BERLIN (AP) — Luka Doncic i Słowenia zdobyli 23 punkty straty i wyglądali na to, że mogli awansować do półfinału EuroBasketu.

Polska miała inne pomysły – iw kompletnym szoku EuroBasket miałby nowego mistrza.

Mateusz Ponitka miał 26 punktów, 16 zbiórek i 10 asyst, a Polska pokonała Słowenię 90-87 i awansowała do półfinału mistrzostw Europy po raz pierwszy od 1971 roku.

Vladko Kankar poprowadził Słowenię z 21 punktami, a Goran Dragic 17.

Danczyk miał 14 punktów w rzutach 5 z 15, choć dodał 11 zbiórek i siedem asyst. Gwiazda Dallas Mavericks potrzebowała zastrzyku, aby przejść przez grę i przez cały turniej radził sobie z kontuzjami, powiedział.

– Ale to nie jest powód – powiedział Danczyk. „Grałem dzisiaj źle. Zawiodłem swój zespół. Zawiodłem cały kraj, który nas wspierał. Muszę oglądać ten mecz i być lepszym”.

Polska prowadziła pod koniec drugiej kwarty z 23 punktami i prowadziła 58:39 w przerwie, ale Słowenia zdołała wyrównać do jednego z wynikiem 24:6 w trzecim kwartale.

Dragic strzelił gola, dzięki czemu Słowenia znalazła się na szczycie i wystartowała w czwartej pozycji, a Klemen Prebelic skoczył na prowadzenie 73-68 na 6:58 przed końcem.

Polska w ciągu następnych sześciu minut pokonała Słowenię 21-7 i utrzymała się w ostatnich sekundach.

AJ Slaughter i Michał Sokołowski zdobyli po 16 dla Polski, 14 od Jarosława Zyszkowskiego i 11 od Aleksandra Balcerowskiego.

– Niesamowite – powiedział Sokołowski. „Nie możemy teraz przestać. … Na początku marzyliśmy o medalu. Teraz jest bliżej, ale jeszcze go nie mamy. Chcę to osiągnąć.”

Francja zanotowała szalony wzrost pod koniec regulacji, a następnie doprowadziła do półfinału EuroBasketu.

Thomas Huertel zdobył 20 punktów, Rudy Kobert 19 punktów i 14 zbiórek, a Francja pokonała Włochy 93-85 w ćwierćfinale w środę.

Francja przegrywała z siódemką z wynikiem 1:59, zanim przeszła na 25-10, aby zakończyć mecz.

To był czwarty rajd Francji i zwycięstwo w dogrywce po tym, jak podobna formuła była potrzebna, aby wyprzedzić Turcję w 1/8 finału w sobotę.

„Naprawdę nie wierzę w szczęście” – powiedział Gobert. „Dzisiaj może znowu się poddaliśmy, ale dostaliśmy kosze, których potrzebowaliśmy”.

Następny w kolejce do Francji: Polska w piątek o miejsce w grze o tytuł. Druga połowa drabinki półfinałowej jest ustawiona na wtorek: Niemcy grają z Hiszpanią. Piątek też.

Gobert otworzył serię wiążącą grę wsadem, aby zmusić swoją drużynę do 75-70.

Layup Hoerdella wyrównał mecz na 5,2 sekundy przed końcem. Francja przegrywała tylko raz w dogrywce, zaledwie 23 sekundy przed dogrywką, a słaba passa Evana Fourniera z wynikiem 3:29 przed końcem poprawiła jego drużynę na dobre.

Fournier zdobył 17 punktów dla Francji, 15 od Gurshon Yabusele i 13 od Timothee Louvaux-Gabarot.

– Gratulacje dla Francji – powiedział trener Włoch Gianmarco Bosecco – nigdy się nie poddali.

Fontecchio i Marco Spisu zdobyli po 21 punktów dla Włochów, którzy od czasu zdobycia brązu w 2003 roku szukali swojej pierwszej podróży do półfinału EuroBasketu.

Luigi Datum miał 12 punktów, a Niccolò Melli 10 dla Włoch, które na początku straciły 11 punktów, ale w trzeciej kwarcie przegrały z Francją 31-18 i na początku czwartej prowadziły ośmioma punktami.

„Co mogę powiedzieć? Oczywiście bardzo bolesny — powiedział Datum. — Bardzo, bardzo bolesny. Ale jestem bardzo dumny z moich kolegów z drużyny”.