24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Grupa praw potwierdziła, że ​​polski senator został zhakowany przez oprogramowanie szpiegujące

WARSZAWA, Polska (AB) – Potężne oprogramowanie szpiegowskie grupy NSO, izraelskiego producenta oprogramowania do monitoringu, zostało użyte do zhakowania polskiego senatora, poinformowała Amnesty International w czwartek. Kilkakrotnie w 2019 roku, kiedy brał udział w parlamentarnej kampanii wyborczej opozycji.

Associated Press poinformowała w zeszłym miesiącu, że zespół nadzoru internetowego Uniwersytetu w Toronto zidentyfikował Citizen Lab, senatora Christophe’a Brezę i dwóch krytyków polskiego rządu. Zostali zhakowani przez oprogramowanie szpiegujące Pegasus firmy NSO.

Zidentyfikowano dziesiątki głośnych przypadków nadużycia Pegaza Od 2015 roku szkodliwe oprogramowanie NSO Group jest wykorzystywane przez Globalną Federację Mediów do śledzenia dziennikarzy, polityków, dyplomatów, prawników i obrońców praw człowieka od Bliskiego Wschodu po Meksyk.

Polskie hacki są uważane za szczególnie złe, ponieważ miały miejsce nie w represyjnej dyktaturze, ale w państwie członkowskim UE.

Rewelacje te wstrząsnęły Polską, porównując ją do afery Watergate w Stanach Zjednoczonych w latach 70., wzywając do śledztwa i odpowiedzialności. Chociaż ani Citizen Lab, ani Amnesty International nie ustaliły, kto stoi za hakerami, wszystkie ofiary obwiniają prawicową partię rządzącą w Polsce, prawo i sprawiedliwość.

Liderzy prawa i sprawiedliwości zaprzeczali wiedzy o hackach, a czasami wyśmiewali doniesienia i odmawiali wszczęcia śledztwa.

Grupa NSO nie identyfikuje swoich klientów, ale twierdzi, że sprzedaje Pegasusa rządom tylko w celu zwalczania terroryzmu i innych poważnych przestępstw. Oprogramowanie szpiegujące opróżnia operatorów ze wszystkiego, od wiadomości błyskawicznych i kontaktów po zdjęcia, i umożliwia im przekształcenie mikrofonów i kamer w narzędzia szpiegowskie w czasie rzeczywistym.

Polski premier Mateusz Morawiecki nazwał wyniki badań Citizen Lab-AP „fałszywymi wiadomościami” i zasugerował, że mógł to zrobić zagraniczny wywiad – krytykując, że żaden inny rząd nie byłby zainteresowany tymi trzema polskimi celami.

John (Scott Railton), starszy badacz w Citizen’s Laboratory, powiedział: „Gdyby (przywódcy polskiego rządu) naprawdę wierzyli, że może to być praca służby zagranicznej, byłoby nieodpowiedzialne nie przeprowadzać dochodzenia”.

W 2019 r. Pegasus zhakował telefon komórkowy senatora 33 razy, głównie z powodu kampanii opozycji mającej na celu obalenie rządu opartego na prawie i sprawiedliwości, poinformował w zeszłym miesiącu Citizen Lab.

Wiadomości tekstowe skradzione z telefonu Brezzy były leczone i nadawane przez kontrolowaną przez państwo telewizję w ramach kampanii zniesławiania w ogniu wyścigu, w której populistyczna partia rządząca odniosła niewielkie zwycięstwo. Brezza porównał działania stosowane w Rosji wobec krytyka Kremla i lidera opozycji Aleksieja Nawalnego.

Tonsa O’Searby, ekspert w laboratorium bezpieczeństwa Amnesty International, powiedział, że Citizen Lab potwierdził odkrycie po otrzymaniu oryginalnych kopii zapasowych telefonu Brezy od kanadyjskich naukowców. Amnesty korzysta z narzędzi i metod opracowanych niezależnie do analizy kryminalistycznej.

Brezza powiedział AP, że uważa polskich wyborców „oszukanych” przez prawo i sprawiedliwość i „pozbawionych prawa do uczciwych wyborów” za prawdziwe ofiary włamań.

Pozostałymi dwoma polskimi celami potwierdzonymi przez Citizen’s Laboratory są Roman Kierdich, prawnik reprezentujący polityków opozycji w wielu ważnych politycznie sprawach, oraz Eva Vrsochek, niezależna prawniczka.

Wrzosek w zeszłym miesiącu zwrócił się do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o formalne zbadanie, czy jego telefon został zhakowany. Urząd odmówił, uzasadniając swoją decyzję tym, że Wrzosek odmówił wydania telefonu.

Powiedział, że nie zrezygnował z telefonu, ponieważ nie ufał kancelarii prawnika i chciał uczestniczyć w ocenie urządzenia. „To moje prawo z mocy prawa” – powiedział AP Wrzosek.

W listopadzie izraelska gazeta finansowa Calcallist znacznie ograniczyła listę krajów, do których ministerstwo obrony kraju może eksportować oprogramowanie szpiegujące produkowane przez Izrael. Gazeta nie podała, czy Polska była jednym z krajów usuniętych z listy, ale tak nie było.

Inny członek UE, Węgry, potwierdził, że Pegaz z grupy NSO był używany przeciwko nie-przestępcom i nie znalazł się na krótkiej liście.

Ministerstwo Obrony Izraela jednoznacznie stwierdziło, że raport z Kalkuty jest niedokładny.

____

Joseph Federman w Jerozolimie i Frank Bajaj w Bostonie przyczynili się do powstania tego raportu.