Ambasada Holandii w Londynie uhonorowała 99-letniego polskiego weterana, który w ramach polskich sił zbrojnych na uchodźstwie pomógł wyzwolić Holandię spod nazistowskiej okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej.
Eugeniuszowi Janowi Niedzielskiemu, który służył w polskiej 1. Dywizji Pancernej, wręczono w podziękowaniu Medal Liberatora podczas środowej uroczystości.
„Ponad 250 tysięcy Polaków walczyło o naszą wolność podczas II wojny światowej” – napisała ambasada. „Dla porównania, 20 000 holenderskich żołnierzy i 12 000 marynarzy służyło w marynarce handlowej podczas wojny… dzięki Polakom, którzy poświęcili się podczas wyzwalania Europy i Holandii”.
Nietzielski brał udział w operacji Bażant , alianckiej ofensywie mającej na celu usunięcie wojsk niemieckich z prowincji Noord-Brabant w Holandii w październiku i listopadzie 1944 r.
Polska 1. Dywizja Pancerna pod dowództwem generała dywizji Stanisława Maczka odegrała główną rolę w tej operacji, wraz z szerszymi wysiłkami na rzecz wyzwolenia Francji, Belgii i Holandii po lądowaniu w D-Day.
Niedzielski urodził się 1 września 1923 roku w Dubnie na Wołyniu, wówczas w Polsce, obecnie na Ukrainie. Po inwazji niemieckiej i sowieckiej, która zapoczątkowała II wojnę światową we wrześniu 1939 r., był jednym z setek tysięcy Polaków deportowanych przez Związek Sowiecki na wschód, na Syberię.
W 1942 roku, po przejściu Stalina na stronę aliantów, Niedzielski wstąpił do nowej Armii Polskiej, utworzonej z zesłańców do Związku Radzieckiego. Po przekroczeniu przez jego dywizję granicy sowiecko-irańskiej została przekazana pod dowództwo brytyjskie, a Niedzielski został wysłany do Wielkiej Brytanii.
W Londynie odbył się pogrzeb Polki zidentyfikowanej na zdjęciu z II wojny światowej w następstwie kampanii prowadzonej przez Polskie Państwowe Towarzystwo Historyczne. https://t.co/HEWwL6srtr
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 30 września 2022 r
Tam został przydzielony do 1 Dywizji Pancernej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Jego jednostka brała udział w bitwie pod Falaise Pocket w sierpniu 1944 r., zanim dotarła do granicy z Holandią 16 września, a później w operacji Bażant.
Podczas tej operacji polska 1. Dywizja Pancerna wyzwoliła 29 października 1944 r. miasto Breda bez ofiar wśród ludności cywilnej i większych zniszczeń. Dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia miasta w 2019 roku klub piłkarski NAC Breda nazwał swój stadion imieniem generała Maczka. dzień
W 1947 roku Nietzelski wrócił do Anglii, gdzie wstąpił do Polskiego Korpusu Przesiedleńczego, zanim został honorowo zwolniony w następnym roku. Nietzelsky pochodzi z Anglii i mieszka w Londynie.
Holenderski klub NAC Breda uhonorował wczoraj polskiego generała Stanisława Maczka, nadając jego stadionowi imię. 1. Polska Dywizja Pancerna Maczka odegrała decydującą rolę w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia miasta spod niemieckiej okupacji. https://t.co/PXv8ntwmgr
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 30 października 2019 r
Podpułkownik Richard Biso, attaché wojskowy w ambasadzie Holandii w Londynie, powiedział Notes from Poland: „Wierzę, że wszyscy ci żołnierze, którzy mają prawie 100 lat lub więcej, znikają teraz i musimy przejść. Poinformuj nasze dzieci i wnuki o tym, co zrobiły.
„To są ludzie, którzy dali tak wiele za waszą wolność, abyście mogli protestować, mieć wolność słowa i możliwość wyjścia i bycia sobą” – dodał. „Nie zapominaj o ludziach, dzięki którym było to możliwe. Ludzi takich jak Nietzielski, którzy naprawdę cierpieli za siebie i za innych”.
W uznaniu dla tych, którzy pomogli wyzwolić Holandię podczas wojny, ambasady holenderskie powinny wystawić Medal Wdzięczności Wyzwoliciela. Medal z flagami Polski, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Anglii został przyznany 2443 razy.
Polska rozpoczyna „międzynarodową kampanię edukacyjną”, aby „pokazać, ile wolności Polacy przynieśli Europie Zachodniej” https://t.co/GeGhWK8Oc3
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 11 sierpnia 2021 r
Źródło głównego obrazu: Karel van Osterom / Twitter
Anna Hackett jest zastępcą redaktora w Notes from Poland. Niedawno ukończył europeistykę w Trinity College w Dublinie i ma wcześniejsze doświadczenie dziennikarskie w Irish Independent News & Media Group.
„Muzyk. Miłośnik kawy. Oddany badacz jedzenia. Webman. Namiętny guru internetu”.
More Stories
Wpływ siły wyższej na małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce na przykładzie pandemii Covid-19: wnioski na przyszłość
W 2025 roku Polska zwiększy wydatki na obronność do rekordowego poziomu
„Zmiana zasad gry”: Lockheed przedstawia pierwszy polski F-35