Naukowcy z NASA odkryli w… Jonosferaczęść ziemskiej atmosfery położona około 48–965 kilometrów (30–600 mil) nad naszymi głowami – a odkrycie może pomóc w ulepszeniu prognoz pogody kosmicznej i komunikacji radiowej.
Jednak takie kształty odkryto już wcześniej Uwagi w skali globalnej dotyczące kończyn i dysku Zastosowane tutaj narzędzie do obrazowania GOLD daje nam najlepsze jak dotąd spojrzenie – ujawnia dziwne kształty X i C, które pojawiają się w nieoczekiwanych momentach i w zaskakujących miejscach.
Jonosfera ładuje się elektrycznie w ciągu dnia, gdy pada na nią światło słoneczne, co powoduje powstawanie wiązek plazmy naładowanych cząstek, na które dodatkowo wpływa ziemskie pole magnetyczne. Szczyty i bąbelki plazmy tworzą obecnie obserwowane kształty.
Poprzednie badania Badania wykazały, że po burzach słonecznych i dużych erupcjach wulkanów łączące się szczyty tworzą kształt X, ale dane zawarte w tym nowym badaniu pokazują, że mogą one powstawać również w tak zwanych „spokojnych czasach”, co sugeruje, że w grę wchodzi więcej czynników lokalnych.
Modele komputerowe sugerują, że niskie warunki atmosferyczne mogą ściągać plazmę w dół.
„Poprzednie doniesienia o fuzjach pojawiały się tylko w warunkach zaburzeń geomagnetycznych”. On mówi Fazlul Laskar, fizyk jonosferyczny z Uniwersytetu w Kolorado.
„To nieoczekiwana cecha podczas spokojnych warunków geomagnetycznych”.
Kolejnym odkryciem, które zaskoczyło naukowców, jest wygląd W kształcie litery C I Odwróć kształt litery C Bąbelki w plazmie. Uważa się, że kształty te powstają w wyniku działania wiatru na ziemi, podobnie jak kierunki wiatru wpływają na pochylenie drzewa.
Jednak złoto Zostałem zauważony Te chmury cezu tworzą się zaskakująco blisko siebie – czasami nawet w odległości 634 kilometrów (400 mil) od siebie – co ponownie sugeruje, że w grę wchodzi więcej czynników lokalnych, czy to uskok wiatru, huragan, czy coś innego.
Obecnie ciasne skupiska form C wydają się być stosunkowo rzadkie, przy czym GOLD zaobserwował jak dotąd tylko dwie. Naukowcy chcą jednak zbadać go głębiej i dowiedzieć się, dlaczego pojawia się w jonosferze.
„Nigdy nie pomyślano o dwóch przeciwstawnie ukształtowanych bąbelkach plazmy znajdujących się w tak bliskiej odległości i nigdy ich nie sfotografowano”. On mówi Deepak Karan, fizyk jonosfery z Uniwersytetu w Kolorado.
Plazma w jonosferze jest niezbędna, aby fale radiowe mogły przemieszczać się na duże odległości, a odkrycia w tej dziedzinie pogłębiają naszą wiedzę na temat działania radia i GPS.
Zakłócenia w jonosferze, takie jak to zaobserwowane tutaj, mogą mieć wpływ na ważną infrastrukturę komunikacyjną i nawigacyjną.
To badanie i dane GOLD dają nam kolejny przykład tego, jak najnowocześniejsze technologie i innowacje w badaniach naukowych pomagają nam lepiej zrozumieć Ziemię i otaczający ją wszechświat – nawet jeśli stale się zmienia i ewoluuje.
„Fakt, że blisko siebie mamy bardzo różne kształty bąbelków, mówi nam, że dynamika atmosfery jest bardziej złożona, niż nam się wydawało”. On mówi Astrofizyk Jeffrey Klinzing z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard należącego do NASA, który nie był bezpośrednio zaangażowany w badania.
Badanie zostało opublikowane w Journal of Geophysical Research: Fizyka kosmiczna.
„Odkrywca. Nieprzepraszający przedsiębiorca. Fanatyk alkoholu. Certyfikowany pisarz. Wannabe tv ewangelista. Fanatyk Twittera. Student. Badacz sieci. Miłośnik podróży.”
More Stories
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Według skamieniałości prehistoryczna krowa morska została zjedzona przez krokodyla i rekina
Wystrzelenie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zostało wstrzymane ze względu na zbliżanie się dwóch głównych misji załogowych lotów kosmicznych