23 września, 2024

Francja numerem 1 Polska broni tytułu olimpijskiego w siatkówce mężczyzn

PARYŻ — Francja broniła w sobotę złotego medalu olimpijskiego w siatkówce mężczyzn i och, jak wspaniale było to robić na każdym kroku, mając u siebie wrzaskliwą publiczność tylko na stojąco.

Stadion w południowym Paryżu natychmiast stał się centrum imprezy, gdy sfrustrowana polska drużyna siedziała po drugiej stronie boiska i obserwowała taniec zwycięskiego przeciwnika.

Trójkolorowi kibice ryczeli i kołysali stadionami podczas każdego niezwykłego rajdu, skoku, potężnego skoku i asa serwisowego.

Rozstawiony z drugiej pozycji Francuz wygrał 25:19, 25:20, 25:23 i zapewnił sobie dwa kolejne miejsca na igrzyskach olimpijskich.

Napędzały ich mocne uderzenia Jeana Patrice’a, najwyższa w meczu liczba 17 punktów oraz rewelacyjna gra serwisowa zespołu, która zaowocowała ośmioma asami – czterema w drugim secie – i samą serią gemów.

Earvin N’Gapeth kilka razy uderzył o podłogę, ratując piłki i podtrzymując wymianę zdań, a także zdobył punkt w ciemno, przelatując głową nad siatką.

Patrie wykorzystał osiem ze swoich pierwszych dziewięciu szans, podczas gdy Barthelemy Sineneis wykorzystał 6 z 6 w ataku, a on i N’Gabet zakończyli mecz z ośmioma punktami na koncie.

Polska po raz pierwszy od 48 lat awansowała do finału olimpijskiego po zdobyciu złota na Igrzyskach w Montrealu w 1976 roku.

Francja objęła prowadzenie 16:11 w pierwszym secie, pod wpływem rozentuzjazmowanej publiczności. Nauczyli się na własnej skórze, jak pozostawać w tyle i nie ryzykować, jeśli chodzi o złoto: Francja była zmuszona podnieść się z dwusetowego deficytu w ćwierćfinale z Niemcami, aby ponownie zachować szansę na mistrzostwo.

Polski trener Nikola Grbić chciał złota dla swojej seniorskiej drużyny – 34-letniego Pawła Zatorskiego, 36-letniego Grzegorza Łomacza i wkrótce 36-letniego Bartosza Kurka – którzy mogliby zagrać na swoich ostatnich igrzyskach olimpijskich.

Zadorski, polski libero-weteran, nie miał zamiaru przegapić tej okazji przy olimpijskich światłach, mimo że upadł na kilka minut po zderzeniu z kolegą z drużyny podczas pięciosetowego zwycięstwa na turnieju. Ameryka.

Po półfinale Zadorski nie czuł dwóch palców lewej ręki. Po tej porażce stanął po drugiej stronie siatki i patrzył, jak Francuzi machają i podskakują w rytm muzyki przed ceremonią wręczenia medali.

W piątek amerykańscy mężczyźni pokonali Włochy i zdobyli brązowy medal, a amerykanki w niedzielę zmierzą się z Włochami, aby zyskać szansę na obronę tytułu w Tokio.