Interpol odrzucił wniosek Polski o wydanie międzynarodowego nakazu aresztowania i ekstradycji polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który w zeszłym miesiącu uciekł na Białoruś, starając się o azyl.
Polska oskarża go o szpiegostwo. Interpol zauważa jednak, że takie przestępstwa wykraczają poza jego zakres działania. Polskie władze liczą na uzyskanie europejskiego nakazu aresztowania Szmydta.
Interpol odmowił ściganie ograniczonej notą Tomasza Szmydta. Sprawa była już sędziego, korzy wyjścia na Białoruś, wejście w zakres art. 3 Statutu Interpolu, korzy m.in. Ne cheswala na interwencje w spravach lub postacie politiksnimhttps://t.co/CWxySRKwEk
— Biełsat (@Bielsat_pl) 5 czerwca 2024 r
„Interpol odmówił wystosowania czerwonego zawiadomienia do sędziego Tomasza Szmydta” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Katarzyna Nowak, rzeczniczka Komendy Głównej Policji. „Czerwonym zawiadomieniem” to nazwa wniosku wysyłanego do organów ścigania na całym świecie za pośrednictwem Interpolu w celu aresztowania podejrzanego w celu ekstradycji.
„Interpol wskazał, że przestępstwa szpiegowskie wchodzą w zakres art. 3 ustawy o Interpolu, zgodnie z którym Interpol nie zezwala na przetwarzanie danych swoimi kanałami w celu działań przeciwko bezpieczeństwu państwa określanych jako przestępstwa polityczne” – powiedział Novak. TVN
Zgodnie z tym artykułem konstytucji Interpolu organizacji „surowo zabrania się angażowania się w jakiekolwiek interwencje lub działania polityczne, wojskowe, religijne lub etniczne”.
Polski sędzia uciekł na Białoruś, ubiegając się o azyl z powodu prześladowań politycznych w Polsce.
Sędzia był wcześniej uwikłany w skandal związany z internetową kampanią oszczerstw skierowaną przeciwko krytykom reform sądownictwa byłego rządu BIS. https://t.co/QR3gcYwMLV
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 maja 2024 r
Szmydt, sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, na początku maja uciekł na Białoruś, ubiegając się o azyl w Polsce w związku z prześladowaniami politycznymi za opozycję wobec rządu.
Regularnie wykorzystywał swoje kanały w mediach społecznościowych oraz występy w mediach rosyjskich i białoruskich do przeprowadzania ataków na Polskę i Zachód, które ściśle odzwierciedlały linie propagandowe Moskwy i Mińska.
Oskarżył polski rząd o „wprowadzanie kraju do wojny pod wpływem Ameryki i Wielkiej Brytanii”. Tymczasem Szmydt w dalszym ciągu wychwala Białoruś i jej przywódcę Aleksandra Łukaszenkę, których organizacje międzynarodowe powszechnie potępiają za łamanie praw człowieka.
Decyzja o uuchyleniu immunitiu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi rozstrzygnąć się. Djikuji @PK_GOV_PL oraz Prokuratorowi Krajowemu Dariuszowi Kornelukowi za profesionale, bardzo sprawne i przede wszystkim skuczne pościącie w tej sprawie.
— Adam Bodnar (@Adbodnar) 9 maja 2024 r
9 maja Naczelny Sąd Administracyjny przyjął rezygnację Smita ze stanowiska. Tego samego dnia Izba Dyscyplinarna zatwierdziła wniosek prawników o uchylenie immunitetu sędziego i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania.
Sąd stwierdził, że materiał dowodowy wykazał, że Szmydt „uczestniczył w wojnie hybrydowej w formie wojny informacyjnej prowadzonej przez Białoruś i Rosję przeciwko Polsce”. Brał udział w programach propagandowych i rozpowszechniał treści „mające na celu wzniecenie konfliktu z Rosją i Białorusią… działające na szkodę Polski”.
16 maja polska policja poinformowała, że Szmydt był poszukiwany nakazem aresztowania wydanym przez mazowiecki oddział Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.
W Polsce zatrzymano rosyjskiego żołnierza, który przekroczył granicę z Białorusią.
Według doniesień posiadał dokumenty potwierdzające jego służbę w operacjach wojskowych podczas wojny na Ukrainie. https://t.co/hwQceA3Rwm
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 8 maja 2024 r
Złożyli do warszawskiego Sądu Okręgowego wniosek o wydanie europejskiego nakazu aresztowania Szmydta, który umożliwiłby rozszerzenie polskiego nakazu aresztowania na wszystkie pozostałe państwa członkowskie UE – podała Polska Agencja Prasowa (PAP).
Jednak „ENA będzie skuteczny tylko wtedy, gdy Tomas Smit opuści Białoruś i uda się do innego kraju, w którym obowiązuje nakaz europejski” – powiedział Piotr Klatosny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Rzeczpospolita Codziennie.
Sam Schmidt odpowiedział na wiadomość w serwisie informacyjnym Telegram dotyczącą decyzji Interpolu o niewystawieniu przeciwko niemu czerwonego zawiadomienia. Powiedział, że stawiane mu zarzuty zostały „sfabrykowane” i że „Interpol powinien zająć się wyszukiwaniem prawdziwych przestępców, a nie prześladowaniem ludzi za poglądy polityczne”.
Na podstawie swojej pracy dla Telegramu Smit mieszka w Mińsku, gdzie regularnie oskarża prorosyjską i probiałoruską propagandę, np. Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej w UE i chwali białoruską infrastrukturę.
Były sędzia Tomasz Szmydt skomentował kędzią Interpolu lub odmowie kontrolnego go za przewążą czerwonej noty. W swoim kanale na telegramach @Szmydt_Tomasz podatne, że: ” @Interpol powinien ścigać przestępców, nie presladowak ludzi ja ich politycznych i obiwadelski stanowisk”.… pic.twitter.com/PdSzsKRPk7
— Czarne Niebo NEWS (@CzarneNieboNEWS) 5 czerwca 2024 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Szmydt_Tomasz/X
Agada Byka jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu Notes z Polski. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisał wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35