24 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje w Polsce do 2023 roku 1,3 miliarda euro

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) przekazał Polsce w zeszłym roku 1,3 miliarda euro, co czyni ją trzecim co do wielkości odbiorcą inwestycji banku po Turcji i Ukrainie.

Ponieważ bank stara się wesprzeć Polskę, jeden z najbardziej zależnych od węgla krajów Europy, w planowanej transformacji energetycznej, trzy czwarte tej kwoty przeznaczone jest na zielone projekty.

W 2023 roku bank był zaangażowany w 32 projekty w Polsce na kwotę 1,3 mld euro, w porównaniu z 990 mln euro w 2022 r., co stanowi najwyższy roczny wynik w kraju.

Spośród 38 krajów i regionów wspieranych przez EBOR największymi odbiorcami w 2023 r. były Turcja (2,5 mld euro), która zmagała się ze skutkami śmiertelnego trzęsienia ziemi, oraz Ukraina (2 mld euro). Wojna na pełną skalę z Rosją.

Jednym z największych projektów, które EBOR zainwestował w Polsce w zeszłym roku, była planowana budowa pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej, do której bank wniósł 140 mln euro.

Inwestycja, będąca jednym z kilku polskich projektów OZE, w które zaangażowany jest bank, zwiększy moce energetyczne Polski o ponad 1,3 GW w perspektywie krótko- i średnioterminowej.

Bank przekazał 75 mln euro spółce R.Power, firmie zajmującej się energią odnawialną, 50 mln euro dostawcy technologii bankowych Vodeno i 25 mln euro polskiej firmie farmaceutycznej Pelion.

EBOR twierdzi, że planuje skoncentrować się na zielonych technologiach w Polsce, w szczególności na odnawialnych źródłach energii, efektywności energetycznej, inicjatywach zielonych miast i innowacyjnych technologiach. Bank, zgodnie ze swoimi zasadami, nie inwestuje jednak w projekty nuklearne inne niż te, które skupiają się na bezpieczeństwie jądrowym.

Polska nadal produkuje dwie trzecie z węgla. Jednak zgodnie z planami przyjętymi przez poprzedni rząd w zeszłym roku chce, aby do 2040 r. trzy czwarte produkowanej przez niego energii elektrycznej pochodziło z energii jądrowej i odnawialnych. W zeszłym roku wygenerowała 26% energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Korekta: W artykule pierwotnie stwierdzono, że dwie trzecie inwestycji EBOR w Polsce przeznaczono na projekty ekologiczne. W rzeczywistości liczba ta wynosi trzy czwarte.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Europejski Bank Odbudowy/Flickr (poniżej CC BY-NC-ND 2.0)