucie Głuchoniemych.
Kontynent dalej była aktywna w życiu Silpersteina. Stali się korespondencyjnymi kumplami, a Silperstein przysyłał jej pieniądze.
„Powiedziała mi później, że to właśnie ją wtedy śledziło” – powiedział News12.
Silperstein zaprosił Tajbira na miesiąc. W 2006 roku zmarł Tajbir. Mieszka w Muzeum Holokaustu w Izraelu, gdzie Silperstein posadził drzewo ku jego pamięci.
Jest niezamężna. Nie ma dzieci. Ale jej dziedzictwo żyje dalej.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35