W 1978 roku zmarł generał Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, który okrążył Ziemię w sowieckim statku kosmicznym. Ma 81 lat.
O śmierci emerytowanego pilota Sił Powietrznych poinformował w poniedziałek za pośrednictwem Twittera jego zięć, poseł do Parlamentu Europejskiego Ryzard Sarnecki. Później powiedział polskim mediom, że Hermaszewski zmarł w szpitalu w Warszawie z powodu komplikacji po operacji, którą przeszedł tego ranka.
„W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną wiadomość o śmierci generała Mirosława Hermaszewskiego” — napisał Czarnecki na TwitterzeNazywając go „wspaniałym pilotem, dobrym mężem i ojcem oraz bardzo kochającym dziadkiem”.
Hermaszewski stał się bohaterem narodowym dzięki swojemu lotowi w kosmos. Przez dziewięć dni w czerwcu i lipcu 1978 roku on i sowiecki kosmonauta Piotr Klimow krążyli wokół Ziemi na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30, który zadokował na orbitalnej stacji kosmicznej Salut 6. Okrążyli kulę ziemską 126 razy.
W wywiadzie dla polskiej gazety Rzeczpospolita z 2018 roku Hermaszewski powiedział, że podczas lotu najbardziej bał się, że ich statek kosmiczny zostanie uderzony przez meteoryt. Zmysły jego i Klimuka były wyostrzone, wychwytując nawet najcichszy dźwięk, powiedział.
Hermaszewski wyruszył w kosmos w ramach programu Intercosmos Związku Radzieckiego, który dawał krajom ówczesnego regionu wschodniego, znajdującym się pod hegemonią Moskwy lub powiązanym z Sowietami, możliwość eksploracji kosmosu.
W marcu 1978 roku Vladimir Remak z ówczesnej Czechosłowacji jako pierwszy eksplodował w ramach programu. Hermaszewski podążył za nim, a Sigmund Jahn z NRD był trzecią osobą, która latała w tym roku. Wszyscy zostali przeszkoleni w fabryce lotniczej Star City pod Moskwą.
Inne kraje, które dostarczyły astronautów, to Węgry, Bułgaria, Kuba, Wietnam, Mongolia, Rumunia, Syria, Afganistan i Indie. Francja dołączyła później do programu, wysyłając Jean-Loup Chrétien w 1982 roku.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35