2 grudnia, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Irańska kobieta umiera po zatrzymaniu przez „policję moralną”

Irańska kobieta umiera po zatrzymaniu przez „policję moralną”

Irańska kobieta, która zapadła w śpiączkę na początku tego tygodnia po tym, jak była przetrzymywana przez tak zwaną „policję moralności”, zmarła w piątek, poinformowały państwowe media, w sprawie, która wywołała oburzenie z powodu coraz surowszego egzekwowania przez rząd bardzo konserwatywnego kodeksu ubioru dla kobiety.

Mojjan Amini, matka Amini, powiedziała we wtorek w wywiadzie dla Radio Farda, że ​​22-letnia Mahsa Amini została aresztowana we wtorek w stolicy, Teheranie, przez członków Orientation Patrol, specjalnej jednostki, która egzekwuje obowiązkowy strój islamski kod w Iranie. Czwartek. „Słyszeliśmy, że była w śpiączce” – powiedziała jej matka w kilka godzin po aresztowaniu.

Powiedziała: „Zabili mojego anioła”. w wywiadzie Z BBC Persian w piątek.

Policja poinformowała, że ​​Amini doznał ataku serca po tym, jak został zabrany do policyjnego centrum „edukacji i poradnictwa”, podały państwowe media. Jej rodzina upierała się, że nie miała żadnych problemów zdrowotnych, a działacze potwierdzili, że mogła zostać pobita przez policję. W piątek, gdy w Teheranie wybuchły sporadyczne protesty w związku ze śmiercią, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nakazało wszczęcie śledztwa, które, jak twierdzi, zostało zlecone przez prezydenta Iranu Ibrahima Raisi.

Protesty gospodarcze przeciwstawiają się irańskim przywódcom, ponieważ bledną nadzieje na porozumienie nuklearne

Chustka na głowie i inny konserwatywny strój, znany jako hidżab, jest obowiązkowy dla kobiet od rewolucji 1979 roku w Iranie. Raisi, twardogłowy duchowny, który objął urząd w zeszłym roku, wezwał do ścisłego egzekwowania kodeksu ubioru. Patrole doradcze stały się ostatnio coraz bardziej asertywne, a ich charakterystyczne ciężarówki w zielone paski pojawiają się w serii filmów, które stały się wirusowe w Internecie i wywołały oburzenie – w tym jeden z zeszłego miesiąca, który wydawał się przedstawiać zatrzymaną kobietę. Jest rzucony z pędzącego samochodu.

w przeciwnym razie Pokaż ostatni film Matka stoi przed ciężarówką, podczas gdy jej córka jest w środku, próbując powstrzymać ją przed poruszaniem się, kładąc ręce na masce.

READ  Erdogan mówi, że Turcja będzie dalej obniżać stopy procentowe, kpi z funta brytyjskiego

Rozprawa rządowa wywołała w lecie ruch protestacyjny wśród irańskich kobiet, które sfotografowały się bez chust i opublikowały zdjęcia w mediach społecznościowych.

Amini, Kurdyjka z zachodniego Iranu, odwiedzała Teheran z bratem, kiedy została aresztowana, powiedziała jej matka. Nie było jasne, co spowodowało policyjną kontrolę jej ubrań, ale została aresztowana, gdy tylko wyszła ze stacji metra w Teheranie.

„Mój syn błaga ich, aby tego nie robili” – powiedziała matka. „Mówi: »Jesteśmy obcy w Teheranie, nie znamy nikogo, nie bierzcie tego«” – powiedziała matka. „Ale pobili mojego syna i zabrali moją córkę”.

Film został przeniesiony przez irańskie media W piątek Amini rzekomo pojawił się na posterunku policji. Na wideo, które zostało zmontowane, można zobaczyć ją w dużej sali pełnej kobiet, siedzącą przez chwilę, a następnie podchodzącą do innej kobiety wyglądającej jak autorytet i wskazującą na ubranie Amini, dotykającą jej welonu, zanim się odwróciła. Amini można wtedy zobaczyć, jak przykłada dłonie do twarzy, na krótko przed upadkiem na krzesło.

Zdjęcia Amini w szpitalu, który przebywa na wygnaniu, rozpowszechniły się w mediach społecznościowych i wywołały smutne reakcje aktywistów, celebrytów i reformistycznych polityków. W jednej z publikacji Asghar Farhadi, wybitny irański reżyser, napisał: „Udajemy, że śpimy w obliczu tej niekończącej się opresji. Wszyscy jesteśmy wspólnikami tej zbrodni”.

Po jej śmierci siły bezpieczeństwa starły się z ludźmi przed szpitalem Al-Kasra w Teheranie, na północ od stolicy, gdzie Amini była leczona, jak wynika z filmów rozpowszechnianych w mediach społecznościowych. Niektóre filmy pokazują również protestujących w pobliżu Argentina Square, skandujących przeciwko irańskiemu najwyższemu przywódcy ajatollahowi Alemu Chameneiemu.

Chamenei jest zabójcą. „Jego rząd jest nieważny”, skandowali.

Babak Dehghanpisheh z Phoenix przyczynił się do powstania tego raportu.