Najpotężniejsza rakieta NASA ma wystartować w swoim pierwszym locie testowym, rozpoczynając misję amerykańskiej agencji kosmicznej polegającej na powrocie ludzi na Księżyc i ostatecznie na Marsa.
Pięćdziesiąt lat po ostatniej misji Apollo, misja Artemis rozpocznie się od bezzałogowej rakiety Space Launch System (SLS) wystrzelonej w poniedziałek o 8:33 (12:33 GMT) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie.
Oczekuje się, że inauguracja będzie obserwowana przez dziesiątki tysięcy ludzi, w tym wiceprezydent USA Kamala Harris, a hotele w okolicy Cape Canaveral zarezerwowane są na to wydarzenie.
„Ta misja wiąże się z wieloma nadziejami i marzeniami dla wielu ludzi. Jesteśmy teraz pokoleniem Artemidów” – powiedział w sobotę administrator NASA Bill Nelson.
Celem sześciotygodniowego lotu testowego, zwanego Artemis 1, jest przetestowanie SLS i kapsuły Orion załogi nad rakietą. Kapsuła okrąży Księżyc, aby w najbliższej przyszłości sprawdzić, czy statek jest bezpieczny dla ludzi.
W miejsce astronautów do kapsuły przymocowano trzy manekiny testowe do pomiaru wibracji, przyspieszenia i promieniowania, jednego z największych zagrożeń dla ludzi w kosmosie.
Sama kapsuła zawiera ponad 1000 czujników.
Wysoki na 98 metrów (322 stopy) SLS-Orion stanowił kamień węgielny następcy amerykańskiej agencji kosmicznej programu księżycowego Apollo w latach 60. i 70. XX wieku. Oceniany jako najpotężniejsza złożona rakieta na świecie, SLS reprezentuje największy nowy system pionowego startu, jaki NASA zbudowała od czasu wystrzelenia Saturna V do Apollo.
Następna misja, Artemis 2, zabierze astronautów na orbitę wokół Księżyca bez lądowania na jego powierzchni. Jeśli pierwsze dwie misje Artemis zakończą się sukcesem, NASA zamierza sprowadzić astronautów na Księżyc, w tym pierwszą kobietę, która postawiła stopę na Księżycu już w 2025 roku, chociaż wielu ekspertów uważa, że ramy czasowe prawdopodobnie zostaną opóźnione. lat. .
Ostatnimi ludźmi, którzy chodzili po Księżycu, był dwuosobowy zespół Apollo 17 w 1972 roku, podążający śladami 10 innych astronautów podczas pięciu poprzednich misji, począwszy od Apollo 11 w 1969 roku.
Program Artemis ostatecznie dąży do stworzenia bazy księżycowej dalekiego zasięgu jako trampoliny dla bardziej ambitnych lotów astronautów na Marsa, co według urzędników NASA prawdopodobnie zostanie zrealizowane co najmniej do późnych lat 30. XX wieku.
Jack Burns, astrofizyk z University of Colorado w Boulder, powiedział, że misje Artemis będą wykorzystywać nową technologię niedostępną podczas misji Apollo.
„Wyprawa na Księżyc to właściwy sposób, aby to opisać, ponieważ nie jest to program Apollo twojego dziadka” – powiedział Al Jazeera. „To wszystko jest nowa technologia, nowa motywacja, nowe możliwości. Sprowadzenie całej tej technologii na Księżyc będzie ekscytujące. „
NASA powiedziała, że istnieje 80 procent szans na akceptowalną pogodę na start na czas na początku dwugodzinnego okna startowego.
„Jak dotąd wszystko wygląda dobrze z perspektywy pojazdu” – powiedział Jeff Spaulding, starszy dyrektor ds. testów NASA. „Jesteśmy podekscytowani, samochód jest gotowy, świetnie wygląda”.
Mimo że pioruny zderzyły się w miejscu startu podczas sobotniej burzy, Spaulding powiedział, że „nie widział na Ziemi niczego, co budziłoby nasze obawy”.
NASA powiedziała, że nie doszło do uszkodzeń statku kosmicznego ani urządzeń startowych.
Jeśli zegar odliczający zatrzyma się z jakiegokolwiek powodu, NASA zidentyfikowała 2 i 5 września jako możliwe daty uruchomienia kopii zapasowej.
Manuel Rapallo z Al Jazeery powiedział, że podekscytowanie widzów na Cape Canaveral było namacalne.
„Lata spóźnienia, miliardy w budżecie, już prawie czas na uruchomienie Artemis I, z udziałem ponad 100 000 osób, które wspólnie dążą do udanego uruchomienia” – powiedział.
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych