26 września, 2023

Magyar24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i raporty specjalne z. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Dziesiątki aresztowanych, gdy irańskie siły bezpieczeństwa atakują kampus uniwersytecki | Iran

Irańskie siły bezpieczeństwa rozpoczęły serię ataków na studentów na uniwersytetach w całym kraju, w których aresztowano dziesiątki studentów. Według Związku Studentów Iranu.

Według organizacji studenckich i organizacji praw człowieka ataki na uniwersytety nasiliły się w tym tygodniu, gdy młodzi ludzie zebrali się, aby świętować swój 40. dzień. maha amini Zmarł we wrześniu w areszcie irańskiej policji moralnej. Zabójstwo 22-letniej kobiety wywołało osiem tygodni ogólnokrajowych protestów przeciwko reżimowi. Wysoce symboliczny czterdziesty dzień oznacza koniec żałoby.

Związek studencki Iran Udokumentował ponad 40 aresztowań studentów uniwersytetów i zbiera raporty o aresztowaniach i nalotach na kampusy uniwersyteckie przez siły bezpieczeństwa w całym kraju na swoim kanale Telegram.

Organizacja Praw Człowieka Hingau z siedzibą w Norwegii, która raportuje o obszarach kurdyjskich w zachodnim Iranie, powiedziała, że ​​los dziesiątek młodych mężczyzn aresztowanych w zeszłym tygodniu i dziesiątek innych aresztowanych przez siły bezpieczeństwa za udział w poprzednich protestach jest wciąż nieznany.

Anousheh*, studentka uniwersytetu w Teheranie, powiedziała Guardianowi, że została brutalnie zaatakowana przez siły bezpieczeństwa w zeszły weekend, kiedy opuściła swój kampus.

„Jeden z moich najlepszych przyjaciół został aresztowany poza kampusem w ten weekend i nadal nie wiem, gdzie on jest” – powiedziała. „[After the protests] Służby bezpieczeństwa czekały na opuszczenie uczelni przez studentów i zaczęły nas bić pałkami.

„Wszyscy uciekaliśmy, by ratować życie” – powiedział Anosheh. Zostaliśmy ostrzeżeni przez nasz wydział, aby natychmiast przerwać protesty, aby uniknąć aresztowań [but] Nie zatrzymujemy się.”

Studenci uniwersytetu w Mashhad również powiedzieli, że zostali zaatakowani przez siły bezpieczeństwa w tym tygodniu Filmy pojawiają się online Pokazać funkcjonariuszy w cywilu wciągających uczniów do pojazdów.

Karim* powiedział, że był częścią grupy około 200 uczniów, którzy zebrali się 26 października, aby uczcić 40. dzień żałoby po Mahsa Amini.

READ  Rosja twierdzi, że zajęła Solidar, Ukraina zaprzecza, że ​​go zdobyła

Chwilę po jego przybyciu Karim twierdzi, że siły bezpieczeństwa zamknęły bramy i zablokowały wyjścia. Powiedział, że studenci zostali aresztowani i pobici, gdy próbowali wyjść.

„Trzy godziny później, gdy siły bezpieczeństwa używały gazu łzawiącego i pałek, udało mi się wydostać, ale co najmniej siedmiu moich przyjaciół zostało aresztowanych w tym tygodniu. Kiedy ich zabiorę, nikt nie wie, gdzie są. Urzędnicy uniwersyteccy są bezradni.

Nie znam ani jednego przyjaciela, który nie był świadkiem porwania lub aresztowania, ani nie pomógł uratować rannego przyjaciela. Związki studenckie tutaj w Mashhad wierzą, że w samym naszym mieście aresztowano co najmniej 50 studentów”.

Inny student z Mashhad, który powiedział, że został zaatakowany 29 października podczas udziału w demonstracji, powiedział, że siły bezpieczeństwa pobiły nieprzytomnych młodych ludzi i uniemożliwiły im uzyskanie pomocy medycznej.

„Jeden z moich bliskich przyjaciół został tak ciężko pobity, że spędziłem ostatnie cztery dni opiekując się nim w szpitalu” – powiedział. „Czekaliśmy godzinami, żeby dostać się na uniwersytet i zabrać go do szpitala.

Wiem, że w ciągu tygodnia aresztowano więcej studentów. Nie wiemy, gdzie są i czy są bezpieczne. Następnym razem, gdy nas zamkną, zabiją dziesiątki z nas.

Niektórzy studenci, którzy zostali aresztowani na początku protestów, nie mieli od czasu ich aresztowania kontaktu. Według związku studenckiego młoda kobieta, Zainab Nasiri, studentka socjologii z Uniwersytetu w Isfahanie, została aresztowana 2 października przed swoim domem i przewieziona do więzienia Dowalatabad. Nie wiadomo, co się z nią stało, ani zarzutów, z jakimi się spotyka.

30 października Human Rights Watch oszacowało, że co najmniej 308 studentów zostało aresztowanych przez siły reżimu od początku protestów. Prawa człowieka w Iranie IHRNGO potępiło masowe aresztowania i „wdzieranie się” na kampusy uniwersyteckie przez irańskie siły bezpieczeństwa. Grupa poinformowała, że ​​specjalne siły policyjne – funkcjonariusze w cywilu, którzy byli uzbrojeni – „zaatakowali i porwali studentów z ich akademików”.

Międzynarodowa organizacja praw człowieka ostrzegła przed możliwością egzekucji dziesiątek protestujących, w tym studentów, po tym, jak władze irańskie zaczęły oskarżać zatrzymanych o przestępstwa związane z bezpieczeństwem, w tym „wrogość wobec Boga” (walka) i „Korupcja na Ziemi” (psucie się w ryżu).

Hadi Ghaemi, dyrektor generalny Centrum Praw Człowieka w Iranie (CHRI), stwierdził w oświadczeniu: „Wydawanie wyroków śmierci przeciwko protestującym – po tym, jak władze irańskie nielegalnie aresztowały dziesiątki tysięcy pokojowych demonstrantów i zabiły setki poprzez masowe użycie śmiertelnej siły w celu stłumienia protestów – jest rażącą próbą sterroryzowania Irańczycy poprzez uciszanie ich. Wzmocni to pozycję republiki. Prawo islamskie jako państwo wyjęte spod prawa, które nie szanuje prawa ani życia.”

31 października szef sądownictwa w prowincji Teheran poinformował, że wydał co najmniej 1000 aktów oskarżenia przeciwko zatrzymanym pod zarzutami związanymi z protestami. Według najnowszych doniesień w ogólnopolskich protestach zginęło co najmniej 277 osób, w tym 40 dzieci.

Według grup praw człowieka, Nadhila Merovianmieszkający w Teheranie dziennikarz z rodzinnego miasta Mohasy Amini, został aresztowany i przewieziony do więzienia Evin w Teheranie po opublikowaniu wywiadu z ojcem Amini na temat używany online strona z wiadomościami.

Według nowojorskiego Komitetu Ochrony Dziennikarzy aresztowano 51 dziennikarzy, a 14 potwierdzonych do tej pory zostało zwolnionych za kaucją.

Nazwy zostały zmienione w celu ochrony tożsamości.