22 marca, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Irańska para sfilmowana podczas tańca w Teheranie skazana na 10 lat więzienia | Iranu

Irański sąd skazał na ponad 10 lat więzienia młodą parę, która tańczyła przed głównym punktem orientacyjnym w Teheranie na filmie postrzeganym jako symbol sprzeciwu wobec reżimu, poinformowali aktywiści.

Istiyazah Haqiqi i jej narzeczony, Amir Mohammad Ahmadi, oboje po dwudziestce, zostali aresztowani na początku listopada po tym, jak w sieci pojawił się film pokazujący, jak tańczą romantycznie przed Azadi Tower.

Haqiqi nie nosił hidżabu wbrew surowym zasadom Iranu. Kobietom również nie wolno tańczyć publicznie, nie mówiąc już o mężczyznach.

Agencja informacyjna działaczy na rzecz praw człowieka (HRANA) z siedzibą w USA poinformowała, że ​​rewolucyjny sąd w Teheranie skazał ich na 10 lat i sześć miesięcy więzienia, a także zakaz korzystania z internetu i opuszczania Iranu.

Dodano, że para, która miała już wielu zwolenników w Teheranie jako popularni blogerzy na Instagramie, została skazana za „zachęcanie do korupcji i publicznej prostytucji”, a także „gromadzenie się w celu podważenia bezpieczeństwa narodowego”.

Agencja Praw Człowieka zacytowała źródła bliskie ich rodzinom, które powiedziały, że podczas procesu odmówiono im adwokatów, a próby zapewnienia ich zwolnienia za kaucją zostały odrzucone.

Dodała, że ​​Haqiji przebywa teraz w więzieniu dla kobiet Qarchak pod Teheranem, a aktywiści regularnie potępiają ich warunki.

Od śmierci Mohsy Aminiego we wrześniu władze irańskie ostro rozprawiły się z wszelkimi formami sprzeciwu. Śmierć Aminiego, który został aresztowany za rzekome naruszenie zasad zasłaniania twarzy, wywołała protesty, które przekształciły się w ruch przeciwko reżimowi.

Według ONZ co najmniej 14 000 osób zostało aresztowanych, od wybitnych osobistości, dziennikarzy i prawników po zwykłych ludzi, którzy wyszli na ulice.

Wideo pary zostało okrzyknięte symbolem swobód żądanych przez ruch protestacyjny. W pewnym momencie Ahmadi uniósł swoją partnerkę w powietrze, a jej długie włosy powiewały za nią.

Jeden z głównych symboli stolicy Iranu, futurystyczna Wieża Azadi (Wolność), to bardzo wrażliwe miejsce. Została zainaugurowana pod rządami ostatniego szacha, Mohammada Rezy Pahlavi, na początku lat 70. XX wieku, kiedy była znana jako Wieża Szahyada (Pamięci Szacha).

READ  Psy Kim Jong-una trafiają do zoo w Korei Południowej po sporze o koszty opieki | kim Dzong Un

Został przemianowany po obaleniu szacha w 1979 roku wraz z utworzeniem Republiki Islamskiej. Jego architekt, wyznawca nieuznawanej dziś w Iranie wiary bahaickiej, żyje na wygnaniu.