25 listopada, 2024

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Eksperci twierdzą, że rebelia Prigożyna przyprawia sojusz rosyjsko-chiński o ból głowy

Eksperci stwierdzili w niedzielę, że bunt Jewgienija Prigożyna przeciwko Moskwie wywołał alarm w Chinach i może wrzucić piasek w koła „bezgranicznego” partnerstwa strategicznego między prezydentami Władimirem Putinem i Xi Jinpingiem.

Po 24-godzinnym buncie zbrojnym, w którym najemnicy Wagnera dowodzeni przez Prigożyna zajęli części południowego miasta Rostów nad Donem i wysłali konwój żołnierzy setki kilometrów na północ w kierunku Moskwy, analitycy stwierdzili, że Pekin zobaczy, że Putinowi nie udało się zatrzymać najemników w szachu. Przewodniczący selekcji spoliczkowany z „niekompetencją”.

„Chiny będą przyglądać się najnowszym wydarzeniom w Rosji z wielkim niepokojem” – powiedział Rana Maiter, profesor współczesnej historii i polityki Chin na Uniwersytecie Oksfordzkim. „W szczególności prawdopodobnie będą mieli nowe wątpliwości co do sposobu zjednoczenia sił rosyjskich, a także ogólnej zdolności Putina do kontrolowania swojego reżimu”.

„Prawdopodobnie Xi postrzega podłoże powstania Wagnera jako poważną niekompetencję” — powiedziała Sari Aru Havrin, współpracownik Royal United Services Institute (RUSI) i specjalista ds. chińskich spraw zagranicznych. „Powstanie wyraźnie osłabiło pozycję Putina — główną konsekwencją jest to, jak słaba jest struktura Wagnera”. Rosyjska potęga jest teraz w oczach innych. Komunistyczna Partia Chin ma w swoim DNA lęk przed chaosem i niestabilnością.

Wydawać się słabym i zranionym przed Pekinem byłoby poważnym ciosem dla Moskwy – i osobiście dla Putina, który spędził lata budując stosunki Rosji z Chinami i w coraz większym stopniu polega na ich rosnącym wsparciu politycznym i powiązaniach handlowych.

Chiny stały się najważniejszym międzynarodowym partnerem Rosji od czasu jej inwazji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Putin i Xi nazywają się „przyjaciółmi” i przedstawiają siebie jako potężny tandem w obliczu dominacji USA na światowej scenie. W przededniu inwazji oba kraje nawiązały strategiczne partnerstwo „bez granic”.

W praktyce jednak Chiny były ostrożne w udzielaniu wsparcia, które mogłoby doprowadzić do zachodnich sankcji, a Putin publicznie przyznał, że Xi ma „zaniepokojenie” działaniami Rosji na Ukrainie.

Pekin starał się również przedstawiać siebie jako pośrednika pokojowego między Moskwą a Kijowem, co spotkało się z krytyką ze strony Ukrainy i jej sojuszników ze względu na bliskie związki Chin z Rosją.

Podczas gdy Kreml publicznie odrzucił pogląd, że jest zwolennikiem w stosunkach, pogląd, że Moskwa potrzebuje Pekinu bardziej niż na odwrót, utknął.

Analitycy twierdzą, że zdolność dowódcy prywatnej milicji do kontrolowania jednego z najważniejszych rosyjskich centrów dowodzenia w czasie wojny i zbliżania się do Moskwy prawdopodobnie zwiększy przechylenie siły w stosunkach z Pekinem.

„To wzmacnia pozycję Rosji jako młodszego partnera” – powiedziała Livia Bagge, dyrektor zarządzająca i szefowa ds. ryzyka politycznego w JS Held. Rosja już całkowicie uzależniła się od Chin, np. w sprzedaży ropy i gazu. Teraz będzie jeszcze bardziej – co do tego nie ma wątpliwości.

Rosyjskie dostawy energii do Chin osiągnęły rekordowy poziom w ciągu ostatniego roku, ponieważ Moskwa zastąpiła Arabię ​​​​Saudyjską jako największy eksporter ropy naftowej do Chin, a przepływy gazu przez rurociąg Siła Syberii rosną.

Jednak wolumeny nie były wystarczające, aby zastąpić utracone dochody Rosji z gazu i ropy naftowej z wcześniej lukratywnych rynków europejskich, a kraje takie jak Chiny i Indie otrzymywały rosyjską ropę z ponad 30% rabatem w porównaniu do globalnego benchmarku Brent.

Co więcej, polityka energetyczna Pekinu ma faworyzować zdywersyfikowane źródła i pomimo powtarzających się głośnych propozycji dotyczących nowego, wartego wiele miliardów dolarów gazociągu Power of Siberia 2 – linii, która miałaby pobierać gaz z rosyjskich złóż, które wcześniej zaopatrywały Europę – Pekin nie jest jeszcze zaangażowana w projekt.

Na froncie politycznym John K. Global China Hub i były oficer CIA.

W tym kontekście Chiny poprą Putina, jeśli pozostanie on na stanowisku w Moskwie. Jeśli Putin upadnie, Pekin będzie czekał, aż opadnie kurz i rozwinie się nowa struktura władzy, być może z nową okazją, by doradzić Rosji, by wyzwoliła się z Ukrainy i ponownie skupiła się na swojej wieloletniej rywalizacji z sojuszem amerykańsko-zachodnim”. książki Sobota po stłumieniu powstania.

Podczas gdy prezydent Chin nie wypowiedział się na wysokim szczeblu na temat sytuacji w Rosji, rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Andriej Rudenko przebywał w niedzielę w Pekinie na spotkaniu z chińskimi urzędnikami.

W Czytać Wiceminister spraw zagranicznych Rosji powiedział o spotkaniu: „Strona chińska wyraziła poparcie dla wysiłków kierownictwa Federacji Rosyjskiej zmierzających do ustabilizowania sytuacji w kraju w związku z wydarzeniami z 24 czerwca oraz odnowiła zainteresowanie promowaniem jedności i więcej dobrobytu dla Rosji”.

Chociaż Chiny mogły nie złożyć publicznej oferty wsparcia w czasie kryzysu, analitycy stwierdzili, że nie ma wątpliwości, po której stronie Pekin się wspiera.

Bagge z JS Held powiedział, że po stłumieniu zbrojnego powstania w Chinach nastąpi „wielka ulga”.

Chiny potrzebują Rosji, z którą mogą być odpowiednim partnerem. A żeby Chiny miały partnera, muszą być silne. Rosja nie może być w strzępach – to nie działa.