2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

JAEA do współpracy przy projekcie pilotażowego polskiego reaktora

JAEA do współpracy przy projekcie pilotażowego polskiego reaktora

Yomiuri Shimbun
Masanori Koguchi, szef Japońskiej Agencji Energii Atomowej i Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, podpisali we wtorek w Tokio umowę.

Japońska Agencja Energii Atomowej (JAEA) podpisała we wtorek umowę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) na udział w projekcie rozwojowym budowy reaktora testowego dla polskiego wysokotemperaturowego reaktora chłodzonego gazem (HTGR) nowej generacji.

JAEA pomoże Polsce w podstawowym projekcie eksperymentalnego reaktora o mocy cieplnej 30 000 kW, który powstanie w NCBJ pod Warszawą.

Oczekuje się, że reaktor zostanie ukończony w drugiej połowie lat 20. XX wieku. JAEA planuje dostarczyć technologie związane z produkcją paliw i działaniami konserwacyjnymi do 2024 roku za łączną kwotę około 400 milionów jenów.

Używając helu jako chłodziwa reaktora, HTGR wykorzystują paliwo jądrowe do generowania ciepła w rdzeniu reaktora. Oprócz wytwarzania energii ciepło powyżej 700 C może być wykorzystywane do celów przemysłowych, takich jak produkcja wodoru.

JAEA może poszczycić się doskonałością w badaniach prowadzonych w High Temperature Engineering Test Reactor (HTTR), eksperymentalnym reaktorze chłodzonym gazem, zlokalizowanym w mieście Orai w prefekturze Ibaraki.

Koncentrując się na HTGR, Polska, która wykorzystuje węgiel i inne paliwa kopalne do wytwarzania energii elektrycznej, współpracuje z Japonią od 2019 roku.

READ  Wzrost sprzedaży detalicznej w Polsce przyspiesza w sierpniu