Po raz pierwszy od dwóch lat wirtualne wydarzenia zostały odwołane i zastąpione w ciągu ostatnich dwóch lat z powodu epidemii Kovit-19, a w najbliższą sobotę 7 maja do Chicago powraca parada z okazji Święta Konstytucji RP.
Marsz trwa już od ponad wieku. Pierwszy marsz odbył się w 1892 roku w Chicago. Parada co roku gromadzi około 10 tysięcy osób i jest uznawana za jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce poza granicami Polski.
„To piękne wydarzenie, niezależnie od tego, czy przyjedziesz do Polski, czy nie” – powiedziała Lucja Mirowska-Kopec, przewodnicząca i przewodnicząca komitetu paradnego. Związek Klubów Polskich, Co roku organizuje paradę.
Marsz upamiętnia rocznicę uchwalenia konstytucji 3 maja 1791 r. Konstytucja ta uznawała prawa rolników wynikające z pierwszej pisanej konstytucji europejskiej, prawa i tolerancji religijnej. Była to próba zreformowania ustroju politycznego Polski, wzmocnienia polskich instytucji i uratowania Polski przed sąsiednią Rosją, Prusami i Austrią, które dzieliły kraj do 1795 roku.
Secesja Polski trwała 123 lata, aż do przywrócenia suwerenności Polski w 1918 roku.
W polskiej diasporze – zwłaszcza w miastach takich jak Chicago – marsz stał się głównym symbolem zjednoczonej suwerenności Polski i Polski.
Tegoroczna parada skupia się na: wojnie na Ukrainie.
Mirovska-Kobek powiedziała, że marsz będzie wyrazem solidarności z Ukrainą i jej obecną walką z rosyjską inwazją – tematem antywojennym – wolnością i pokojem dla wszystkich.
Oczekuje, że niektóre pływaki będą nie tylko ubrane w biało-czerwono (kolory polskiej flagi), ale także w ukraińskich barwach błękitu i żółci.
Ukrainę i Polskę łączyły długie i skomplikowane relacje, ale dziś łączy je wspólne zainteresowanie Rosją – mówi Dominic Pasica, profesor historii w Columbia College.
„Dzisiaj Polska zaakceptowała walkę Ukrainy o niepodległość” – powiedział Pasika.
Mark Tobriczky, który przez 19 lat był wiceprzewodniczącym marszu i pomagał w organizacji marszu, powiedział, że dla polskich Amerykanów ważne jest okazanie poparcia dla Ukrainy.
Polska nie była podzielona tylko przez 123 lata pod koniec XVIII wieku. Cieszył się też, że Ukraina żyje w czasach sowieckich Okupacja niemiecka w czasie II wojny światowej – Zbombardowano miasta, wysiedlono rodziny i zabito miliony Polaków.
„Możemy współczuć [the Ukrainian people]- powiedział Topricci. „Cieszy mnie fakt, że Polacy w Chicago dostrzegają to i mogą pomagać innym oraz pokazywać innym znaczenie wolności i demokracji”.
Ponad sto lat tradycji
Według Pasicy uważa się, że marsz z okazji Święta Konstytucji RP odbył się na południu w 1884 r. przez huty. Ale pierwszy oficjalny marsz został zorganizowany w 1892 r. i stał się coroczną tradycją w 1913 r., jak podaje Topriciki.
W tym czasie Tobriczi powiedział, że platformy i orkiestry marszowe odejdą z parkingu kościoła Świętej Trójcy na Division Street na północy po mszy. Stamtąd kieruj się na zachód do Humboldt Park, gdzie kończy się wycieczka. Obszar ten był domem dla wielu polskich Amerykanów, zanim wiele rodzin przeniosło się na przedmieścia.
Marsz ostatecznie przeniósł się do miasta w połowie lat siedemdziesiątych.
Rodzina, która wyemigrowała z Polski wiele lat po II wojnie światowej, maszeruje od wielu lat. Miał około 7 lat, kiedy poszedł na swoją pierwszą paradę. Był polskim harcerzem w mundurze, później członkiem Klubu Nastolatek i studentem college’u.
„Ta tradycja jest bardzo ważna dla mojej rodziny” – powiedział Topricci. „Przynosi poczucie przynależności, poczucie jedności i poczucie rodziny”.
Paradny przewodniczący Mirovska-Kobek przybył do Chicago w 1991 roku w wieku około trzydziestu lat. Przypomniał, że gdy w Polsce istniał rząd komunistyczny przed upadkiem Związku Radzieckiego, 1 maja każdego roku trzeba było uczestniczyć w paradzie Międzynarodowego Święta Pracy w Polsce.
Kiedy po raz pierwszy wziął udział w polskiej paradzie w Chicago, Mirovska-Kobek była przytłoczona, widząc, że ludzie naprawdę chcą tam być.
„Widziałem ludzi pokazujących swój związek ze starym krajem” – powiedział. „Byli jak drugie i trzecie pokolenie, nawet nie mówią po polsku, ale nadal identyfikują się z polską kulturą i tradycjami… ludzie nie zapomnieli, skąd pochodzą”.
W ciągu ostatnich kilku tygodni Mirovska-Kobek zajęła się organizacją ponad 150 polskich klubów i stowarzyszeń, które chcą być reprezentowane na paradzie. Cieszy się, że wielu polonijnych będzie tutaj, aby pokazać swoje poparcie dla Ukrainy.
„Świętowanie tych patriotycznych ruchów i wydarzeń jest bardzo ważne dla nas wszystkich” – powiedziała Mirovska-Kobek.
Parada z okazji Święta Konstytucji RP
sobota, 7 maja
Dr Kolumb. Od Balboa St. do Monroe St.
Czas rozpoczęcia: 11:30
Inspiracją dla tej historii było pytanie, które otrzymaliśmy, dotyczące historii parady z okazji Święta Konstytucji RP w Chicago.
Korespondent Adriany Cardona-Magucot Curious City. Śledź ją AdrianaCardMag
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35