1 czerwca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Kaliningrad: Rosja wściekła, gdy polska organizacja sugeruje zmianę nazwy eksklawy

  • Adam Easton w Warszawie i Tom Spender w Londynie
  • wiadomości BBC

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Kaliningrad ma jedyny rosyjski port europejski wolny od lodu

Kreml zareagował gwałtownie po tym, jak polski organ rządowy zasugerował użycie innej nazwy do usunięcia rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego na wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Polska grupa stwierdziła, że ​​zamiast tego miasto i szerszy obszar powinny nazywać się Królewiec.

Jest to tradycyjna nazwa tego obszaru, a decyzja o zaprzestaniu używania „narzuconej nazwy” była wynikiem okupacji Ukrainy przez Rosję.

Rosja nazwała tę decyzję „graniczącą z szaleństwem” i „wrogim aktem”.

„W całej historii wiemy, że Polska okresowo popadała w szaleństwo nienawiści do Rosjan” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Przez setki lat przed II wojną światową region ten był znany jako Königsberg i był częścią Prus Wschodnich. Królewiec to polskie tłumaczenie Królewca.

Jednak po II wojnie światowej miasto i okolice przeszły pod administrację sowiecką. Sowieci przemianowali Kaliningrad na cześć Michaiła Kalina, jednego z przywódców rewolucji bolszewickiej.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Kaliningrad stał się częścią terytorium Rosji, obszaru geograficznie oddzielonego od głównego terytorium kraju położonego między Polską a Litwą.

Kaliningrad jest strategicznie ważny dla Moskwy, ponieważ mieści rosyjską Flotę Bałtycką na Morzu Bałtyckim i jest jedynym europejskim portem w kraju wolnym od lodu.

We wtorek Polski Komitet Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej powiedział, że natychmiast zaleciłby, aby w Polsce miasto nazywało się Królewiec, a szersza eksklawa Obwód Królewiecki.

Nazwa Kaliningrad nie była związana z miastem ani regionem i miała w Polsce oddźwięk „emocjonalny i negatywny”.

Michaił Kalinin był jednym z sześciu sygnatariuszy sowieckiego Biura Politycznego, które podpisało w 1940 roku dekret o egzekucji ponad 21 000 polskich jeńców wojennych w Lesie Katyńskim i innych miejscach.

Inwazja Rosji na Ukrainę i jej działania propagandowe skłoniły Polskę do ponownej oceny kontrowersyjnych „narzuconych imion” – dodała grupa.

„Każdy kraj ma prawo do używania w swoim języku tradycyjnych nazw, które stanowią jego dziedzictwo kulturowe, ale nie można go zmusić do używania nazw, które są niedopuszczalne w jego języku” – powiedziała grupa.

Moskwa początkowo obwiniała nazistów o masakrę Kate, kiedy Niemcy odkryli masowe groby w 1943 roku.

Ponieważ Moskwa narzuciła Polsce reżim komunistyczny po drugiej wojnie światowej, krewni ofiar nie mogli publicznie rozmawiać ani odkrywać zbrodni przez pięć dekad. Rosja przyznała się do masakry dopiero w 1990 roku.

Oczekuje się, że polskie organy państwowe będą teraz odnosić się do Kaliningradu jako do Królewca, chociaż zalecenie Komitetu Państwowego nie jest wiążące. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP pozytywnie oceniło zmianę nazwy.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Polska instaluje drut kolczasty wzdłuż swojej granicy z eksklawami

Polska rozpoczęła też umacnianie swojej granicy z eksklawą po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Wojsko polskie tymczasowo wzniosło ogrodzenie z drutu kolczastego o wysokości 2,5 m, aw zeszłym miesiącu rozpoczęło instalowanie kamer i czujników ruchu wzdłuż 232-kilometrowej granicy. Bariery przeciwczołgowe zostały również rozmieszczone na przejściach granicznych.

Polscy urzędnicy obawiają się, że Rosja może wykorzystać granicę jako nowy szlak migracyjny do UE, po doniesieniach o wzroście bezpośrednich lotów do Kaliningradu z Bliskiego Wschodu i innych krajów.

Polska wzniosła stalowe ogrodzenie o wysokości 5,5 m wzdłuż części swojej granicy z Białorusią w związku ze wzrostem liczby migrantów napływających do Polski, Litwy i Łotwy.

READ  Outboard wyznacza ESS Audio na dystrybutora w Polsce